1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK ŞOVUNU YAPTI, KAŞİF İZLEDİ
KÜÇÜK ŞOVUNU YAPTI, KAŞİF İZLEDİ

KÜÇÜK ŞOVUNU YAPTI, KAŞİF İZLEDİ

Kalkınma Bankası Konferans Salonu önü… Başbakan İrsen Küçük, kurultaydaki adayı Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve diğer bakanlar, bürokratlar, basın danışmanları… Az sayıda gazeteci… Ayaküstü sohbetin edildiği ‘paranın merkezi’ K

A+A-

 

 

Kalkınma Bankası Konferans Salonu önü… Başbakan İrsen Küçük, kurultaydaki adayı Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve diğer bakanlar, bürokratlar, basın danışmanları… Az sayıda gazeteci…

Ayaküstü sohbetin edildiği ‘paranın merkezi’ Kalkınma Bankası’ndaki tek ferahta olan kısım Başbakan ve bakanlar…

Ülkede sıkıntılar görmezlikten gelinerek ve her başarısızlığı ‘BAŞARI’ olarak niteleyen basın toplantısı öncesi mutluluk tablosu çiziliyor.

Uzun bir masaya dizilen bakanların karşısında birçok bürokrat, onların hemen arkasında, 10’u geçmeyen gazeteci konferans salonunda…

Küçük, ‘başarı’ dolu yılları anlatıyor, her şey süt liman…  Kendilerini eleştirenleri ise ‘gülünç’ olmakla değerlendiriyor.

‘Onu yaptık, bunu yaptık’ diyen Başbakan Küçük, basının sorduğu sorulara da ‘yuvarlak’ cevaplar vererek, geçiştiriyor. Herkes birbirine ‘ne dedi şimdi’ diye sormaktan kendini alamıyor.

Cevaplar netleşmiyor, basınla girilen polemikler sonucu, konular başka yerlere çekiliyor.

Küçük, bir anlamda o kendi şovunu yaparken, Kaşif ise onu sessiz sedasız dinliyor, şovuna ortak oluyor.

Toplantının hakimi durumunda Başbakan Küçük, tüm bakanlara söz hakkı verdi gibi görünse de ‘bu soruyu ben cevaplayım’ diyerek, hakimiyetini kuruyor.

İstediği gibi yönetip, istediği gibi sonlandırıyor.

 


 

Dışişleri Bakanı Özgürgün:

“Hade oğlum bırak da git”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, trafikte hız sınırlarını aşarak, ‘radar’ cezasının almasının ardından Bakanlık Müdürü Ulaş Kıvılcım’ın, Polis Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak cezaların silinmesini istediği mektuptan haberi olmadığını söyledi.

Konu hakkında YENiDÜZEN’in sorularına yanıt veren Özgürgün, “Benim birçok trafik cezam oldu. Hepsini de kendim ödedim. Müdürün böyle bir yazı yazdığından haberim yok. Müdürün işgüzarlığı” dedi.

Özgürgün, ilgili mektubun kendisine danışılmadan yazıldığını söyleyerek, “Böyle yazı mı olur? Bunun ne özrü var ne de kabahati?” açıklamasında bulundu.

Müdürden konu hakkında açıklama istediğini ancak açıklama yapamadığını ‘ık mık’ ettiğini  dile getiren Özgürgün, “Kendisine de söyledim. Bu olay basında işlenmeye devam ederse seni görevden alacağım. Çünkü o yazı ‘hade oğlum bırak da git’ yazısıdır” dedi.

 


Küçük, Ünverdi’yi konuşturtmadı!

Dün Başbakan İrsen Küçük’ün hükümet icraatlarını anlattığı toplantıda, basının soru sormasına da imkan verildi. 

Bu bağlamda, Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi’ye yönelik, “DPÖ verilerine göre 2009’dan günümüze  akaryakıta yüzde 60, eğitime yüzde 28, tüp gaza yüzde 90, sağlık ücretlerine yüzde 28, elektriğe yüzde 36 artış yapıldı. Buna karşılık yaklaşık 2 yıldır asgari ücret artmadığı gibi komisyon da toplanmadı. Bu konuda çalışmalarınız var mı, komisyon ne zaman toplanacak” sorusunda Başbakan İrsen Küçük yanıt verdi.

İlk önce Küçük, Ünverdi cevaplasın yönünde bir hamle yaptı ardından eline aldığı mikrofonla soruya kendisi cevap verdi. Ünverdi, tam Başbakan konuşmasını bitirdi, konuşmak istedi, bu kez Başbakan İrsen Küçük Ünverdi’yi görmemezlikten geldi. Bir anlamda dünkü toplantıda Ünverdi, Başbakan Küçük tarafından konuşturulmadı.


 

Asgari ücretli ile dalga geçildi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, ‘Küçük tarafından’ konuşturmayınca, toplantı sonrası aynı soruyu bir kez daha yönelttik Ünverdi’ye…  

Ancak Ünverdi, Asgari Ücret Komisyonu’nun ne zaman toplanacağına dair net açıklama yapamadı, “çalışmalar devam ediyor” dedi. “2 yıldır neyin çalışmasıdır” diye sorduğumuz Ünverdi, “Herkesimle görüşüyoruz. İşverenle, işçiyle, sivil toplum örgütleriyle…” , Peki ne zaman bu görüşmeler sonuçlanacak ve Komisyonu toplantıya çağıracaksınız diye tekrarlıyoruz soruyu, “En erken zamanda” diye yanıtlıyor Ünverdi…  


Tatar’ın ayıbı…

Dünkü toplantıda herkesi hayretler içerisinde bırakan diyaloga da sahne olundu. Salonda, birçok bürokrat, basın mensubu ve bakanların önünde yaşandı, canlı yayınlarla her yere ulaştı.

‘Şovu’ seven Maliye Bakanı Ersin Tatar, dün bunu yine yaptı. Ancak, biraz da ayıp kaçarak, Kıbrıslı Gazetesi’nden Taner Ulutaş’ın Sorduğu soruyu yanıtlayan Tatar’ın cevabından tatmin olmayan ve ‘Ben anlamadım” diyen Ulutaş’a Tatar, “Sen çoğu şeyi anlaman zaten” diye yanıt verdi.


 “Yetkimdedir…”

Masanın ortasında oturan Başbakan İrsen Küçük, bir tarafında Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı bir yanına da İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu aldı.

UBP Kurultayı’nda karşısına rakip çıkan Kaşif ise masanın bir ucundaydı… Kanal Sim Genel Müdürü Sami Özuslu’nun, “Kabine değişikliği yapacak mısınız” sorusunu yöneltmesiyle birlikte masada soğuk bir rüzgar esti. Küçük, “Kabine değişikliği yetkimdedir” dedi, Kaşif, gülümsemekle yetindi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2001 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler