1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK, LTB KONUSUNDA RAHAT
KÜÇÜK, LTB KONUSUNDA RAHAT

KÜÇÜK, LTB KONUSUNDA RAHAT

Başbakan İrsen Küçük, LTB’yle ilgili dün alınan kararın makul olduğunu ve tüm tarafların makul ve olumlu karşılamasını umduğunu ifade ederek, “Hükümet yaşananlara olabildiğince toleranslı davrandı ancak belediyenin çalışır duruma gelmesi ve ça

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, LTB’yle ilgili dün alınan kararın makul olduğunu ve tüm tarafların makul ve olumlu karşılamasını umduğunu ifade ederek, “Hükümet yaşananlara olabildiğince toleranslı davrandı ancak belediyenin çalışır duruma gelmesi ve çalışanların maaş alabilmesi için adım atmak kaçınılmazdı” dedi.

Bir kabulü sırasında, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın kararının açıklanmasının ardından “Gerekirse personel alımında kimlerin etkili olduğunu söyleyeceği ve mahkemeye gideceği” açıklamasını değerlendirmesi istenen Başbakan Küçük, herkesin açıklamasına saygı duyduklarını ancak hükümetin icraatının yasal olduğunu kaydetti.

Bulutoğluları’nın da 36 kez belediye meclisini toplantıya çağırdığını ancak nisabı sağlayamadığını söylediğini anımsatan Küçük, belediyenin maaş ödemelerine de destek olduklarını belirtti.

En son yapılan maaş ödemelerinde bunun tekrarlanmayacağını ve belediyenin sorunlarını çözmesi gerektiğini söylediklerini yineleyen Başbakan Küçük, kendilerinin 14 maddelik bir çalışma planı hazırlattıklarını ve bu plan uygulanırsa belediyenin düze çıkacağını ve halkın da hizmet alabileceğini Bulutoğluları’na anlattıklarını belirtti.

Küçük, bütün bunların belediye meclisi toplanamadığı için uygulanamadığını ve bu aşamada hükümet olarak meclis üyelerini ve Başkanı 3 aylık uzaklaştırmayı uygun bulduklarını söyledi.

Küçük, bu süre içerisinde bu hizmetleri yerine getirecek bir otoriteye ihtiyaç olduğunu ve bu doğrultuda, Lefkoşa Kaymakamı başkanlığında, Belediyeler Birliği temsilcisi, Lefkoşa Muhtarla Birliği temsilcisi, içişleri, maliye, sağlık ve çalışma bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komiteye görev verildiğini belirtti.

Tüm tarafların bu makul kararı olumlu karşılamasını umduğunu ifade eden Küçük, hükümetin yaşananlara olabildiğince toleranslı davrandığını ancak belediyenin çalışır duruma gelmesi ve çalışanların maaş alabilmesi için adım atmanın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

KARAR ÖNCESİNDE PARTİLERİ HABERDAR ETTİK

Başbakan Küçük, Belediye meclisinde UBP haricinde temsilcisi bulunan CTP, TDP ve DP’yi arayarak Özkan Yorgancıoğlu ve Mehmet Çakıcı’yla görüştüğünü, Serdar Denktaş’ın yurt dışında olduğu bilgisini alarak DP milletvekili Arabacıoğlu’nu arayarak bilgi verdiğini ve Denktaş’a iletmesini söylediğini açıkladı.

Denktaş’ın kendisini haber vermemekle itham ettiğini söyleyen Küçük, “Sanırım DP’de iletişim eksikliği var” dedi.

Maaş ödemeleri konusunda ne yapılacağı ve karar sonrası Bulutoğluları’yla görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Başbakan Küçük, görevlendirmelerin bugün gerçekleştirileceğini, öncelikli hedefin Lefkoşa’nın temizlenmesi, maaşların ödenmesi ve ardından da işten çıkarılanların ve çalışmadan maaş alanlar olduğu iddialarının incelenmesi olduğunu belirtti.

Küçük, hükümet olarak aldıkları kararın destekçisi olduklarını ifade ederek, Cemal Bulutoğluları’yla Bakanlar Kurulu kararını almazdan az önce konuştuklarını, bundan sonra da gerektiğinde de görüşeceklerini vurguladı.

Başbakan Küçük, TDP’nin bugün yaptığı basın toplantısında dile getirilen “Karar önceden planlanmış bir hamle. Başbakan Küçük’ün aklı tilkilik işler için çalışır” şeklindeki ifadeleri ise şu şekilde değerlendirdi:

“Olayların arkasında bir şey aramamak lazım, bizim amacımız halka hizmettir. Biz onun dışında bir düşünceye sahip değiliz, ihtiyacımız da yoktur. Devlet yönetiminde tilkilik olabilecek uygulamaların yapılmasını düşünen biri değilim ve böyle olayları da benimsemem. Devlet hizmetleri halkın tümünedir. Dolayısıyla bu açıklamayı şansız bir açıklama olarak değerlendiriyorum”


 

 

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler