1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK KİME 'TAŞRALI' DEDİ?
KÜÇÜK KİME TAŞRALI DEDİ?

KÜÇÜK KİME 'TAŞRALI' DEDİ?

UBP’nin 21 Ekim’de yapılacak kurultayı öncesinde yapılan ilçe kongreleri Lefkoşa Kongresi’yle tamamlanıyor.

A+A-

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin 21 Ekim’de yapılacak kurultayı öncesinde yapılan ilçe kongreleri Lefkoşa Kongresi’yle tamamlanıyor.

Lefkoşa ilçe Başkanlığı’na halen bu görevi sürdüren ve İlçe Başkanlığı’na tek aday olan Faiz Suçuoğlu getirildi.

KONGRE

Fuar Alanı’ndaki UBP Lefkoşa İlçe Kongresi saat 10,45’de Parti Genel Başkanı, Başbakan ve yeni dönemde Genel Başkanı adayı İrsen Küçük’ün salon’a gelişiyle başladı.

Küçük’ün arkasından salona UBP Genel Başkanı adayı Ahmet Kaşif de girdi. Her iki Genel Başkan adayı salona girişlerde “Başbakan” sloganıyla karşılandı.

UBP Lefkoşa Kongresi, saygı duruşuyla başladı. Bunu İstiklal Marşı’nın okunması takip etti.

Kongrede daha sonra Divan oluşturuldu. Divan’ın oluşumunda önerilen isimlerle ilgili oylama yapılmadığı gerekçesiyle itirazlar oldu. İtiraz tarafların uzlaşısıyla sonuçlandı. Kongre Divanı Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun başkanlığında oluşturuldu.

SUCUOĞLU

19. Olağan UBP Lefkoşa İlçe Kongresi, İlçe Başkanı ve bu göreve yeni dönemde tek aday olan Faiz Sucuoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Sucuoğlu, Kongre’de yaşanan gerginliğin kendisini üzdüğünü söylediği konuşmasında, herkesin UBP’li olduğunu unutmamasını istedi.

Sucuoğlu, UBP’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’yi kuran parti olduğuna işaret ederek, bugün gerginliğe neden olan olumsuzlukların devam etmesi halinde bundan sadece UBP’nin değil, ülkenin de zarar göreceğini söyledi.

Sucuoğlu’nun konuşmasından sonra UBP Lefkoşa İlçe’sinin mali raporu okundu ve oybirliğiyle kabul edildi.

KAŞİF

Lefkoşa İlçe Kongresi UBP Genel Başkan adayı Ahmet Kaşif’in konuşmasıyla devam etti.

Kaşif, Lefkoşa’nın KKTC’nin başkenti olduğunu, bu bağlamda baş tacı olduğunu ve olmaya devam edeceğini anlatarak, bu gerçeğin kimse tarafından bozulamayacağını söyledi.

Ahmet Kaşif, son yıllarda özellikle icra başında olan biri olanak kendisinin nasıl çalıştığını, olayları nasıl takip ettiğini, duruşunun herkes tarafından görüldüğünü belirterek, kendisinin halkın hizmetkarı olduğunu belirtti.

Kaşif, uzun yıllardın pek çok örgüt başkanıyla çalıştığını, şu anda da yüz yüze baktıklarını, tümün gözlerinde heyecanı gördüğünü anlatarak, kendisinin sevgiyle mücadele ettiğini, sevgiyle geldiğini söyledi.

Kaşif, UBP’nin ezici çoğunluğunun kendisinden yana olduğunu, bunu bildiği için “seçimi kazandım” diyen Başbakan İrsen Küçük’ün panik içinde olduğunu, panik nedeniyle de pek çok bürokratı baskı altına almaya veya görevden almaya kalktığını iddia etti.

Kaşif, kendi Genel Başkanlığı’nda gerçeklere dayalı iktidar vaat ederek, 21 Ekim’de kendisinin ve UBP’nin kazanacağını ifade etti ve 2014 genel ve 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha güçlü girmek için tüm partililerden destek istedi.

Ahmet Kaşif, Genel Başkanlık seçimini kaybetmesi için yapılan baskılara son verilmesini isteyerek, “Hepimiz kardeşiz, bu baskı niye” diyerek konuşmasını tamamladı.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ise Ahmet Kaşif’in konuşmasının ardından kürsüye gelerek, UBP’nin büyüklüğünün kongre salonlarında, yollarda, sandıklarda ölçüldüğüne işaret etti ve “2014’de hep birlikte coşkuyla sandıklara koşacağız” dedi.

Küçük, UBP’nin kurultaydan kurultaya sahnede görülenlerden; UBP’nin içinde son üç buçuk yılda olanlardan olmadığına işaret ederek, rakibi Ahmet Kaşif’in konuşmalarında kendisinin son üç buçuk yılda parti içinde tanındığını söylediğine işaret etti.

İrsen Küçük, hiçbir zaman rakiplerini yermediğini ancak bir konuda yalan söylenirse, UBP taşra partisi bölge partisi olarak takdim edilmeye çalışılırsa, o zaman kabına sığmadan taştığını söyledi.

“Bir taşralının çıkıp” konuşmalarında “Ben Başbakanlığı yeniden Mağusa’ya götüreceğim” demesine izin vermeyeceğini vurgulayan Küçük, kendisinin ülkenin her köşesinin başbakanı olduğunu yineledi.

Küçük, parlamentodaki en eski 35 yıllık politikacı olarak siyasetten belirli sonuçlar çıkarmasının doğal olduğunu, bunu yapamazsa politikayı bırakması gerektiğini ifade ederek, bu deneyimle “Kurultay bitmiştir” dediğini anlattı.

İrsen Küçük, ilk kez muhalefete düşüldükten sonra kendisinin Lefkoşa ilçe Başkanı olduğu dönelmede Lefkoşa Belediyesi dahil başarıların arka arkaya geldiğini söyledi.

Küçük, kendisine karşı çıkılma nedeninin parti üzerindeki asalakların yaşam borularını kesmesi olduğunu, UBP’yi borçsuz hali getirdiğini anlatarak, reklam ajanslarıyla bağları kestiği için kendisine karşı çıkıldığını vurguladı.

Küçük, kaynaklardan yararlanamayanların çıldırdığını belirterek, “Yazık değil mi? Sizlere halka ait olan paraları birkaç reklam ajansına vereyim” dedi.

İrsen Küçük, hayatının hiçbir döneminde hiçbir bakanına hiçbir kimseye parti çalışmaları hakkında yazılı hiçbir talimat vermediğini anlatarak, kendisinin açık çalışan, kitle partisi yarattığını, uyguladığı politikayla UBP’nin aile partisi olmaktan çıkarıldığını söyledi.

Küçük, UBP’nin iktidara koştuğunu, hedefin 2014 genel ve yerel seçimler olduğunu, tekrar iktidar olacağını anlatarak, her konuda kendisine ve UBP’ye destek veren Türkiye’ye, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Eroğan’a teşekkür etti.

Parti Genel Başkalığına aday olan biri olarak beş ilçede ilçe başkanlığına aday gösterdiğini anlatan Küçük, karşısına aday çıkan Kaşif’in bunu yapamadığını söyledi.

Küçük, Kaşif’in üç buçuk yılda UBP’yi okuyamayacağını, tabanıyla bütünleşemeyeceğini yineleyerek, 21 Ekim’de kendisini bir kez daha Genel Başkan olacağına inandığını, bunu gözlerden, verilen destekten gördüğünü vurguladı.

Küçük, ilkokulun bile 5 yıl olduğunu bu nedenle Kaşif’in üç buçuk yılda UBP’yi okuyamayacağını söyleyerek, konuşmasını yeniden Genel Başkan seçileceğine olan inancını yineleyerek tamamladı.

SUCUOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Divan Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı’na tek aday olan Faiz Sucuoğlu’nun başkanlığını ilan etmesinden sonra söz alan Sucuoğlu, “Hepinize teşekkür ederim. Sağ olun var olun” dedi.

19. UBP Lefkoşa İlçesi Yönetim Kurulu üye adayları daha sonra tek tek çağrılarak delegelere tanıtıldı. Ardından seçime geçildi.

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler