1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜLTÜR DAİRESİ'NE VERYANSIN
KÜLTÜR DAİRESİNE VERYANSIN

KÜLTÜR DAİRESİ'NE VERYANSIN

Devlet Halk Dansları Topluluğu’ndan Kültür Dairesi’ne veryansın: “BİZİ ASLA YOK EDEMEYECEKSİNİZ” Devlet Halk Dansları Topluluğu, Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Dairesi’nin, Topluluğu pasifize ederek kapatmak istediğini b

A+A-

 

 

 

Devlet Halk Dansları Topluluğu’ndan Kültür Dairesi’ne veryansın:

 “BİZİ ASLA YOK EDEMEYECEKSİNİZ”

 

Devlet Halk Dansları Topluluğu, Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Dairesi’nin, Topluluğu pasifize ederek kapatmak istediğini belirterek, “Bizi asla yok edemeyeceksiniz” diye tepki gösterildi.

Devlet Halk Dansları Topluluğu adına açıklama yapan Mustafa Çobanoğlu, 1973 yılında kurulan topluluğun bugüne kadar birçok başarıya imza atığını ifade ederek, uluslar arası birçok ödül aldığını belirtti.

Çobanoğlu, “Kıbrıs Türkü’nün  en köklü folklor grubu maalesef son zamanlarda çıkılası güç bir krize sürüklenmektedir” diyerek, “Ülkemizi ulusal ve uluslar arası platformda tanıtmak isterken maalesef bürokrasinin oyuncağı haline gelip adeta üvey evlat muamelesi yaşamaktayız” dedi.

“Kültür Dairesi adı altında yapmak istediğimiz tüm etkinlikler siyasi gücü daha fazla olan makamlarca iptal ettirilip, kendi çıkarlarına hizmet eden ekiplere yaptırılması uygun görülmüştür” diyen Çobanoğlu, “Devlet Halk  Dansları Topluluğu kapatılmak istenmektedir” ifadesinde bulundu.

 

BAKAN VE MÜDÜR 1 KEZ GELDİ…

120 kişilik ekiple gönüllü olarak çalıştıklarını vurgulayan Çobanoğlu, “5 ay içinde yaptığımız onca gösteriye bakan ve ilgili müdür sadece 1 kez gelmiştir. Daire tarafından ekibimizin yönlendirildiği gösterilere gönüllü olarak katılmamıza rağmen, daire tarafından karşılanması gereken suyu bile kendimiz almaktayız” dedi.

 

MÜDÜRLE TANIŞMADIK DAHİ…

Kültür Dairesi Müdürü Nurcan Namsoy ile tanışmadıklarını da ifade eden Çobanoğlu, “Öyle bir duruma geldik ki aldığımız tüm davetlere cevap bile veremiyoruz” diye belirtti.

1 yıl önce planlanan festivale katılımın 10 gün önce yüksek mevkiler tarafından iptal edildiğini söyleyen Çobanoğlu, “Festivali devlete ait bir ekip olmamamıza rağmen sponsorlar, veliler ve üyeler ile kendi imkanlarımızla gerçekleştirdik” dedi.

 

“KAPATMAK İSTİYORLAR…”

Çobanoğlu şunları söyledi:

“Siyasi çıkarlarına hizmet eden folklor ve sanat faaliyeti gösteren kuruluşlara ‘Yardım Tüzüğü adı altında binlerce lira yardım yapılırken, Topluluğa yardım ve destek söz konusu bile olmamıştır. Bu kadar olumsuzluğa ve baskıya rağmen maddi karşılık beklemeden tamamen gönüllülük esasına bağlı olarak yaz kış çalıştık.  Devletimiz tarafından yasa ile kurulan  ‘Devlet Halk Dansları Topluluğu’ adının siyasi gücü daha fazla olan ekiplerce kullanılmasına rağmen bakanlığımız ve dairemiz tarafından hiçbir itiraz gerçekleştirilmemiştir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda Kültür Dairesi’ne ait Topluluk, pasifize edilerek, sindirilip kapatılmak istendiği gerçeği gayet açıktır. Topluluğumuz adına bildirmek isteriz ki devlet Halk Dansları Topluluğu başarılarından aldığı deneyim ve çalışmalarını sürdürmeye devam edecek.  Her türlü baskı ve dayatmalara karşı birlik ve dayanışma içerisinde mücadele sergileyecek. Biz büyük bir aileyiz bizi asla yok edemeyecekler.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler