1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK'TEN ELEŞTİRİLERE YANIT: BAŞARILI OLDUK
KÜÇÜKTEN ELEŞTİRİLERE YANIT: BAŞARILI OLDUK

KÜÇÜK'TEN ELEŞTİRİLERE YANIT: BAŞARILI OLDUK

Başbakan İrsen Küçük,ekonomik konularda bugün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük,ekonomik konularda bugün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Başbakanlığı döneminde ekonomik alanda yapılanları anlatan Küçük, “Tüm bu olumlu gelişmeler bizlere gelecek açısından umut ve daha fazla çalışma azmi vermektedir” dedi.

AB VE BİRÇOK ÜLKE ZORDA

Başbakan Küçük, açıklamasında dünyadaki ekonomik krize işaret ederek alınan önlemlere değindi ve AB ve birçok ülkenin çok zor durumda olduğunun görüldüğünü belirtti.

KKTC’de 2000’li yıllarda kamu maliyesinde izlenen sıkı maliye politikalarıyla 2002’de yakalanan büyüme trendinin 2007’de yavaşlayarak devam ettiğini; 2008’de ise reel olarak büyümenin eksi yüzde 3,4 gerçekleştiğini ve daralmanın sürdüğünü; 2009’da büyümenin eksi yüzde 5,7 oranında olduğunu anlatan Başbakan Küçük, şu bilgileri verdi:

“TEDBİRLER SONUÇ VERMEYE BAŞLADI”

“Ancak iktidarımız döneminde almış olduğumuz tedbirler sonuç vermeye başlamış, ekonomimizdeki olumlu gelişmeler sonucu yeniden büyüme sürecine girilmiştir. Bu doğrultuda 2010 yılında artı yüzde 3,6 oranında büyüme gerçekleşmiştir. Buna ek olarak dünyada yaşanan ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalar ülkemizi olumsuz yönde etkilemekle birlikte Türkiye Cumhuriyetinin uyguladığı para politikası tedbirleri ve bizim ülkemizde aldığımız mali ve ekonomik önlemler sonucu bütçe açıkları kontrol altına alınmıştır.

2011 ve 2012 yılının ilk dört ayındaki göstergelerde bize aynı olumlu gelişmelerin devam ettiğini ve ekonomimizin bir istikrara kavuştuğunu göstermektedir.

Ülkemiz ve hükümetimiz için esas olan istikrar ve gelişimdir.
Ülke ekonomisinin son iki yıldır yeniden büyümesi bizler için sevindiricidir. Bunu sürekli kılmak ve artırmak istiyoruz.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta yaşanan derin kriz ve alınan ekonomik ve mali tedbirler, yaşanan toplumsal sıkıntılar ortadadır.

“BAŞARILI OLDUK”

Böyle bir ortamda kim ne derse desin, bozulan kamu maliyesinin düzeltilmesi, bütçe açıklarının azaltılarak gelir-giderimizin bir disiplin altına alınmasını hedef olarak koyduk ve başarılı olduk.”

Başbakan İrsen Küçük, mali ve ekonomik yapının güçlendirilmesini öncelikli konular arasında gören Hükümetinin, yıllardan beri birikmiş ve sadece ekonominin değil vatandaşın da önünde engel olmuş hep ötelenen yaralara da el artığını belirtti. Küçük, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde, yüksek faizlerle borçlanan vatandaşların rahatlatılması ve ekonominin iyileştirilmesi için yoğun çalışmalar sonunda “Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası”nın hayata geçirildiğini, birçok borçlu ve bankanın rahatlatılarak ekonominin önünü açtıklarını anlattı.

Borç ilişkilerinde uygulanacak kurallar ve halk arasında tefecilik olarak bilinen borç veren finans şirketleri ile ilgili yasa taslaklarının da Meclis gündemine getirildiğini kaydeden Başbakan İrsen Küçük, KOBİ’ler için destek programları ve proje bazlı hibe programları başlattıklarını; küçük esnaf ve zanaatkarlarla üniversite mezunlarına faiz iadeli krediler kullandırıldığını belirtti.

2013-15 PROGRAMI... HEDEF ETKİN VE VERİMLİ YAPI

Başbakan Küçük, 2013-15 programıyla ilgili de şunları kaydetti:

“Başarıyla uyguladığımız ve sonuna geldiğimiz 2010-2013 programını tamamlarken ilk kez kendi sivil toplum örgülerimiz, üniversitelerimiz ve ekonomistlerimizle birlikte hazırlamakta olduğumuz KKTC’nin kendine ait 2013-2015 programının hedefi, sürdürülebilir büyümeyi ve rekabet edebilir bir ekonomik yapının etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasıdır.

Böylece ülkemizin daha da kalkınmasını ve refah düzeyinin artışının devamlılığını sağlamaktır. Bu programda yatırım ortamını iyileştirecek, yeni yatırım alanlarının oluşmasını sağlayacak, kamunun etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak, enerji verimliliğini artıracak, istihdam ve milli geliri artıracak unsurlara öncelik vereceğiz

“DEVLET İŞLETMECİ DEĞİL, DÜZENLEYEN, DENETLEYEN OLACAK”

Bu dönemde devlet yönetiminde kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına daha da fazla odaklanacağız. Devletin asli görevi işletmecilik yapmak, sermaye riski almak değil, vatandaşına en etkin ve en kaliteli kamu hizmetini sağlamak olmalıdır. Özelleştirme Yasası ile artık devlet işletmeci değil, düzenleyen, denetleyen olacaktır. Özelleştirme neticesinde hiç bir çalışan işsiz kalmayacak, ücret ve sosyal hak ve menfaatleri azami ölçüde korunacaktır.”

Başbakan Küçük, özelleştirmede ilk uygulama olarak Ercan Havaalanı için işletme devri yöntemiyle ihaleye çıkıldığını hatırlatarak, ağustos sonu sonuçlanacak ihaleyle ülkenin 3 yılda 5 milyon yolcuya hitap edecek iki piste, körüklü modern havaalanına kavuşacağını vurguladı.

Küçük, Ağustos ayında ILS sisteminin de devreye girmesiyle uçakların görüş mesafesinin sıfır olduğu durumlarda bile Ercan Havaalanı’na inmesinin sağlanacağını kaydetti.

HALKA AĞIR BEDEL ÖDETMEMEME GAYRETİ İÇİNDE OLDUK

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin çok kötü bir ekonomik durum ve devlet bütçesi devralmasına rağmen mümkün olduğunca halka ağır bedel ödetmeme gayreti içinde olduklarını ve bunu da başardıklarına inandıklarını ifade etti

Küçük, herkes sosyal haklarda kesintiye giderken, işçi çıkarırken kendilerinin istihdam olanağı yarattığını, işsiz kalan KTHY eski çalışanlarından 304'ünü istihdam ettiklerini; 13. maaşları ödemeye devam ettiklerini ve bu ay sonunda hayat pahalılığı uygulanmaya başlanacağını anlattı.

2 YILDA 108 YASA

Başbakanlığı döneminde Bakanlar Kurulu’nun yoğun bir çalışma içinde olduğunu ve iki yılda 108 yasa görüşülerek Meclis’e sevk edildiğini de açıklayan Başbakan Küçük, “Ayrıca 168 tüzük, 58 kararname ve 12 nizamname de Bakanlar Kurulumuz tarafından onaylanarak uygulamaya sunuldu” dedi.

Küçük, Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası’nın 9 Aralık 2011’de yürürlüğe girdiğini; 6 Şubat 2012’ye kadar yasadan 9 bin 543 kişinin yararlandığını; Dikmen çöplüğünün tarih olduğunu ve yerine Güngör katı atık düzenli depolama tesisinin faaliyete geçtiğini kaydetti.

ÜLKESEL FİZİKİ PLAN

Başbakan Küçük, AB uzman destekli Şehir Planlama Dairesi koordinasyonunda kurumlar arası işbirliği ile ülkesel fiziki plan çalışmalarının sürdüğünü; Lefkoşa İmar Planı değişiklik çalışmalarının ise tamamlandığını hatırlatarak, Türkiye’den gelecek suyla ilgili de şu ifadelere yer verdi:

“MEGA PROJE SU PROJESİYLE BİZZAT BEN İLGİLENİYORUM”

“Hedefimiz bir taraftan sektörleri canlı tutmak ve büyütmek, üniversitelerdeki öğrenci sayısını, ülkeye gelen turist sayısını artırmak, istikrarlı büyümeyi idame ettirmek diğer taraftan ise sadece ülkemiz için değil adamız için bir ‘mega proje’ olan ‘Anavatan Türkiye’den su getirilmesi’ olayı ile bağlantılı diğer projeleri hazırlamaktır. Bu projeyle ilgili bakanlığımız yanı sıra bizzat ben alakadar oluyorum.

7 Mart 2014’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Geçitköy Barajı’nda toplanmaya başlanacak 75 milyon metre küp suyun ne olacağı şimdiden planlanmaktadır.”

DEVLET LABORATUARI RAPORLARI ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP

Başbakan İrsen Küçük, açıklamasının sonunda Devlet Laboratuarı’nın Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildiğini ve raporlarının uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu da duyurdu.

Küçük, “Tüm bu olumlu gelişmeler bizlere gelecek açısından umut ve aha fazla çalışma azmi vermektedir” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 743 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler