1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK, ULUSLAR ARASI PETROL ŞİRKETLERİ UYARDI
KÜÇÜK, ULUSLAR ARASI PETROL ŞİRKETLERİ UYARDI

KÜÇÜK, ULUSLAR ARASI PETROL ŞİRKETLERİ UYARDI

Başbakan İrsen Küçük, güneydeki ikinci tur hidrokarbon arama ruhsat ihalesine katılmayı düşünen uluslararası şirketlere seslendi

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka aykırı olarak belirlediği  “münhasır ekonomik bölge”de yer alan  13 parselden, halihazırda ruhsat verilen 12. parsel hariç, geriye kalan parseller için açtığı ikinci tur hidrokarbon arama ruhsat ihalesine katılmayı düşünen uluslararası şirketlere, Ada’nın hukuki ve fiili gerçekleri çerçevesinde Kıbrıs Türk halkının haklarının takipçisi olacağını kaydederek, “Bu ihaleye katılmamaları yönündeki çağrımızı tekrarlarız” dedi.

Ada’nın iki eşit ortağından biri olan Kıbrıs Türk halkının, her konuda olduğu gibi, adanın deniz yetki alanlarında bulunan doğal kaynakların araştırılması, çıkarılması ve işletilmesinde eşit ve tabii haklara sahip olduğunun altını çizen Başbakan, “Bu haklarımızın Rumlar tarafından gasp edilmesine seyirci kalamayız. Bunun için haklarımızı Anavatanımız Türkiye’nin de desteğiyle korumak konusundaki kararlılığımız tamdır. İlgili ülkelerin ve petrol şirketlerinin, bizim onayımız ve rızamız alınmadan yapacağı tüm petrol/doğalgaz faaliyetleri tartışmalı ve gayri meşru kalmaya devam edecektir. Bu çerçevede, ihaleye katılmaları da tarafımızdan kabul edilemez bir gelişme olarak değerlendirilecektir” dedi

“Bu nedenle, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve uzlaşıcı tavrının bir göstergesi olarak 24 Eylül 2011 tarihinde New York’ta doğal kaynakların hakça paylaşımına ilişkin dört maddeden oluşan somut bir öneri sunmuş, ancak söz konusu önerimiz Rum tarafınca geri çevrilmiştir.

Kıbrıs Türk tarafının bahse konu önerisi halen geçerlidir. Rum tarafının bu öneriye olumlu cevap vermesi durumunda bölgede tansiyonun artmasına sebep olan önemli bir sorun, adil bir şekilde halledilmiş olacağı gibi, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecinde de olumlu ve yapıcı bir ortam yaratılmış olacaktır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ihaleye açtığı parsellerden birçoğunun, Kıbrıs Türk halkının Ada’nın kıta sahanlığının tümü üzerinde varolan meşru, eşit ve tabii hakları çerçevesinde KKTC Hükümeti’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na verdiği ruhsat sahalarıyla çakışıyor olduğu gerçeğinin, Rum tarafının bu yeni girişiminin Ada’daki tansiyonu artırmaya yönelik bilinçli bir menfi adım olduğu şüphesini güçlendirmekte olduğuna işaret eden Küçük, “GKRY’nin çözüm çabalarına ciddi olumsuz etkileri bulunan bu girişimi karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Anavatan Türkiye ile bilistişare, Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerine halel getirilmemesi için her türlü tedbiri almaya devam etmekte kararlıdır” dedi.

 

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler