1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Küçük’ün iflası ve Hacı
Küçük’ün iflası ve Hacı

Küçük’ün iflası ve Hacı

İrsen Küçük, geçen günkü sonuçtan sonra rahat olacak mı? Divan 704-690 sonucuna göre Küçük’ün kazandığını açıkladığında İrsen Küçük “olağanüstü kurultaya gidiyoruz” açıklaması yapabilirdi. Başkanlık seçiminin, tüzüğe göre ‘oldu b

A+A-

 

 

İrsen Küçük, geçen günkü sonuçtan sonra rahat olacak mı?

Divan 704-690 sonucuna göre Küçük’ün kazandığını açıkladığında İrsen Küçük “olağanüstü kurultaya gidiyoruz” açıklaması yapabilirdi.

Başkanlık seçiminin, tüzüğe göre ‘oldu bitti mi yoksa ikinci tura mı kaldı’ şeklindeki uzun tartışmasından sonra neredeyse kıl payı seçimi belki şimdilik alan İrsen Küçük, Divan’ın kararının aksine “hayır ikinci tura kalsın” diyemeyeceğine göre “olağanüstü kurultaya gitmeye gerek var” açıklamasını yapabilirdi.

Tabii ki bu açıklamayı yapabilmesi için hiç olmazsa demokrasinin ‘d’sinden biraz koklamak gerekiyor.

Sonuç açıklandığında hatta daha açıklanmadan önce, sayımın bittiği an, o kılpayı sonuca rağmen büyük bir sevinç yumağı olan Küçük ailesinin ve taraftarlarının sevinci biraz garip kaçtı doğrusu… Çünkü çıkan sonuç sevinilecek bir sonuç değildi.

 

*        *        *

Peki bu sonuca gelirken nasıl oldu da yapılan anketlerdeki verilere göre %60-%40 gibi Küçük lehine görünen sonuç, son gün 50-50 gibi oldu!

*UBP delegesi AKP’nin müdahalelerine tepki mi gösterdi? Çünkü Kurultay’da bile AKP temsilcisi “kim kazanırsa kazansın önemli değil, ister Ahmet Kaşif kazansın, isterse son iki yılda istikrarı yakalayan İrsen Küçük kazansın” şeklindeki konuşmasıyla bile tuttuğu tarafı belli etmekten çekinmiyordu.

*Yoksa delege son günlerde Kaşif yönünde koyduğu ağırlığa bakarak Eroğlu’dan yana tavır mı aldı?

*Yoksa önce Ahmet Kaşif’e destek verip sonra çark eden Sunat Atun ve Ersan Saner’in yaptıkları delegelerin midelerini mi bulandırdı?

*Yoksa İrsen Küçük’ün hemen hemen her gece bir ilçede, bir bucakta verdiği yemekleri ters mi tepti? Yoksa delege “o aldı da ben almadım” şeklinde her zaman olduğu gibi Kurultay’da da çıkar kavgasına girip tepki mi koydu. Çünkü yine biliyorsunuz ki kurultay öncesi İrsen Küçük, devlet olanaklarıyla birçok vaadler vermişti. Bu vaadlerden nasiplenemeyenlerin tepkisi mi oluştu?

 

* * *

Yukarıdaki bütün seçeneklerin bu sonuçta payı olabilir. Ben birinci ve üçüncü seçeneğin daha etkin olmasını dilerdim ama galiba son seçenek bu sonucu belirledi diye düşünüyorum. Umarım haksızımdır.

Sonuçta UBP tüzüğüne göre İrsen Küçük kazandı mı yoksa ikinci tura mı kalmalıydı tartışmasından çok, ortaya çıkan sonuç İrsen Küçük için açık bir yenilgidir. Küçük’te biraz ‘utanma’ olsa hemen görevi bırakır ve olağanüstü kurultaya giderdi. Biraz da ‘sıkılsa’ bu kez aday bile olmazdı. Bu süreçte de erken genel seçim kararı kaçınılmaz bir başka karar olmalıdır. Çünkü kendi partisi içinde destek bulamayan bir Başbakan’ın, ülkenin genelini temsil etmesi ne kadar doğrudur!?

 

* * *

Gelelim Sunat Atun’a… Nereden çıktı bu Hac işi… Hem de Kurultay zamanı… O kadar mı sıkıştı ki Kurultay’dan kaçıp Hacca gitti? Günahlarını mı çıkarmayı umuyor yoksa… Yoksa Ankara başka bazı görevler verecek de “hacı olmadan asla!” mı demiştir!

Sonuçta UBP’de parçalanma yaşanıyor. Eğer kurultay sonucu değişmezse Ahmet Kaşif kurultayla kazandığı gücü sürdürmeye çalışırken İrsen Küçük zor günler yaşayacak gibi… Tersi olursa da diğer grup zor günler yaşayacak. Kurultay ve sonrası daha da konuşulacak artık…

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler