1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÜÇÜK, YASAYI GÖZ ARDI ETTİ'
KÜÇÜK, YASAYI GÖZ ARDI ETTİ

'KÜÇÜK, YASAYI GÖZ ARDI ETTİ'

KTMMOB, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin Kıbrıs’ta temsilcilik açma ve Başbakanı da temsilciliğin başkanlığını yürütmesini önermelerini eleştirdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Zihni Turkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Dernekler Yasası altında kurulmuş ve bir dernek niteliğinde olan Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin Kıbrıs’ta temsilcilik açma ve Başbakanı da temsilciliğin başkanlığını yürütmesini önermelerini eleştirdi.

Turkan, yaptığı yazlı açıklamada, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği yetkililerinin dün TC Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammed Balta ile Başbakanı İrsen Küçük’e davet amaçlı bir ziyaret yaptığını belirterek,  Başbakan Küçük’ün ülkede konu ile ilgili yürürlükteki yasayı göz ardı ederek teklifi kabul ettiğini ileri sürdü ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

“YASA İLE KURULMUŞ TEK YETKİLİ ÖRGÜT KTMMOB”

 

Ülkenin Mimarlık ve Mühendislik meslekleriyle ilgili yasa ile kurulmuş tek yetkili örgütünün KTMMOB olduğuna işaret eden Turkan, bu konuda çalışma yapmanın da bu örgütün görevi olduğunu vurguladı.

Başbakan Küçük’ün Ziraat Mühendisi ve KTMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’na kayıtlı üyeleri olduğuna dikkat çeken Turkan, “geçmiş yıllarda da iki dönem Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı yapmış olan Başbakan Küçük’ün böyle bir yanılgıyla, bu tür bir davranışta bulunması, yanlış ve etiğe aykırıdır” dedi.

Açıklamasında, “söz konusu derneğin ne şahsımızla ne de Birliğimizle bir bağlantısı olmadığı gibi Türkiye’deki durumu ve faaliyet alanları da bizi ilgilendirmemektedir. İlgili basın haberlerinde gerçek dışı iddialarla isim kullanılmasını da kınıyoruz” ifadelerine yer veren Turkan, şöyle devam etti:

“Ancak bir hukuk devleti olduğuna inandığımız ülkemizde, Meclisimizden çıkan yasaların gözetilip, bu doğrultuda davranılması, öncelikle devlet yetkililerinin görevi olduğuna inanmaktayız.

Sn. Başbakanımızın da konu hakkında duyarlılıkla değerlendirme yapacağını ve ülkedeki yürütme organının başındaki yetkili ve bir KTMMOB üyesi olarak gerekeni yerine getireceğini umarız.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler