1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÜÇÜK'ÜN VİZYONU, VİLAYET OLMA VİZYONUDUR'
KÜÇÜKÜN VİZYONU, VİLAYET OLMA VİZYONUDUR

'KÜÇÜK'ÜN VİZYONU, VİLAYET OLMA VİZYONUDUR'

Çakıcı, “Bırakın çözüm vizyonunu ileriye taşımayı, yıllardır savunduğu KKTC’yi dahi savunmaktan aciz” iddiasıyla Başbakan İrsen Küçük’ü istifaya çağırdı.

A+A-

 

 Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Bırakın çözüm vizyonunu ileriye taşımayı, yıllardır savunduğu KKTC’yi dahi savunmaktan aciz” iddiasıyla Başbakan İrsen Küçük’ü istifaya çağırdı.

Çakıcı yazılı açıklamasında, “Federal bir anlaşma ile dünyaya açılma ve Kıbrıs Türk halkının AB başkanlığına doğru giden bir büyük vizyona hedeflenmesi gerekirken, kendi halkına vilayet olmayı layık gören Başbakanı Kıbrıs Türk halkının hak etmediğini” kaydetti.

Türkiye AB Bakanı Egemen Bağış’ın “KKTC, Türkiye’ye bağlanabilir” söylemi sonrasında, Başbakan İrsen Küçük’ün “zayıf ve teslimiyetçi bir tavır sergilediğini” de yineleyen Çakıcı, “Kendi devletini feshetmeyi dahi bir opsiyon olarak görecek bir Başbakan dünyanın hiçbir yerinde yoktur” ifadesini kullandı.

“Sayın Egemen Bağış’ın, Türkiye AB yolunda ilerlerken ve tam da Kıbrıs konusunda BM Raporu’nun yayınlanacağı bu günlerde KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasını bir seçenek olarak dillendirerek, bu çağda dahi fetih siyasetini gündeme getirmesi kafalardaki niyeti ortaya koymuştur” diyen Çakıcı, bu davranışın “Bir adım önde yürüyeceğiz, biz de çözüm istiyoruz” söylemini yerle bir ettiğini ifade etti.

Başbakan’ın, tüm bu söylemlere tepki koyması beklenirken doğal karşıladığını belirten Çakıcı, “Aslında yalnızca bizlerin değil, Başbakan’ın bu açıklamalarından dolayı pek çok Kıbrıslı Türk de utanmış ve onuru kırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Çakıcı, “Günü geldiğinde kendi koltuğu için ülkesini 82.vilayet yapmaktan çekinmeyecek bu siyasetçilerden Kıbrıs Türk halkı bir şey beklememelidir. Sayın Başbakan Kıbrıs Türk halkının talihsizliği ve kadersizliğidir. Başbakan Küçük’ün vizyonu, vilayet olma vizyonudur” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Küçük’ün kendisine “Rumcu” diye hitap ettiğini belirten çakıcı, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kendisine bu açıklamalarının komik olduğunu söylüyorum. Bu suçlamalar eskide kalmış ve Kıbrıs Türk halkı hamaset edebiyatına artık itibar etmemektedir. Bırakın çözüm vizyonunu ileriye taşımayı, yıllardır savunduğu KKTC’yi dahi savunmaktan aciz bu Başbakanı istifa etmeye davet ediyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler