1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK, GÜNEY KIBRIS'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NI YORUMLADI
KÜÇÜK, GÜNEY KIBRISIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI YORUMLADI

KÜÇÜK, GÜNEY KIBRIS'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NI YORUMLADI

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılamadığı bir dönemde, Rum Yönetimi’nin AB Dönem Başkanlığı’nı devralmasının kabul edilemeyeceğini söyledi

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılamadığı bir dönemde, Rum Yönetimi’nin AB Dönem Başkanlığı’nı devralmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Küçük, bunun, AB’nin kuruluş ve varoluş felsefesine aykırı bir gelişme olduğunu vurguladı.

Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan, AB dönem başkanlığının halen önemli bir rolü olduğunu. Bu bağlamda, AB kurumlarının ve üye ülkelerinin, Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs Türk tarafı ile bir ortaklığa teşvik ve motive etmesi suretiyle kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmiş olması ve birleşik Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığını üstlenmesi halinde, yarın AB üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirilecek olan resmi töreni daha anlamlı kılabilmiş olacağına dikkati çekti.

Başbakan açıklamasında şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme henüz daha ulaşılamadığı bir dönemde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz itibariyle devralmış olması kabul edilemez olmakla beraber, AB’nin kuruluş ve varoluş felsefesine aykırı bir gelişmedir. Her ne kadar Lizbon Antlaşması ile AB politikalarına yön vermek için ayrı bir başkan pozisyonu yaratılmış olsa da, AB dönem başkanlığının halen önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bu bağlamda, AB kurumlarının ve üye ülkelerinin, Kıbrıs Rum tarafını Kıbrıs Türk tarafı ile bir ortaklığa teşvik ve motive etmesi suretiyle kapsamlı bir çözüme ulaşılmış olması ve birleşik Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığını üstlenmesi, yarın AB üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirilecek olan resmi töreni daha anlamlı kılabilirdi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler