1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK SÖZÜNDE DURACAK MI?
KÜÇÜK SÖZÜNDE DURACAK MI?

KÜÇÜK SÖZÜNDE DURACAK MI?

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, yazılı açıklamasında, eski KTHY çalışanlarının 407 günlük mücadelesinin son evresinde yaşananları hatırlattı, Başbakan İrsen Küçük’ün, 1 Aralık tarihinde verdiği sözü yerine getirileceğini, inançlarının boşa çıkmayac

A+A-

 

 

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, yazılı açıklamasında, eski KTHY çalışanlarının 407 günlük mücadelesinin son evresinde yaşananları hatırlattı, Başbakan İrsen Küçük’ün, 1 Aralık tarihinde verdiği sözü yerine getirileceğini, inançlarının boşa çıkmayacağını düşündüğünü yazdı.

 

Atakan’ın açıklamasının tam metni şöyle;

“Hava- Sen, KTHY’nin yaşaması noktasında KTHY ile ilgili, KTHY’nin son bulmasının ardından da çalışanıyla ilgili ciddi bir mücadele ortaya koydu. Özellikle KTHY’nin şirket olarak iflasının açıklandığı sürecin sonrasında çalışana yaşatılanlar, sendikamız ile üyelerinin ciddi anlamda bütünleşmesine neden olmuştur.

Bu mücadelenin son evresinde yaşanları da hatırlatmakta fayda var.

   Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları adına 24 Kasım 2011’de yapmış olduğumuz basın açıklamasında, “Sözün bittiği, hayatın durduğu noktaya” geldiğimizi ve “bıçağın kemiği delip geçtiğini” belirtmiştik.

   28 Kasım 2011 tarihinde de Cumhuriyet Meclisi’nde “Yaşamak mı zor, ölmek mi” diye pankart açarak çalışanlarımızın artık ne noktada olduğunu halkımıza ve hükümete anlatmaya çalışmıştık.

   Dile kolay, tam 407 gün... ve 407 gün sonra 1 Aralık 2011 Perşembe günü Başbakan Sayın İrsen Küçük’ün açıklaması....

   Başbakan İrsen Küçük, “2012’nin ilk mesai günü olan 2 Ocak’tan geçerli olarak sendika tarafından belirlenecek olan öncelikli ihtiyaçlı 60 KTHY çalışanının işe başlayacağının ve şubat ayında da tamamının istihdamının yapılacağının” sözünü verdi.

      1 Aralık 2011 Kıbrıs Türk HavaYolları çalışanlarının aileleri ile birlikte tekrar hayata dönmelerinin sağlandığı gün olarak tarihe geçecektir.

Çocuklarımız artık, anne ve babasına “Neden işe gitmiyorsun?”, “Bana harçlık vermiyorsun?” diyemeyecek. Bizler, onların yüzüne artık daha güzel bakacağız.

   Bunların ne demek olduğunu yaşamayan anlayamaz. Belki bizler yaşadıklarımızı hiç bir zaman unutmayacağız ama, çocuklarımıza güzel bir gelecek yaşatmak için yaşananları onlara unutturmak bizlerin boynunun  borcudur.

 Alınan bu karar, KTHY çalışanlarının yanında, toplum üzerinde de ciddi bir rahatlama getirmiştir. Basına açıklama yapıldığı andan itibaren biz çalışanlar, gittiğimiz her yerde, markette, kasapta, kahvede, sokakta halkımızın olumlu tepkilerinden ve mutluluklarından bunu anlamaktayız. 

Hava- Sen olarak üzerimize düşeni bugüne kadar yaptığımız gibi, bugünden sonra da toplumsal uzlaşı adına çalışanımızın mağduriyetinin giderilmesi için mücadelemiz devam edecektir. Toplum önünde Başbakan İrsen Küçük tarafından verilen bu sözün yerine getirileceğine olan inancımızın boşa çıkmayacağını düşünüyoruz.

   Devleti idare edenlerin de halkın mutluluğunu ve refahını düşünmeleri öncelikleri olması düşüncesiyle, basınımızın büyük çoğunluğunun katkılarıyla varılan uzlaşının özelde Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarına genelde tüm halkımıza hayırlı olmasını diler, geç de olsa çalışanlarımızın hayata dönmesini sağlayan bu karadan dolayı Başbakan İrsen Küçük’e teşekkürlerimizi sunarız.”

 

  

    

 

 

 

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler