1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÜLLİYE KOMİTESİ'NDE KRİZ
KÜLLİYE KOMİTESİNDE KRİZ

'KÜLLİYE KOMİTESİ'NDE KRİZ

“Külliye” komitesi raporuna ÇİRKİN MÜDAHALE Özdil Nami, YENİDÜZEN’e konuştu: Komite toplantılarında bize sunulan veriler ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ifadeler taslak raporda yer alırken, Başsavcılık tarafından ifade edilenler d

A+A-


 

“Külliye” komitesi raporuna
ÇİRKİN MÜDAHALE


Özdil Nami, YENİDÜZEN’e konuştu: Komite toplantılarında bize sunulan veriler ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ifadeler taslak raporda yer alırken, Başsavcılık tarafından ifade edilenler de dahil, gerçek bilgilerin rapor dışı bırakıldığını, bunun ötesinde komitede konuşulup değerlendirilmemiş bir çok unsurun ise konuşulup değerlendirilmiş ve hatta mutabakata bağlanmış şekilde yazıldığını büyük bir hayret içersinde gördüm.

“UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin rapor hazırlanma sürecine müdahale ederek, yapılan iş hakkında verilen olumsuz görüşlerin rapora yansıtılmasını engelledi, bu konuda kesin talimat verdiğini ortaya çıkardım.”


-----------Ülkede büyük yankı uyandıran “Külliye” projesi ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi’nde bu kez “müdahale krizi” yanşıyor.
Zorlu Töre’nin başkanlığındaki “Meclis Araştırma Komitesi Raporu”na müdahale edildiği ve kimi gerçeklerin rapordan çıkarıldığı bildirildi.
Komite üyelerinden, CTP Milletvekili Özdil Nami, YENİDÜZEN’in sorularını yanıtladı:

YENİDÜZEN: Sayın Nami, üyesi olduğunuz Vakıf arazisinin İlahiyat Koleji yapımı için bir derneğe kiralanması konusunu araştıran Meclis komitesi bir dizi toplantı sonrasında çeşitli bulgulara  ulaştı. Sizin ve Komite Başkan Vekili Mehmet Çağlar'ın açıklamaları mevcut yasalarımızın İlahiyat Koleji yapımına izin vermediğinin ortaya çıktığı yönündeydi. Ancak, bu yöndeki ifadelerin KOMİTE RAPORU’ndan çıkarıldığını belirttiniz. Nedir yaşananlar?

Özdil NAMİ: Evet. Bilindiği üzere konu hakkında KKTC Meclisi oy birliği ile bir araştırma komitesi oluşturmuştur. Ancak sürecin başından itibaren UBP bu komiteyi göstermelik olarak onay verdiğini belli etmiştir. Bunun en somut örneği meclis komitesi çalışmasına devam ederken Türkiye'den gelen yetkililer ile orada temel atma töreni gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bu Meclis iradesine yapılan büyük bir saygısızlık olmuştur.

En son gelişme ise daha da çarpıcı. Geçtiğimiz hafta içerisinde komite Başkanı, UBP Milletvekili Zorlu Töre'nin talimatı ile komite üyeleri aniden komitenin sözde son toplantısına davet edilmişlerdir. Birçok ilgili tarafı dinleyen komitenin elde ettiği verileri değerlendirmek üzere bir tek kez dahi toplantıya çağrılmadığı göz önünde tutulduğunda, UBP'nin bu konuda bir oldu bitti yaratma çabası içinde olduğu ve gerçeklerden kaçtıkları açıktır.


“UZAK YAKIN İLGİSİ YOK”

YENİDÜZEN: “Oldu bitti teşebbüsü” olarak nitelediğiniz bu girişim karşısında siz ne yaptınız?


Özdil NAMİ: Derhal bir yazı ile meclis raportöründen hazırlanan taslak raporu talep ettim.

Pazartesi yapılacak toplantıda ele alınacak rapor bana ancak Cuma günü öğlen saatlerine yakın iletildi. Bunu parti içinde değerlendirme fırsatımız dahi olmadı. Ancak kendim okuma fırsatı buldum.

 

YENİDÜZEN: Okuduğunuz raporda ne gördünüz?

Özdil NAMİ: Komite toplantılarında bize sunulan veriler ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ifadeler taslak raporda yer alırken, Başsavcılık tarafından ifade edilenler de dahil, gerçek bilgilerin rapor dışı bırakıldığını, bunun ötesinde komitede konuşulup değerlendirilmemiş bir çok unsurun ise konuşulup değerlendirilmiş ve hatta mutabakata bağlanmış şekilde yazıldığını büyük bir hayret içersinde gördüm.


RAPORA MÜDAHALE


YENİDÜZEN: Yani komite raporuna bir şekilde müdahale mi edildi?

Özdil NAMİ: Kesinlikle anlaşılan buydu. Nitekim, derhal meclis raportöründen yazılı olarak izahat istedim. Bunun üzerine yaptığım bir dizi görüşmede UBP Milletvekili Zorlu Törenin rapor hazırlanma sürecine müdahale ederek, yapılan iş hakkında verilen olumsuz görüşlerin rapora yansıtılmasını engelledi, bu konuda kesin talimat verdiğini ortaya çıkardım. Takdir edeceğiniz gibi bu doğrudan meclis genel kurulunu yanıltmak için yapılmış son derece kusurlu ve vahim bir harekettir.


“MECLİS BAŞKANI’NA İLETTİM”


YENİDÜZEN: Bu durumu düzeltmek için şu ana kadar herhangi bir adım attınız mı?
Özdil NAMİ: Evet. İlk adımda raportörlere kendilerine yapılan bu talebe olumlu cevap vermek zorunda olmadıklarını, görevlerinin tutanaklara geçen bilgileri doğru şekilde rapora yansıtmak olduğunu, bunu yaptıkları için kimsenin kendilerine karşı bir eylem içinde olamayacağını hatırlattım. Daha sonra Meclis Başkanı Sayın Bozer’den randevu alarak kendisi ile görüştüm ve durumu izah ettim.YENİDÜZEN: Meclis Başkanı'nın tüm bunlara tepkisi ne oldu?

Özdil NAMİ: Konuyu kendisine aktarmam üzerine öğrendiğini, raportörlere olumsuz görüşleri yazmama yönünde yapılan hiçbir müdahaleyi doğru bulmasının mümkün olmadığını ve gereken temasları yapıp, tutanaklara uygun bir rapor çıkması için elinden geleni yapacağını ifade etti.

 

YENİDÜZEN:  Bu aşamada ne olacak?

Özdil NAMİ: Komite Pazartesi (Bugün) saat 10.00 da toplantıya çağrıldı. Önümüze gelen taslağa bakacağız. Eğer doğruları yansıtacak şekilde tekrar düzenlendi ise sorun yok. Ancak mevcut şekli ile oylanmaya çalışılır ise buna hak ettiği en sert demokratik tepkileri vereceğiz. Bu tepkilerimize halkınızın da destek vermesi ve yeterli baskının oluşması ile umarım bu yasa tanımaz ve her türlü etik kurala da aykırı olan zihniyeti bertaraf edebiliriz. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler