1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK:YENİ ELEMANLARLA YOLA DEVAM
KÜÇÜK:YENİ ELEMANLARLA YOLA DEVAM

KÜÇÜK:YENİ ELEMANLARLA YOLA DEVAM

“YENİ ELEMANLAR ÇALIŞACAK” SAAT: 19:15 Başbakan İrsen Küçük, çalışanlarının dün başlattığı süresiz grev Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesine rağmen işbaşı yapılmayan Elektrik Kurumu’nda yönetimin gerekeni yapacağını, işbaşı yapmayan

A+A-

“YENİ ELEMANLAR ÇALIŞACAK”

SAAT: 19:15

Başbakan İrsen Küçük, çalışanlarının dün başlattığı süresiz grev Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesine rağmen işbaşı yapılmayan Elektrik Kurumu’nda yönetimin gerekeni yapacağını, işbaşı yapmayanların görevlerini sürdürmesinin mümkün olmadığını, yeni elemanlarla yola devam edileceğini açıkladı.

KÜÇÜK, ATUN, SANER VE TATAR

Küçük, bu akşam 19.30 sıralarında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’la birlikte basın toplantısı düzenleyerek, elektrik ve telefondaki grev ve eylemleri ve hükümetin aldığı kararları değerlendirdi.

Bakanlar Kurulu’nun dün akşamki toplantısında El-Sen’in grevini ertelediğini hatırlatan Başbakan Küçük, sendikaların grev hakkı kadar hükümetlerin de erteleme hakkı bulunduğunu ve hükümetin ülkeyi yasaların verdiği güçle yönetmeye çalıştığını ifade etti.

“El-Sen’in grev yasağına uymayarak soğuk bir günde, vatandaşı düşünmeden ve misilleme yaparak AKSA gibi mevcut bazı kaynakları da engelleyip devre dışı bırakmaya çalıştığını” söyleyen Başbakan Küçük, El-Sen’in işbaşı yapmama eylemine karşı gerekli tedbiri aldıklarını belirtti.

Küçük, El-Sen’in grev ve eylemine destek veren bazı muhalefet partilerini yadırgadığını ifade ederek, parlamentoda yasalara oy verenlerin bu davranışlarını yadırgamamanın mümkün olmadığını söyledi. Başbakan Küçük, oybirliğiyle olmasa da yasaları sonuçta parlamentoların ürettiğine işaret ederek, “Yasalara milletvekillerinin uyması, uymayanlara da alkış tutmaması gerekir” diye konuştu.

 “MAALESEF 2. KTHY ÖRNEĞİ KIB-TEK’TE YAŞANABİLİR”

Başbakan Küçük, KIB-TEK’in sürdürülebilir görünmediğini, ikinci bir KTHY örneğinin bu kurumda da yaşanabileceğini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük, aldıkları tedbire rağmen, halen kurumun 60 milyon TL açığı bulunduğunu bildirdi. “Kuruma hiçbir müdahale yapılmazsa hazirandan sonra hayatını devam ettirmesi mümkün değildir, bunun iyi bilinmesi lazımdır”

“İSABETLİ KARARLAR ALINIRSA ÖZELLEŞTİRME FAYDALI”

İsabetli kararlar alınırsa özelleştirmenin ülkeye faydalı olduğunu belirten Başbakan Küçük, 2003 yılında AKSA’nın ülkeye getirildiğini, bundan pişman olmadığını söyledi.

El-Sen üyelerinin hükümetin kararına uymadığını, hükümetin ise ülkeyi elektriksiz bırakamayacağını ifade eden Başbakan İrsen Küçük, şöyle konuştu:

“İDARİ KADROLARDA SÜRATLE TEDBİR ALINMAYA BAŞLANDI”

“Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, yasaların ve tüzüklerin verdiği hakları kullanarak kurumda, idari kadrolarda tedbirleri süratle alacaktır. Alması da kaçınılmazdır. Bugün de almaya başlamıştır. Önümüzdeki günlerde de bu kararlarını süratli şekilde alacak ve ilgili bakanlık da bu kararları uygulayacaktır”.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bugün saat 16.00 itibarıyla ülkede enerji üretme imtiyazı bulunan AKSA enerji anonim şirketiyle hizmet alım sözleşmesi imzalandığını ve Kalecik’te bulunan ekiplerinden birinin Teknecik’e intikal ettirildiğini ve saat 17.00 itibarıyla ilk makinenin çevrildiğini; saat 19.30 itibarıyla da 3 makinenin devrede olduğunu bildirdi.

SORULAR

Başbakan İrsen Küçük basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Eylemdeki El-Sen’le görüşme yapıp yapmadığı sorusuna karşılık kendisine bir talep gelmediğini ve görüşmediklerini ifade eden Başbakan Küçük, AKSA’yla yapılan sözleşmeyle ilgili soruya karşılık, yetkinin KIB-TEK yönetim kurulunda olduğunu belirtti.

“GÖREVE GELMEYENİN GÖREVİNİ SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Küçük, KIB-TEK yönetiminin alacağı kararlar çerçevesinde hükümet ve ilgili bakanlığın uygulama yapacağını kaydederek şöyle konuştu:

“Göreve gelmeyen vardiyalar var, göreve gelmeyen vardiya başkanları var. Bunların bu görevleri sürdürmesi mümkün değil. Haliyle yönetim kurulu herhalde bazı kararlar alacak.Hizmeti biten çalışana karşı da tedbirimizi alıp, yeni elemanlarla yola devam etmemiz gerekecek. Santraları o şekilde ve ülkeyi karanlıklarda bırakamayız.”

“TASARIYI GERİ ÇEKME DÜŞÜNCEMİZ YOK”

Başbakan İrsen Küçük, bir başka soruya karşılık, Özelleştirme Yasa Tasarısı’nı geri çekme düşünceleri olmadığını söyledi.

Başbakan Küçük, “Özelleştirme Yasa Tasarısı’nda, ekonomik ve ticari değerlendirilmesi mümkün olan kamu kuruluşlarının özelleştirilebileceğinin yazıldığını” belirterek “Bu durumda Posta Dairesi, BRT, Gümrük Dairesi de özelleştirilebilir mi? Doğru mu anlıyorum?” diye soran bir gazeteciye “Evet özelleştirilebilecek, doğru anlıyorsun, ama tercihini hükümet yapacak” karşılığını verdi.

Özelleştirme Yasası’yla hükümetin KIB-TEK’te yapmak istediğinin tam olarak ne olduğu sorusuna karşılık da Başbakan Küçük, “Daha hükümetin bu konuda herhangi bir kararı yok” dedi ve genel olarak bu yasayı hazırladıklarını kaydetti.

 

 


ÜRETİCİLER: KIB-TEK HEPİMİZİN

 

 

SAAT: 19:00

 

Teknecik Elektrik Santralı’nın dışında eylemlerini sürdüren Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu çalışanlarına Üreticiler Birliği Platformu da destek verdi.

Toplam 37 birlikten oluşan Platform adına bir heyet, eylem yerine giderek destek belirtti.  Platform adına açıklamayı Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı okudu.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın da hazır bulunduğu basın toplantısında, El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ve Zeytinciler Birliği Başkanı İrfan Çelik de birer konuşma yaptı.

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, okuduğu ortak açıklamada, elektriğin ülke için yaşamsal öneme sahip olduğunu belirterek, meclise sunulan özelleştirme yasa tasarısının enerji konusunda ciddi bir sıkıntı yarattığını kaydetti.

Ülkeyi yönetenlerin tüm sektörlerde olduğu gibi El-Sen’e verdiği sözü de tutmadığını ileri süren Çıralı, sendikanın greve, Kıbrıs Türk halkının stratejik alanda iradesiz kılınmaması, elektrik enerjisinin kalitesizleşmemesi ve yeni işsiz ordusu yaratılmaması için gittiğini belirtti.

Halkın grev dolayısıyla yaşadığı sıkıntının sorumluluğunu sadece sendikanın omzuna yükleme ve anayasal bir hak olan grevin yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Çıralı, “Kıb-Tek halkın malıdır” diyerek, hükümetin Kıb-Tek’in geleceği için çalışanlar ve  üreticiler birliğinin de içinde yer alacağı bir toplantı yapması gerektiğini söyledi.

Çıralı, hükümeti sağduyulu davranmaya çağırarak, özelleştirme yapılmayacak sözünün arkasında durup özelleştirme yasa tasarısını geri çekmeye çağırdı.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu da,  AKSA teknisyenlerinin santrale girerek  dizel santralleri çalıştırdığını belirterek, bunun da özelleştirmenin bir adımı olduğunu vurguladı.

El-Sen’in başlattığı mücadelenin sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle yeni bir safhaya girdiğini ifade eden Kalyoncu, bu ortak mücadelede tüm kesimlerle işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Kalyoncu, sermaye ve emek kesimlerinin uzlaşmasıyla, özelleştirme konusunda Annan Planı süreci benzeri ortak mücadele yapılabileceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ise, elektrikte yaşanan sorunun ülkedeki birçok sektörde de yaşandığını belirterek, El-Sen’in greviyle başlayan ve kendilerinin de destek verdiği eylemin yeni bir varoluş mücadelesi olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de, özelleştirme yasasının Kıbrıs Türk halkının varlığına yönelik bir oyun olduğunu savunarak, tüm kesimlere birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik de, Kıb-Tek’in Kıbrıs Türk halkının malı olduğunu belirterek, halkın mağduriyetlere göğüs gerek mücadeleye sahip çıkmasını istedi.

 

DESTEK VEREN ÜRETİCİLER PLATFORM’UNDAKİ 37 ÖRGÜT ŞUNLAR:

 

KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI

ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI

K.T.İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ BİRLİĞİ

K.T.OTELCİLER BİRLİĞİ

K.T.HAYVANCILAR BİRLİĞİ

MOSAB(MOBİLYA SANAYİCİLERİ BİRLİĞİ

SÜİB (SÜT ÜRÜNLERİ İMALATCILARI BİRLİĞİ)     

ZEY-BİR ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

GIDA VE AMBALAJ ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

K.T. ZEYTİN VE ZEYTİN ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

KASAPLAR BİRLİĞİ

FIRINCILAR BİRLİĞİ

PATATES ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

MORMENEKŞE ENGİNAR ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

K.T. NARENCİYE İHRACATCILAR BİRLİĞİ 

K.T.NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

K.KIBRIS NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

BİLİŞİM DERNEĞİ

K.T.TURİZM VE SEYAHAT ACENTELERİ BİRLİĞİ

BİRLEŞİK TAKSİCİLER BİRLİĞİ

TAŞ OCAKLARI BİRLİĞİ

K.T.ARICILAR BİRLİĞİ

KT ELEKTRİK MÜTEAHHİTLERİ BİRLİĞİ

K.T.ALÜMİNYUM,PVC DOĞRAMACILARI BİRLİĞİ

KIBRIS NAR ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

K.T.KUAFÖRLER BİRLİĞİ

ERKEK KUAFÖRLER BİRLİĞİ

SIHHI TESİSATCILAR BİRLİĞİ

GÜZELYURT ENGİNAR VE PATATES ÜRETİC.BİRLİĞİ

REKLAMCILAR BİRLİĞİ

GİRNE İNŞAATCILAR BİRLİĞİ

MATBAACILAR BİRLİĞİ

MARKETLER BİRLİĞİ

KKTC ŞÖFER OKULLARI BİRLİĞİ

DOĞANCI PATATES ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

K.T.TAŞERONLAR BİRLİĞİ

MESARYA BAHÇECİLER BİRLİĞİ

RES-BİR

 

 


“6 ÜNİTE DE ÇALIŞACAK”

SAAT: 18:15

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Teknecik Elektrik Santralı’nın AKSA’dan gelen teknik ekip tarafından devreye alınmaya başlandığını, saat 18.30 itibarıyla 2 ünitenin çalıştığını ve kısa süre içinde 6 ünitenin tümünün çalıştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Atun, TAK muhabirinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, santralın çalışmasıyla tüm bölgelere elektrik verileceğini belirtti.

Atun, bu gece ilerleyen saatlerde Başbakan İrsen Küçük’ün basın toplantısı düzenleyeceğini ve detayların orada açıklanacağını da ekledi.


  ULUSLAR ARASI DESTEK

SAAT: 18:00

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), enerji ve telekomünikasyon sektörlerinde özelleştirme politikalarına karşı mücadele veren El-Sen ve Tel-Sen’e destek belirtti.

Konfederasyon Genel Sekreteri Sharan Burrow, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı’ya gönderdiği mektupta, enerji ve telekomünikasyon sektöründe girilecek tüm eylemlere tam destek belirttiklerini ifade etti.

Çalışanların ve halkın reform politikalarını protestosuna rağmen, hükümetin aldığı kararların faturasını yine halkın ödemek zorunda kalacak olmasından kaygı duyduklarını belirten Burrow, sendikaların ve halkın protestolarına kulak tıkanmasının ve yapıcı sosyal diyaloğun reddedilmesinin sorunları karmaşıklaştırdığını anlattı.

Burrow, dünyanın pek çok yerinde denenen özelleştirmelerle kısa vadede kolay para sağlanma uğruna uzun süreçte ekonomik ve yaşam koşullarının düşüşüne ve ekonominin esaslarının erozyonuna sebep olduğunu kaydederek, şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür politikalar işçiler ve onların oluşturduğu büyük topluluklar için asla kabul edilemezdir. Hükümetin müdahalesi ve diyalog reddiyle yüzleşen enerji ve telekomünikasyon işçilerinin, sokaktaki eylem ve grevlerine devam etmek dışında başka şansları yoktur.

Sevgili kardeşlerim, ITUC adına tüm taleplerinizin yasal olduğunu, eylemlerinizin uygun olduğunu onaylarım. ITUC her anlamda mücadelenizi destekliyor ve başarılar diliyor.”

 


SAAT:17:30

 

 

Teknecik Elektrik Santralında çalışanların “çalışmama eylemi” sürerken, AKSA firmasından polis eşliğinde santrale giren 8 kişilik ekip saat 17.10’da dizel santralları çalıştırmaya başladı.

6 ünite olduğu belirtilen santrallerinin hepsinin devreye girmesi durumunda 100 megawatlık elektrik üretilebileceği ifade edildi.

Bu arada çalışanlar, santral önündeki eylemini sürdürüyor.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, birçok sendika başkanı ve sivil toplum örgütü de destek vermek için eylem yerinde bulunuyor.

Çeşitli yerlerde ateş yakan eylemciler, Arda Gündüz’ün müzikleriyle eylemlerini sürdürüyorlar.

Polis de çok geniş güvenlik önlemleri almış durumda. Çevik kuvvet dahil polis ekipleri, eylem yerinin biraz gerisinde beklemeyi sürdürüyor.

Bu arada Üreticiler Platformu, El-Sen’e destek olduklarını açıkladı. Platform, şu sıralar Teknecik Platformu’nda basın toplantısı düzenliyor


 

“ÖNCE TEDBİR, SONRA AÇIKLAMA”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “grev yasağına rağmen KIB-TEK çalışanlarının işbaşı yapmamasının düşündürücü ve üzücü olduğunu” belirterek, “Ülkenin bu gece de elektriksiz kalmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi. Atun, bu tedbirlerin ne olduğunu ise açıklamadı ve tedbirler alındıktan sonra söyleyebileceğini ifade etti.

 


SONUNA KADAR DEVAM

 

SAAT: 16:50

 

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu “Elektrik Kurumu’nda başlattıkları direnişi sonuna kadar sürdüreceklerini” belirterek “Direnişi, hiçbir zaman fiziki anlamda bir mücadeleye dönüştürmeden, kararlılığımızı ortaya koyarak sonuna kadar sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun bugün yaptığı değerlendirme toplantısında aldığı kararın ardından eylem yerinde toplanan üyelerine ve destekçilerine hitaben konuşan Kalyoncu, işbaşı yapmamaları durumunda haklarında disiplin işlemi yapılacağına ilişkin karar alındığını duyurdu.

Kalyoncu, karara uyulmaması durumunda ülkenin elektriksiz kalmaması için her türlü önlemin alınacağının açıklandığına da dikkat çekti.

Santralın yurt dışından gelecek kişilerce çalıştırılacağı yönünde de duyum aldıklarını kaydeden Kalyoncu, “santralın toplumun malı olduğunu, toplum adına devleti yönetenlerin tüm bu girişimlerin sonuç vermeyeceğini, kendileri için bekledikleri sonucu üretmeyeceğini mutlaka anlayacaklarını” savundu.

Kalyoncu, “El Sen üyeleri, kimse ile kavga etmeden ama haklarını da arayan, toplumun varlıklarına sahip çıkarak bu onurlu direnişlerini sürdürmeye kararlıdır. Sonuna dek bu mücadele sürecek. Başka yerlerden çalışan getirip işletebilirler. Bir ülkeyi kendi çiftliği gibi yönetmek isteyebilirler, bugün bunu mümkün kılabilirler ama bu uzun sürmeyecek. Buna müsaade etmeyeceğiz kararlıyız. Direnişi fiziki anlamda bir mücadeleye hiçbir zaman dönüştürmeden kararlılığımızı da ortaya koyarak, iş koşullarını da dikkate alarak sonuna kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz “dedi.


 

YÖNETİMDEN ‘SON UYARI’

 

SAAT: 16:00

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu, işbaşı yapmayan kurum çalışanlarına disiplin tüzüğü uyarınca gerekli işlemlerin yapılacağını belirterek, çalışmama hakkını kullanan kurum çalışanlarına “yasaları daha fazla ihlal etmeden işbaşına dönmeleri” çağrısı yaptı.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, uyarının son kez yapıldığı belirtilerek, “Aksi halde ülkenin daha fazla elektriksiz kalarak vatandaşın mağdur edilmesini önlemek amacıyla her türlü tedbir alınacaktır” denildi.

“ÇALIŞMAMA HAKKI YASAL DEĞİL”

El-Sen’in kuruma bağlı tüm işyerlerinde dün sabah başlattığı grevin dün Bakanlar Kurulu’nca 60 gün süreyle ertelendiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Sendika, Bakanlar Kurulu kararına uymayacağını ve çalışanların çalışmama hakkını kullanacağını beyan etmiştir. Alınan hukuki görüşte böylesi bir hakkın yasal dayanağının olmadığı, grevin Bakanlar Kurulu’nca ertelendiği ve ortada bir grevin olmaması nedeniyle işbaşı yapmayan kurum çalışanları izinsiz ve mazeretsiz işyerine gelmemiş sayılacaklarından Kurum Disiplin Tüzüğü uyarınca gerekli işlemler başlatılacaktır.

Kurum Yönetim Kurulu, kurum çalışanlarını, yasaları daha fazla ihlal etmeden görevlerinin başın dönmeleri hususunda son kez uyarmaktadır.

Aksi halde ülkenin daha fazla elektriksiz kalarak vatandaşın mağdur edilmesini önlemek amacıyla her türlü tedbir alınacaktır.”

 


 

ATUN: ÜLKENİN TAMAMININ ELEKTRİĞE KAVUŞMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

SAAT: 13:25

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, elektrik sorununun çözümü için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

AKSA tarafından çalıştırılan Kalecik Santrali’nin 110 megawattlık bir üretim kapasitesi bulunduğunu, ancak bir sabotaj sonucunda meydana gelen arıza nedeniyle 50 megawattlık enerji üretebildiğini kaydeden Atun, ülkenin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini AKSA’dan alınan 50 megavatlık ve Güney Kıbrıs’tan alınan 30 megawattlık güçle karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Atun, grev yasağına rağmen işbaşı yapmama kararlılığı devam eden sendikacılara sağduyulu olma çağrısında bulunarak, “Halkın menfaati, her türlü menfaatin de üstündedir. Bunu unutmayınız” dedi.

 “ÜLKE MAĞDUR OLDU… ÖZEL SEKTÖR DURMA NOKTASINA GELDİ”

Ülkenin tamamının mağdur olduğu bir ortamda bulunulduğunu ve bunu hep beraber yaşadıklarını kaydeden Bakan Atun, elektrikteki grevden dolayı toplumun çok büyük bir kesiminin, özellikle sağlık yönünden son derece olumsuz etkilendiği belirtti. Atun, ekonominin de son derece olumsuz etkilendiğini, özel sektörün durma noktasına geldiğini belirtti. Bakan Atun, “Vergi Dairesi tahsilat yapamıyor, bankaların sistemi kilitlendi… Yaşamımız son derece olumsuz etkilendi” şeklinde devam etti.

Yapılabilecek her şeyin yapıldığını ve yapılmaya devam edileceğini kaydeden Atun, halkın mağduriyetini gidereceklerini ve gidermekte kararlı olduklarını vurguladı.

Atun, sendikacılarla temasın sürdüğünü ancak gerek Teknecik’te, gerek diğer noktalarda işbaşı yapmama kararlılığının devam ettiğini bildirdi.

Sunat Atun, bir başka soruya verdiği yanıtta, sendikayla Başbakanlık düzeyinde görüştüklerini de belirtti.

 


“SUÇ İŞLİYORLAR”

SAAT: 12:20

Başbakan İrsen Küçük, elektrik kurumunda dün başlatılan süresiz grev üzerine, bakanlar kurulunun yasal hakkını kullanarak yasaklama kararı aldığını, buna rağmen sendikanın iş başı yapmadığını belirterek, “iş başı yapılmaması bir suçtur” dedi.

 


KIB-TEK YÖNETİM KURULU TOPLANTIDA

SAAT: 12:00

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp, Bakanlar Kurulu’nun kararından sonra elektrik santrallerinin çalıştırılarak ülkeye enerji verilmesi gerektiğine işaret ederek, Kıb-Tek Yönetim Kurulunun bu konudaki önlemleri tartıştığını bildirdi.

Konuralp, TAK muhabirinin Teknecik Santrali’nin AKSA’dan getirilecek teknik personelle çalıştırılacağı yönündeki duyumlarla ilgili sorusunu, “saat 11.30 itibarıyla böyle bir durumun söz konusu olmadığını” söyleyerek yanıtladı.

Hüseyin Konuralp, Bakanlar Kurulu’nun kararından sonra yapılması gerekenin çalışma ve dolayısıyla Kıb-Tek’e ait santrallerde elektrik üretimi yapma olduğuna işaret ederek, çalışanların “çalışmama hakkını” kullanıyoruz deyip çalışmalarının yasal olmadığını söyledi.

Konuralp, yaptıkları incelemelerde kurum çalışanlarının “çalışmama hakkı” diye bir hakları bulunmadığını ifade ederek, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun sorunu çözmek, santrallerde elektrik üretimini başlatmak amacıyla ne gibi önlemler alınacağını tartıştığını belirtti.

Yönetim Kurulu’nun toplantı halinde (saat 11.15 itibariyle) konuyu ele almakta olduğunu belirten Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp alınan kararların zamanı geldiğinde açıklanacağını söyledi.

Konuralp, Bakanlar Kurulu kararından sonra yapılması gerekenin elektrik üreterek vatandaşa ulaştırmak olduğunu vurguladı.

 

 


 

9 KİŞİ ‘EMNİYET’ İÇİN ÇALIŞIYOR

SAAT: 11:50

El - Sen’in eylemi nedeniyle faaliyette olmayan Teknecik Elektrik Santrali’nin güvenliğini sağlayacak teknik personelin görev başında bulunduğu bildirildi.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre, söz konusu teknik personel santralin güvenliği için gerekli tedbirleri aldı.

Bu arada El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, eylem yerinde gazetecilerin sorularına karşılık yaptığı açıklamada, emniyet tedbirleri için santralde ve bölgelerde çalışanlar olduğunu doğruladı, bunların eyleme katılmayan 9 kişi olduğunu söyledi.

“AKSA’dan bazı çalışanların Teknecik Elektrik Santrali’ne getirileceğine” ilişkin söylentilerle ilgili olarak da Kalyoncu, böyle bir durumu desteklemediklerini ifade etti, ancak bir müdahalede bulunmayacaklarını kaydetti.

 


SAAT:11:30

Polis Teknecik elektrik Santrali’nde bekliyor. Elektrik üretimi durdu. Kıb-Tek çalışanları Teknecik Santrali’nde kenetlendi, direniyor: “Varlıklarımızı sattırmayacağız”. Dev-İş destek için şu an Teknecikte.


 

DİRENİŞ SÜRÜYOR

SAAT:10:00 

Özelleştirmeye karşı El-Sen ve Elektrik Kurumu çalışanlarının direnişi sürüyor.

Teknecik Elektrik Santrali’ne iki otobüs polis gönderildi. Birçok bölge elektriksiz.  

Teknecik Elektrik Santrali’nde elektrik üretimi yapamayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB - TEK), AKSA’nın Kalecik Santrali’nden aldığı 50 megavat elektriği ülke genelinde dönüşümlü olarak dağıtıyor.

 


 

HÜR-İŞ’TEN DESTEK

Hür - İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu yaptığı açıklamada, “Hükümet ülkede bir sıkıntı istemiyorsa idi yaşanacakları bile bile özelleştirme yasasını bu soğuk kış günlerinde Meclis’e sevk etmezdi” dedi.

Yapılmak istenenin, elektriğin özelleştirilmesine haklı bir zemin yaratıp, halk ile kurum çalışanlarını karşı karşıya getirmek olduğunu belirten Latifoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu davranışı protesto eder, çalışanların mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtiriz.

Diğer taraftan bir kurum yetkilisini, elektrik arızalarının kasıtlı çıkartıldığına dair bulgulara ulaştıklarını açıklayarak, grevdeki çalışanlara kara çalmak yerine bulguları açıklamaya davet ederiz.”


 

‘ÇALIŞMAMA HAKKI’ KULLANILIYOR

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesine karşı çıkan El-Sen’in üyesi çalışanlar eylemlerini sürdürüyor. Bakanlar Kurulu’nun, dün sabah Kurum’da başlatılan grevi yasaklamasından sonra çalışanlar grev yasağına uyacaklarını ancak “çalışmama haklarını” kullanacaklarını belirterek işbaşı yapmadılar.

Teknecik Elektrik Santralının zarar görmemesi için “santral emniyete” alındı ve elektrik üretimi durduruldu.

Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra grevin 60 gün ertelenmesini öngören kararı, Teknecik Santralında grev yapan çalışanlara duyuruldu. El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, bunun resmi bir tebligat olmadığını, kararın resmi gazetede ilan edilmesiyle resmileşeceğini söyledi.

Bunun üzerine Resmi Gazetede yayımlanan grevin ertelenmesi kararı saat 22.30 sıralarında Sendika yetkililerine Girne Polis Müdürü Barbaros Savaşçı tarafından iletildi.

El-Sen yetkilileri bunun üzerine grevin yasaklanması kararına uyacaklarını ancak “çalışmama haklarını” kullanarak işbaşı yapmayacaklarını bildirdiler.(TAK)

 

 

Bu haber toplam 5448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler