1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK'TEN, KAŞİF'E
KÜÇÜKTEN, KAŞİFE

KÜÇÜK'TEN, KAŞİF'E

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, dünkü kurultayda başkan adayı olan Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, kurultayda en yüksek makam olduğunu bildiği halde divanın kararını görmezden gelen açıklamalar yaptığını beli

A+A-

 

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, dünkü kurultayda başkan adayı olan Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, kurultayda en yüksek makam olduğunu bildiği halde divanın kararını görmezden gelen açıklamalar yaptığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

Başbakan İrsen Küçük, “UBP’nin büyük kurultayına katılan delegelerin çoğunluğu sandıkta kararını vermiş ve beni yeniden Genel Başkan seçmiştir. Taraflara düşen buna saygı göstermek ve uymaktır” dedi.

KAŞİF’İN AÇIKLAMALARI KABUL EDİLMEZ

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, kurultayda başkan aday olan Milletvekili Ahmet Kaşif’in açıklamalarına tepki gösterdi.

UBP’nin 19. Olağan Kurultayı’nın Pazar günü tamamlandığını ve kurultayda en yüksek makam olan divanın başkanlık seçimi ile ilgili kararını verdiğini belirten Küçük, “Hal böyleyken Sayın Ahmet Kaşif’in kurultayda en yüksek makam olduğunu bildiği halde divanın kararını görmezden gelen açıklamaları, hem iki adayın uzlaşması ile oluşturulan divana karşı saygısızlık, hem de oy kullanan delegelerin iradelerine yönelik kabul edilemez bir tutumdur” dedi.

“Biz kurultayda tek yetkili makam olan divanın aldığı karara saygılıyız. Konunun hukuk yolu açık olmakla birlikte, biz yargıya ve vereceği karara da her zaman saygılıyız. Tarafımdan görevlendirilen hukukçular yapılan itirazı değerlendirmekte ve incelemektedirler. Ancak bu vesileyle hatırlatmak isterim ki, UBP tüzüğü tek maddeden ibaret değildir” diyen Küçük, şunları kaydetti:

BÜYÜK SAYGISIZLIK

“Tüzükte kurultayla ilgili çeşitli maddeler mevcuttur. Sayın Kaşif ve yandaşları ısrarla 28. maddenin ilk satırına dikkat çekerek, tüzüğün diğer maddelerini gözden kaçırmaya çalışmakta ve tüzüğün tümünü paylaşmaktan kaçınmaktadırlar. Tüzüğün 28. maddesi, kurultayda 2 adaydan fazla aday için bir düzenlemedir. 2 adayın yarıştığı bir kurultayda tüzüğün 20. ve 21. maddelerinin de dikkate alınması gerektiği görüşündeyim.

Oy kullanan 1402 delegeden 704 oy almış şahsıma karşı yapılan yakışıksız ve irade tanımaz tavır ve açıklamalar, bana oy veren delegeleri de incitmektedir ve onlara karşı büyük saygısızlık yapılmaktadır.”

Tüzüğün ihlal edildiği yönündeki açıklama ve beyanların sadece Ahmet Kaşif’in taraftarlarının iddialarından ibaret olduğunu, bu yönde hukuki mercilerin verdiği bir karar bulunmadığını kaydeden Küçük, şunları ekledi:

“KARARA SAYGI GÖSTERİLMELİDİR”

“Bu vesileyle, Sayın Kaşif’in kampanyası süresince ileri sürdüğü ve gerçeklerle bağdaşmayan, delegelere yönelik baskı ve tehdit iddiaları da hurafeden öte gitmemektedir. Bu uslup, beyan ve açıklamalarını yadırgadığımı, UBP gibi büyük bir partiye genel başkan adayı olan bir şahsa yakıştıramadığımı ifade etmek isterim.

Açıklamalarda ortaya konan hesaplarda bir yanlışlığa da bu vesileyle dikkat çekmek isterim. Matematiksel olarak 704, 690’dan büyük bir rakam olmasına rağmen; en çok oy alan şahsıma yönelik seçimi kaybettiğim yönündeki iddiaları da matematiksel yanlışlıklarına bağlamaktayım.

UBP’nin büyük kurultayına katılan delegelerin çoğunluğu sandıkta kararını vermiş ve beni yeniden Genel Başkan seçmiştir. Taraflara düşen buna saygı göstermek ve uymaktır.

Kurultay artık bitmiştir. Artık önümüze bakmalı, birlik ve berberlik içinde daha büyük ve daha güçlü bir UBP için el ele, kol kola çalışmalıyız. Hedefimiz 2014 yılında yapılacak genel seçimlerdir. Zaman kavga etme zamanı değil, hedefe doğru çalışma zamanıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler