1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK'TEN 'ZARURİ AÇIKLAMA'
KÜÇÜKTEN ZARURİ AÇIKLAMA

KÜÇÜK'TEN 'ZARURİ AÇIKLAMA'

Bugünkü KIBRIS gazetesinin manşet haberinde yer alan iddialara Başbakanlıktan yanıt geldi. KIBRIS’ın “İntikam Kurşunu” başlıklı haberinde, “UBP içindeki hesaplaşmalar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ait banka hesaplarının deşifre

A+A-

 

 

 

Bugünkü KIBRIS gazetesinin manşet haberinde yer alan iddialara Başbakanlıktan yanıt geldi.

 

KIBRIS’ın “İntikam Kurşunu” başlıklı haberinde, “UBP içindeki hesaplaşmalar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ait banka hesaplarının deşifre edilmesine kadar ilerledi, aracı olarak da CTP kullanıldı” ifadeleri kullanılmıştı.

 

Başbakanlıktan gelen açıklamanın tam metni şöyle;

 

“Bugün bir gazetemizde yer alan bir manşet haberde, dün Meclis’te bir muhalefet milletvekilinin Cumhurbaşkanı Sayın Dr Derviş  Eroğlu’nun bir bankadaki hesaplarına ilişkin ortaya attığı iddialara dönük, bu belgenin temininde  beni ve Başbakanlık kurumunu ilişkilendiren asılsız ve  mesnetsiz bir iddia yer almıştır. Yanlış algılara yol açmamak ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için  bu açıklamayı yapmak zaruri olmuştur.

 

Bir komplo teorisine dayanan bu manşet haber, gerçeklerle bağdaşmadığı gibi, olayın  ne  benimle, ne de Başbakanlık bürokratları ile bir ilgisi bulunmaktadır. Bankanın kendi iç güvenliği ile alakalı olan bu konu tamamen hukuki bir meseledir ve belgenin nasıl sızdığına ilişkin soruşturma  banka tarafından yapılıp fail yada failleri de tespit edilecektir. Bu konudaki bilgi akışı banka ile müşteri arasında yaşanmış bir sorun  olup ve  kesinlikle ne benimle ne de Başbakanlık’la ilgisi bulunmamaktadır.

 

Göreve geldiğim günden beri de bu konudaki hassasiyetimi bir kaç kez dile getirmiş ve “Nerden Buldun Yasası’nın “ önemine de değinmiştim. Bu yasanın, hem kamu vicdanı açısından hem de siyasilerin ve bürokratların zan altında bırakılmaması açısından ve şeffaflık  ve hesap verebilirlik ilkesi çerçevesinde elzem olduğuna inanarak bu konudaki çalışmaları da hızlandıracağımı bu vesileyle belirtmek isterim.

 

Ayrıca son zamanlarda birtakım görevdeki kişilere dönük olarak ileri sürülen iddiaların araştırılması için Başbakanlık Denetleme Kurulu’na görev vermiş ve konun araştırılmasını istemiştim. Ancak bu çalışma neticesinde ileri sürülen iddialara ilişkin bir bulguya ulaşılmadığı rapor edilmiştir.

 

Bu vesileyle, ülkemizde böylesi kritik bir dönemde ve makamlar arası dayanışma ve desteğin gerektiği bir ortamda nifak sokucu yayınlar yapılması, ne ülkemize, ne kurumlarımıza, ne da halkımıza bir yarar getirmektedir. Hal böyleyken, böylesi   tutumlardan uzak durularak, birlik ve beraberliği güçlendirici yayınlar yapılmasının  ülkemizin  menfaatine bir davranış olacağının altını çizerek dikkate getirmek isterim.”

 

 

KIBRIS NE YAZMIŞTI?

 

“CTP milletvekili Sonay Adem’in meclis genel kurulunda dağıttığı, Eroğlu’na ait banka mevduat hesaplarının tutarı ile, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkjanı Muzaffer Sevinç’in  27 Eylül 2011 tarihli yazısında ortaya konan rakamların uyuşması dikkat çekiyor. Hatta bu durum, Eroğlu’na yönelik saldırının arkasında, Başbakanlığın olduğu yönündeki iddiaları kuvvetlendiriyor.

 KIBRIS’ın elde ettiği yazının tam metni şöyle:

   “KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük’ten alınan talimat üzerine başlatılmış olan ve yerel basında “700 bin TL hangi siyasetçiye ait” ve buna benzer başlıklar altında yansıtılan iddialara ilişkin inceleme kapsamında birtakım bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

   Yerel basında gerek manşetten verilen gerekse köşe yazılarında ve/veya okuyucu mektubu adı altında muhtelif tarihlerde konu edilen yazılarda yer alan iddialar irdelendiğinde

   *Bazı yayın organlarında 700.000 TL’nin nakit olarak bir üst düzey siyasetçi veya bürokrat hesabına yatırıldığı.

   *Diğer bazı yayın organlarında ise miktarın, 680.000 TL ve 700.000 TL tutarındaki iki taksit halinde bir üst düzey siyasetçinin veya bürokratın hesabına yatırıldığı.

   *Toplam rakamın 2.250.000 TL veya 2.500.000 TL olduğu şeklinde genelleme yapılabileceği görülmüştür.

   Bu bağlamda yükümlüler tarafından Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne bildirimi yapılan nakdi para limitini aşan işlemleri gösteren listelerde veya Daire Müdürlüğü’ne yapılan şüpheli işlem bildirimleri veya Daire tarafından araştırılan veya takibe alınan şüpheli işlemler arasında yukarıda detaylandırılan iddialarla örtüşen ve/veya ilişkili olması muhtemel herhangi bir işlem tespit edilip edilmediği hususunda Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun ivedilikle bilgilendirilmesi saygı ile rica olunur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler