1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Küçük’ün ‘Saray’ haritası
Küçük’ün ‘Saray’ haritası

Küçük’ün ‘Saray’ haritası

“Politikaya daha yeni başladığım dönemlerde ‘hedefler’ konuşulurken bazı arkadaşlar ‘birkaç dönem milletvekilliği yapayım, yeter’ diye konuşurken, ben hep ‘politikada hedefler bitmez’ diyordum. Yeter ki imkan olsu

A+A-

 

 

 

“Politikaya daha yeni başladığım dönemlerde ‘hedefler’ konuşulurken bazı arkadaşlar ‘birkaç dönem milletvekilliği yapayım, yeter’ diye konuşurken, ben hep ‘politikada hedefler bitmez’ diyordum. Yeter ki imkan olsun, yeter ki kapılar açılsın. Bugün de aynı görüşteyim. Nereye kadar gidebilirsem, politikada orayı hedefliyorum…”

Bu sözler dün Başbakanlık şeref salonunda Kanal SİM ekibine 3-G ile canlı yayın sırasında söylendi.

Başbakan İrsen Küçük’ün yanıt verdiği soru şuydu:

“2015’te Cumhurbaşkanlığına aday değilim’ der misiniz?”

‘Değilim’ demedi Küçük… 2015’e daha epey zaman olduğunu söyledikten sonra yukarıda özetlenenleri dile getirdi.

Cumhurbaşkanı seçilmek için ‘fırsat’ kollayacağını, şimdiki hedefinin ‘Saray’ olduğunu ilk defa bu kadar açık ve seçik biçimde ima etmiş oldu.

**

İrsen Küçük Cumhurbaşkanlığı konusunda bir kritik açıklama daha yaptı dünkü canlı yayında…

Bu sefer soru şuydu:

“UBP Cumhurbaşkanlığı seçimine kendi adayıyla girmeli midir?”

Bu sorunun arka planında 1995’ten itibaren patlak veren Denktaş-Eroğlu kapışmasının hikayesi yatıyor. UBP’nin kurucusu Rauf Denktaş, birkaç seçim sonra ‘bana partimi sorma, ben Denktaşçıyım’ türü sloganlarla ve ‘bağımsız’ olarak giriyordu seçimlere… En büyük destekçisi de eski partisi UBP’ydi.

Ancak bu durum 1992’den sonra, yani DP kurulduktan sonra değişti. 1995’te UBP ilk kez ‘kendi adayı’nı yarışa soktu. O aday, partinin genel başkanı Derviş Eroğlu’ydu.

Çetin bir kapışma sonrası Denktaş seçimi ikinci turda aldı. 2000 yılında Denktaş-Eroğlu bir kez daha karşı karşıya geldi. Bu sefer kavganın şiddeti çok daha büyüktü. O kadar ki Eroğlu ‘MİT ajanları tarafından izlendiği’ bilgisini yakınlarıyla paylaştı.

Ve ertesi gün, seçime 48 saat kala ikinci turdan çekildi. Eroğlu o günden sonra bu konuda ser verdi, sır vermedi.

**

İrsen Küçük 1976’dan bu yana devam ettiği siyasi yaşamında hem bu arka planı çok daha detaylı biliyor, hem de başka ayrıntıları…

Mesela dün anlattığı bir anekdottan şahsen haberim yoktu.

Başbakan Küçük, uzun yıllar önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP’nin kendi adayını çıkarmasında ısrar etmiş, ancak dönemin parti başkanı Eroğlu reddetmiş, ‘bağımsız aday’ Denktaş desteklenmiş. Bunun üzerine de İrsen bey bir süreliğine UBP’de ayrılmış.

Ayrılma gerekçeleri ayrı bir tartışma konusu belki, ancak İrsen Küçük’ün bugüne dair verdiği mesaj çok açık: UBP seçime kendi adayıyla katılacak. 1995, 2000, 2005 ve 2010’da olduğu gibi!..

Bu geleneği, zamanında karşı çıkmış olsa da, Eroğlu başlatmış ve zaten UBP adına Cumhurbaşkanlığı seçimine hep kendisi katılmış. Dolayısıyla 2015’te ‘bağımsız adaylık’ lüksü yok.

Küçük’ün dün yaptığı açıklamalar kafasındaki ‘saray haritası’ hakkında ipuçları veriyor.

 

 

 

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler