1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK'TEN DOĞRULAMA
KÜÇÜKTEN DOĞRULAMA

KÜÇÜK'TEN DOĞRULAMA

Vakıflar İdaresi’nin “Kıbrıs İlim, Ahlak, Sosyal Yardımlaşma Vakfı”na verdiği arazi konusunda YENİDÜZEN’de çıkan haberi değerlendiren Küçük, gerek Vakıflar İdaresi gerekse devletin topluma yönelik yatırımlarda arazi tahsisi veya uz

A+A-

 

 

 

Vakıflar İdaresi’nin “Kıbrıs İlim, Ahlak, Sosyal Yardımlaşma Vakfı”na verdiği arazi konusunda YENİDÜZEN’de çıkan haberi değerlendiren Küçük, gerek Vakıflar İdaresi gerekse devletin topluma yönelik yatırımlarda arazi tahsisi veya uzun süreli kiralama yoluna gidebileceği, kendilerinin de ekonomik boyutlarına bakmaksızın sembolik rakamlarla arazi kiraladıklarının olduğunu söyledi.

Vakıflar  İdaresi’nin Haspolat  bölgesinde bir “hayır kuruluşuna”, hükümetle de istişare ederek  30 yıllığına, sembolik bir fiyatla  bir arazi kiraladığını açıklayan Küçük, burada topluma yönelik bazı yatırımların yapılacağını ve süreç sonunda da yatırımın tamamen Vakıflara ve Eğitim Bakanlığına devredilmesinin söz konusu olduğunu kaydetti.

Her konuda ticari olarak düşünmemek gerektiğini ifade eden Küçük, toplumun ihtiyacı olan yatırımların  yapılmasında, sembolik rakamlarla kira tahsisinin sadece bu ülkede değil birçok ülkede yapıldığını anlattı.

Başbakan, söz konusu arazi üzerine bu “hayır kuruluşu” tarafından tamamen hibe olarak 8.5 milyon TL’lik bir kolej inşa edileceğini, buna ilaveten bir süre önce LTB ve TC Din İşleri’nin müştereken imzaladığı  ve yer konusu tartışma yaratan  külliye konusunun da bu araziyle çözümlenmiş olacağını kaydetti. Öte yandan Haspolat’ta arazi tahsisi yapılarak ödeneği de konulan cami inşaatına da gerek kalmadığını belirtti.

OKULLAR TOPARLANACAK

Küçük, bu proje içerisinde, Lefkoşa eski mezarlığı içerisinde bulunan, TC Lefkoşa Büyükelçiliği arkasındaki  okulların da topluca bu arazi içerinde toparlanmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Lefkoşa’da okullarda sıkışıklık yaşandığını ve okullar için yer arandığına işaret eden Başbakan Küçük, “örnek vermek gerekirse Lefkoşa’ya yeni bir hastane projesiyle birlikte şimdiki hastane yöresi Maarif  Koleji, Ruso Ortaokulu gibi sıkışmış okullara bir okul yöresi olarak düşünülmektedir” şeklinde konuştu.

Küçük, böylelikle, vakıf arazisi olan bu okulların mevcut arazilerinin vakıflara iadesiyle Vakıflar İdaresi’nin de bu alan çarşı projesi veya uygun göreceği bir projenin geliştirilmesine de hizmet edeceğini söyledi.

Bunun komple bir proje olduğunu vurgulayan Küçük  ”Dolayısıyla bunu çıplak gözle görmemek gerekir” dedi.

 

Bu haber toplam 1259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler