1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK YURDA DÖNDÜ
KÜÇÜK YURDA DÖNDÜ

KÜÇÜK YURDA DÖNDÜ

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2013-2015 dönemini kapsayan yeni 3 yıllık ekonomik programı görüştüklerini söyledi. Başbakan Küçük, Mayıs-Haziran ayı içinde ekonomik toplantı yapma talepleriyle ilgili olumlu görüş ortaya k

A+A-

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2013-2015 dönemini kapsayan yeni 3 yıllık ekonomik programı görüştüklerini söyledi.

Başbakan Küçük, Mayıs-Haziran ayı içinde ekonomik toplantı yapma talepleriyle ilgili olumlu görüş ortaya konulduğunu belirtti.

Erdoğan’ın Lefkoşa surlar içinin bugünkü durumunun özel bir projeyle ele alınması konusunu hatırlattığını kaydeden Küçük, Lefkoşa İmar Planı’nın yürürlüğe girmesiyle bu konunun da gündeme geleceğini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek amacıyla dün gittiği Ankara’dan bu akşam döndü. Başbakan Küçük’ü, Ercan Devlet Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı karşıladı.

Başbakan Küçük, havalimanında yaptığı açıklamaya, Şırnak’ta şehit düşen 5 şehidi rahmetle anarak başladı.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

Sadece görüşme şeklinde planlanan ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle görüşme ve yemek şeklinde gerçekleşen görüşmeyi Başbakanlık Konutu’nda yaptıklarını kaydeden Küçük, Erdoğan ile 1 saate yakın ikili görüşmenin ardından 1 saat süren çalışma yemeğinde bir arada olduklarını söyledi.

Küçük, Kıbrıs Türk halkına selam ve sevgilerini ileten Erdoğan ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi ve KKTC’ye yapılacak yatırımlar konusunda görüşme imkanı bulduklarını belirtti.

“GEÇİTKÖY’DE AY SONU TEMEL ATILACAK”

Bu ay sonu Geçitköy’de Türkiye’de gelecek suyla ilgili projenin ikinci etabının temelinin atılması konusu üzerinde durduklarını kaydeden Küçük, temel atma törenine Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve ilgili bakanın geleceğinin kendilerine duyurulduğunu söyledi.

Başbakan Küçük, “İki ülke ilişkilerinin daha da ileriye götürülmesi ve bundan sonraki ekonomik konularda KKTC’de yapılacak yatırım ve hizmetlerin bir özetini toparlama imkanı bulduk” dedi.

“3 YILLIK EKONOMİK PROGRAMI GÖRÜŞTÜK”

TC Başbakanı Erdoğan ile görüşmesinde bilhassa hükümetin üzerinde durduğu yeni 3 yıllık Ekonomik Programı (2013-2015) da görüştüklerini kaydeden Küçük, özellikle bu döneme ait yatırımlar konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Küçük, Mayıs-Haziran'da ekonomik toplantı yapma taleplerini ilettikleri Başbakan Erdoğan’ın olumlu görüş ortaya koyduğunu belirtti.

Başbakan Küçük, “Çok yararlı bir toplantı yaptık. En yüksek seviyede bu meseleleri görüşme ve KKTC’nin bu konulardaki ihtiyaç ve beklentileri olan yatırımları ele alma imkanını yakalamak gerçekten iyi oldu” dedi.

“LEFKOŞA’NIN DURUMU DA KONUŞULDU”

Başbakan İrsen Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine gelişinde incelediği Lefkoşa’nın içinin bugünkü durumunun özel bir projeyle ele alınması üzerinde duran TC Başkanı Erdoğan’ın, bu konuyu da hatırlattığını söyledi.

Hükümetin bu konuyu Vakıflar İdaresi ile görüştüğünü kaydeden Küçük, Lefkoşa’nın imar planının hazırlandığını ve bilgi için belediyelere sunulduğunu belirtti. Küçük, planın yaklaşık 1 ay içinde Bakanlar Kurulu’ndan onaylanıp, yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Küçük, “Buna paralel olarak da Lefkoşa surlar içinin özel bir projeyle gündeme gelmesini sağlamış olacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler