1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK TOPU EL-SEN'E ATTI
KÜÇÜK TOPU EL-SENE ATTI

KÜÇÜK TOPU EL-SEN'E ATTI

Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, ülke gündeminin dopdolu devam ettiğini belirterek, aylardır ülke gündeminde önemli yer tutan petrol arama konusunda TPAO’yla yapılan anlaşma çerçevesinde hazırlıkların sürdürüldüğü

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, ülke gündeminin dopdolu devam ettiğini belirterek, aylardır ülke gündeminde önemli yer tutan petrol arama konusunda TPAO’yla yapılan anlaşma çerçevesinde hazırlıkların sürdürüldüğü ve yarın Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla karada petrol arama faaliyetlerinin törenle başlayacağını kaydetti.

LTB’DEKİ DURUM BAKANLAR KURULU’NUN GÜNDEMİNDE…

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grevin kaldırılması konusuna değinen Küçük, bu süreçte oluşturulan komite ve LTB Başkanı ile meclis üyeleriyle çeşitli girişimler ve toplantılar gerçekleştirildiğini, dün akşam kendisinin ayrıca BES yetkilileriyle de görüşme yaptığını ve bu sabah da grevin kalktığı bilgisini aldığını kaydetti.

Yaptığı çağrıya sağduyuyla yaklaştıkları için belediye çalışanlarına ve BES’e teşekkür eden Başbakan, LTB’nin yaptığı birçok başarılı hizmetleri bulunduğu ancak son zamanlarda mali sıkıntıya girdiğini anımsatarak, “gerekli desteği vermek görevimizdir” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, gelinen aşamada, Başbakanlık Denetleme Kurulu’ndan bir kişiyi koordinasyonu sağlaması için geçici bir süreliğine görevlendirdiklerini ve bu sabah belediyede çalışmaya başladığını da anımsattı.

Bir soruya karşılık ise Başbakan, BES yetkilileriyle görüşmesinde maaşlar konusunda bazı güvencelere ihtiyaçları olduğunu gördüğünü, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun destek vereceğini belirttiğini ve bundan sonraki süreçte maaşların aksamaması için gerekli tedbirlerin belediyeyle birlikte alacaklarının güvencesini verdiğini; konunun bugünkü Bakanlar Kurulu’nun gündeminde bulunduğunu açıkladı.

Başbakan Küçük, belediye çalışanlarına grevde oldukları sürede, biriken çöpleri toplama girişimlerinden dolayı da teşekkür etti.

Küçük, çalışanlara grev kesintisi uygulanıp uygulanmayacağı tartışmalarının anımsatılması üzerine ise, “Tartışmaya gerek yok. Prosedür neyse o yapılacak” dedi.

MUHTARLARA ÖDENEK… YASAL SIKINTININ GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA…

Başbakan Küçük ayrıca, dün, Muhtarlar Birliği yetkililerinin kendisini ziyaret ederek muhtarların ödenekleri konusunda yaşanan sıkıntıları anlattıklarını belirtti.

Muhtarlara, 1 Ocak’tan itibaren verilmesi kararlaştırılan 600 TL’lik ödenek konusunda yaşanan yasal sıkıntının ortadan kaldırılması için çalışma başlatıldığını açıklayan Küçük, gereken yasal değişikliğin yapılarak, muhtarlara ilk kez başlattıkları devlet katkısının 1 Ocak’ta itibaren verilmeye devam edileceğini söyledi.

EYLEMLER… ÖZELLEŞTİRME YASASI

Başbakan Küçük, Başbakanlık önünde bu sabah gerçekleştirilen eylemler ve Özelleştirme Yasası’yla ilgili sorulara karşılık ise, Özelleştirme Yasası’nın geçtiğini, Cumhurbaşkanı’ndan da onay aldığını ancak Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia eden bazı çevrelerin Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu anımsatarak, bunun sonucunu beklemek gerektiğini söyledi.

Küçük, konunun çok tartışıldığını dolayısıyla sendikaların bunu yeniden gündeme getirmesinin yersiz olduğunu ifade etti.

KIB-TEK’İN ÖZERKLEŞTİRİLMESİ…

Başbakan İrsen Küçük, Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilmesi konusunda bir gelişme olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine ise, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü, ilgili sendikanın da bir yasa çalışması olduğu bilgisine sahip bulunduğunu ancak bu çalışmanın henüz kendisine intikal etmediğini; intikal ettikten sonra inceleyeceklerini kaydetti.

“Yasa kendisine gitti de bekletiyor” şeklinde bazı yorumlar yapıldığını da belirten Küçük, “Halbuki henüz yasa bana ulaşmış değil” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler