1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK KABİNESİ BASIN TOPLANTISI
KÜÇÜK KABİNESİ BASIN TOPLANTISI

KÜÇÜK KABİNESİ BASIN TOPLANTISI

Başbakan İrsen Küçük, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan olarak bakanlarıyla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve halkın daha mutlu yarınlara ulaşması için tek yumruk halinde ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüklerini, hüküm

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan olarak bakanlarıyla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve halkın daha mutlu yarınlara ulaşması için tek yumruk halinde ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüklerini, hükümetin gündeminde kurultay veya ona bağlı çalışmalar bulunmadığını belirterek, “Bizim gündemimiz milletimize hizmettir” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, kabinesiyle birlikte Kalkınma Bankası Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin icraatlarını anlattı.

Küçük, hükümetin icraatlarına bakıldığında “hizmet hükümeti” ünvanı almış olduklarını ifade etti.

Küçük, hükümet dönemlerinde görevi üstlendikleri gün 1.6 milyon TL olan devlet gelirini yüzde 30 artırarak 2 milyon TL’nin üzerine çıkardıklarını, 623 milyon TL olan bütçe açığını da önemli oranda aşağıya çekmeyi başardıklarını belirtti.

Küçük, hükümetin bir programı olduğunu, bu programa uyduğunu ve programlı çalışmanın da meyvelerini toplamaya başladıklarını vurguladı.

“EKONOMİK PROGRAM SON AŞAMADA”

Başbakan İrsen Küçük, yeni ekonomik programın son aşamaya geldiğini belirtti.

Yeni yollarla ilgili projelerden turizm ve ekonomiye kadar hükümet icraatları hakkında detaylı bilgi veren UBP Genel Başkanı Başbakan Küçük, başarılı hizmetlerinden dolayı kabineye ve milletvekillerine teşekkür etti.

Küçük, “Hükümetimizin gündemi kurultay değil, millete hizmettir” diye de vurgu yaptı.

Başbakan İrsen Küçük,  kabine üyeleriyle birlikte yaptığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ERCAN HAVAALANI İHALESİNE ÇIKILDI

Özelleştirme konusundaki bir soru üzerine Başbakan İrsen Küçük, Özelleştirme Yasası’nın Meclis’te kabul edildiğini bu anlamda özelleştirme konusuyla ilgili olarak Meclis’in açılmasının beklemeyeceğin belirtti.

Küçük, Ercan Havaalanı konusunda ihaleye çıkıldığını da hatırlattı.

BÜYÜKKONUK’A YATIRIM

Büyükkonuk’ta yapılması planlanan yatırım konusundaki bir soru üzerine Başbakan Küçük, ülkede eko turizm konusunda Hükümet’in hassasiyetinin ortada olduğunu ve teknik raporlar ışığında hareket edildiğini söyledi.

İrsen Küçük, Ülkede Fiziki Plan eksikliği bulunduğunu bunun tartışmalara neden olduğunu, göreve geldiğinde ilk verdiği talimatların Lefkoşa İmar Planı ve Fiziki Plan’ın hazırlanması olduğunu hatırlatarak, Lefkoşa İmar Planı’nın tamamlandığını, Fiziki Plan’ın da sunumu yapılacak düzeye geldiğini anlattı.

Hükümet olarak çevreyi koruduklarını ve turizmi gözettiklerini ancak yatırımların önünü de tıkamayacaklarını belirten Küçük, yatırımların yer tespitlerinde ilgili makamlarla görüşülüp nihai kararın verilmekte olduğunu, Büyükkonuk’ta da ilgili dairelerin raporları ışığında o bölgede dolum tesisi yapılmaması kararı aldıklarını söyledi.

Başbakan Küçük, Hükümet’in yatırımlara açık olduğunu, ekonomiyi en iyi yere getirmek istediklerini kaydetti.

FAİZ YASASI

Faiz Yasası’yla ilgili bir soruyu Maliye Bakanı Ersin Tatar cevapladı.

Tatar, Faiz Yasası’nın üç boyutlu bir çalışma olduğunu ve ilk yasanın geçtiğini anlatarak, bu yasadan birlerce kişinin yararlandığını ve başarılı olduğunu ifade etti.

İkinci yasasının borçlanan ve bankalar arasındaki sözleşmenin açık ve şeffaf bir şekilde yasa belirlenmesi olduğunu belirten Tatar, borçlananı koruyacak bu çalışmanın Meclis açılır açılmaz görüşüleceğini kaydetti.

Ersan Tatar, üçüncü yasa ile tefeciliğin ortadan kalkacağını belirterek, yeni yasayla finans kuruluşlarının ise Merkez Bankası denetimine gireceğini söyledi.

KAŞİF’İ GÖREVDEN ALMA

Başbakan İrsen Küçük, “basın toplantısı metninde Sağlık Bakanlığı ile ilgili niçin bir şey bulunmadığı ve Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i görevden alıp almayacağı” şeklindeki sorulara karşılık, metinde Devlet Laboratuarı ile ilgili bilgi bulunduğunu hatırlatarak, laboratuarın Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğunu hatırlattı.

Metinde bakanlıkların icraatlarıyla ilgili çok özet bilgiler verdiklerini de kaydeden Küçük, kabine değişikliği konusunun kendi tasarrufunda olduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİNDE KULLANILDIĞI İDDİA EDİLEN PARA

Cumhurbaşkanı seçimlerinde kullanıldığı iddia edilen parayla ilgili bir soru üzerine Başbakan İrsen Küçük, o dönemde parti Genel Sekreteri olduğunu cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik harcamanın bir milyon TL’ye yakın olduğunu daha önce de açıkladığını söyledi.

Küçük, seçimlerde, parti genel sekreterliği, ilçelerin ve adayların olmak üzere harcama yapıldığını, bunların koordineli yürütüldüğünü anlatarak, 1976’dan beri bulunduğu görevler gereği birçok seçimi yönettiğini anlattı.

Küçük, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı iddia edilen parayla ilgili soruşturma başlatacağı açıklamasında bulunmadığını da söyledi.

TAHSİN ERTUĞRULOĞLU’NUN UBP’YE KATILIMI

Başbakan İrsen Küçük, Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun UBP’ye katılımıyla ilgili spekülasyonlarla ilgili soruyu, UBP tüzüğüne göre belli mevkilerde yer alan belediye başkanları veya milletvekillerinin partiye katılımında MYK’nın düz üyelerin katılımında ise ilçeler ve Genel Sekreterliğin yetkili olduğunu hatırlatarak yanıtladı.

Son MYK toplantısında kendisine oybirliğiyle partiye katılım konusunda yetki verildiğini ifade eden Küçük, bu konuda Parti Meclisi’ni de bilgilendirdiğini kaydetti. Bu karar üzerine spekülasyonlar yapılmaya başlandığını kaydeden Küçük, gündemlerinde partiye bazı katılımlar bulunduğunu ancak bu düzeyde olmadığını söyledi.

Küçük, “Tahsin Ertuğruloğlu ile ilgili bir karar yok, genel bir karar var” dedi.

NÜFUS SAYIMI

Nüfus Sayımı detaylarının ne zaman açıklanacağı konusundaki soruyu cevaplayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, veri girişinin tamamlandığını ve kontrollerin yapılmakta olduğunu belirterek, saım sonucunun 10 gün içinde açıklanabileceğini söyledi.

ALIM GÜCÜ

“Vatandaşların alım gücünde artış mı azalma mı oldu?” şeklindeki soruyu da cevaplayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, dünyadaki petrol fiyatları ve kurdaki artışların alım gücünü etkileyen unsurlar olduğunun belirtti.

Kayıt altına alımlarda başarılı olunmasının halka yansımasa bile devraldıkları büyük bütçe açığını kapatmakta olduğunu kaydeden Tatar, iyi bir durumda bulunulduğunu ifade etti.

Popülizmle bir yere varılamayacağını da belirten Tatar, 3 yıllık süreçte bir büyüme olduğuna dikkat çekti.Bu büyümenin alım gücüne etkisi olmasa bile maliyeyi toparlamakta olduğuna işaret eden Tatar, ülkenin en büyük sorununun işsizlik olduğunu ifade etti.

HAYAT PAHALILIĞI

Başbakan İrsen Küçük, DPÖ’nün Hayat Pahalılığı verileri konusundaki bir soru üzerine de, DPÖ’nün HP’yi belirlerken yıllardır uyguladığı standart bir kalıbı bulunduğunu ifade etti.

Bunun, bu yıl içerisinde sendikalarla ağırlıklar üzerinden varılan mutabakata göre hazırlanan formül üzerinden çalıştığını belirten Küçük, bu sistemin sadece UBP döneminde uygulanmadığına yıllardır devam ettiğine işaret etti.

Bu klasik yapı içerisinden HP yüzdeliklerinin çıkmakta olduğunu vurgulayan Küçük, “Bu sistem ülkemizde benimsenmiş bir sistem” dedi.

Küçük, bir iki kalem üzerinde yorum yapmanın kimseyi bir yere götürmeyeceğini, sistemin ortada olduğunu belirterek, DPÖ çalışmalarının Hükümet ile ilgisi olmadığını söyledi.

VATANDAŞLIKLAR

Vatandaşlıklar konusundaki soruyu yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Bakanlar Kurulu’ndan yapılan vatandaşlıklar yapılma gerekçeleriyle birlikte kamuoyuyla sürekli paylaşılmaktadır.

Yayınlananların tümü işlemlerini tamamlamamış olabilirler. Toplam sayı yayınlananlardan azdır diyebilirim” dedi.

Başbakan İrsen Küçük burada söz alarak, vatandaşlıkların hepsinin Resmi Gazete’de yayınlandığını belirterek, geçmiş hükümetler döneminde yayınlanmayan vatandaşlıklar olduğunu ancak kendi hükümetlerinin şeffaf olduğunu ifade etti.

CUMHURBAŞKANI İLE İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile ilişkilerinin durumunun sorulması üzerine Başbakan İrsen Küçük, “Cumhurbaşkanı ile herhangi bir sorunumuz sıkıntımız yoktur” dedi.

Küçük, Anayasa gereği Cumhurbaşkanı kendi görevlerini kendisinin de kendi görevlerini sürdürdüğünü anlatarak, haftalık görüşmelerindeki aksamanın Başbakanlıktaki yoğun çalışmalardan kaynaklandığını söyledi.

Küçük, dün Erenköy’e Cumhurbaşkanıyla birlikte gidip geldiğini ve bu süre içinde birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

“ADAYLIKTAN ÇEKİL BASKISI OLDU MU?”

“UBP Genel Başkanlığına adaylık konusunda Türkiye Büyükelçiliği’nden adaylıktan çekil baskısı oldu mu?” sorusu üzerine Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “Böyle bir soruyu sormak bile hem KKTC hem de Anavatan Türkiye için güzel değil. Bunun lafını etmek bile mümkün değil. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde demokrasi çarkı işler. Böyle bir olayın yaşanması ve yaşatılması mümkün değil” dedi.

Kaşif, bu gibi söylemlerin ülke ve insanlarına zarar verdiğini söyledi.

“KIBRIS KONUSU HÜKÜMETİN KONUSU”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ise söz alarak Kıbrıs sorununun Hükümet’in konusu olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı ne kadar da görüşmeci olarak teamüllere göre Kıbrıs konusunu yürütüyorsa da şu anki ekibinin neredeyse tamamı Dışişleri Bakanlığı’ndandır. Hükümet de Cumhurbaşkanı ile beraber Kıbrıs konusunu takip ediyor” dedi.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler