1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK'TEN AÇIKLAMALAR
KÜÇÜKTEN AÇIKLAMALAR

KÜÇÜK'TEN AÇIKLAMALAR

Başbakan İrsen Küçük, hükümet ve Başbakanlık olarak Cumhurbaşkanlığı ile hiçbir sıkıntıları bulunmadığını belirterek, Kıbrıs konusunda da görüşmeleri sürdürmekte tek yetkilinin Cumhurbaşkanı olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkan

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, hükümet ve Başbakanlık olarak Cumhurbaşkanlığı ile hiçbir sıkıntıları bulunmadığını belirterek, Kıbrıs konusunda da görüşmeleri sürdürmekte tek yetkilinin Cumhurbaşkanı olduğunun altını çizdi.

 

Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir kopukluğun bulunmadığını dile getiren Küçük, Dışişleri Bakanlığı’ndan birçok personelin de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görüşme heyetinde yer aldığını söyledi.

 

“ANLAŞMA BİLİNİYORDU”

 

Başbakan Küçük, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’nın hükümet ve dışişleri tarafından bilindiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

 

“Biz New York’taki temasları takip ediyorduk. İmza saati belli olduğunda Dışişleri Bakanının New York’a gitmesi mümkün değildi. Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan da BM Genel Sekreteri Ban ile görüşmeden önce imzalamak istedi anlaşmayı.”

 

 

“SİGORTALARDA HALA AÇIK VAR”

 

Sigortalarda hala daha açıklar olduğunu ve hükümetin bütçeden sigortalara 150 Milyon Türk Lirası aktardığını, böylece tüm limitlerin doldurulduğunu belirten Başbakan Küçük, bu sene yıl sonuna kadar 13’üncü maaş dahil 150-170 milyon civarında bir açığın kalacağını söyledi.

 

Başbakan Küçük, 13’üncü maaş da dahil olmak üzere maaş ödemeleri için 160 milyon civarında bir avansa ihtiyaçları olacağının da altını çizdi.

 

Hükümetin bir taraftan harcamaların kısıtlanması diğer taraftan da tahsilatların artırılması yönüne gittiğin belirten Başbakan, dolayısıyla 2012 yılında bir denk bütçeden söz edilmeye başlandığını söyledi.

 

 

“BÜYÜME HIZI ARTTI”

 

Küçük, bir ülkenin ekonomisinin gelişmesinde yatırımların payının büyük olduğunu söyleyerek, 2010-2011 dönemine bakıldığında KKTC’nin büyüme hızının artıda olduğunu kaydetti. Küçük, izolasyonlar altındaki bir ülkede, turizmin belli noktalara kadar gelişeceği bir ülkede, ülkedeki istihdamların artırılması ve işsizliğin azaltılması için yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 

Hükümet olarak, özel sektörü yatırıma teşvik eden bir yapıda olduklarının altını çizen Başbakan, ülkelerin her zaman yatırımların faydalarını gördüğünü dile getirdi. Küçük, hükümet olarak yatırımların yasal zeminde kalınarak karar verilmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade ederek, yatırımlar arttıkça ekonominin de kalkınacağını vurguladı.

 

Hükümet olarak özelleştirme yasasını yaptıklarını ancak, ortaya bazı yasal boşluklar çıktığını kaydeden Başbakan Küçük, Özelleştirme Yasasının mutlaka geçmesi gerektiğini, bu konudaki eksikliklerin bir an önce tamamlanması için Türkiye’deki deneyimli kadrolardan yararlandıklarını vurguladı.

 

MUHALEFET İLE İLİŞKİLER

 

Başbakan Küçük, hükümetin muhalefetle olan ilişkilerinde her zaman konsensüs arayan taraf olduklarını kaydederek, özellikle yeni dönemde de çok ciddi yasal çalışmalar olduğunu ve bu konularda da konsensüs aranacağını söyledi.

 

 

 

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler