1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK ESTİ
KÜÇÜK ESTİ

KÜÇÜK ESTİ

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın KKTC ile ilgili açıklamalarını değerlendirdiği söylemini utanç verici olarak niteleyen TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’yı eleştirdi Başbakan Küçük

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın KKTC ile ilgili açıklamalarını değerlendirdiği söylemini “utanç verici” olarak niteleyen TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’yı eleştirdi.

Başbakan Küçük, “Asıl utanç verici olanın, Türkiye’yi tefecilikle suçlayan, seçimlerde Rumlarla ortak listeden bahseden Mehmet Çakıcı’nın açıklamaları olduğunu” belirterek, “Ben de sorayım. Çakıcı hangi toplumu temsil ediyor?” dedi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Küçük başkanlığında toplandı.

Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce bir soru üzerine, TDP Genel Başkanı Çakıcı’nın kendisine yönelik eleştirilerini değerlendirerek, Çakıcı’nın tavrını benimsemediğini söyledi.

ERÜLKÜ’NÜN ÖLÜMÜ

Başbakan İrsen Küçük toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun bugün gündemindeki rutin konuları değerlendireceğini ifade etti.

Erülkü Süpermarket’in sahibi ile eşinin ölüm haberinin üzdüğünü belirten Küçük, Polis’le yaptığı istişarelerde ağırlıklı olarak intihar üzerinde durulduğunu öğrendiğini, ancak soruşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini kaydetti.

ÇAKICI’NIN AÇIKLAMALARI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın KKTC’nin TC’ye entegrasyonu konusunda TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın açıklamalarını değerlendiren Başbakan’ın söylemlerini “utanç verici” olarak değerlendirmesi konusundaki soru üzerine de Başbakan Küçük, “Asıl utanç verici olan Çakıcı’nın açıklamalarıdır” dedi.

Çakıcı’nın, kendi düşüncesine ters düşünce taşıyan parti liderlerine çeşitli suçlamalar yapmakta olduğunu kaydeden Başbakan Küçük, “Benim açıklamalarımı ‘utanç verici’, bazı parti başkanlarının açıklamalarına da ‘hangi toplumun temsilcileridir de bu şekilde açıklama yapıyorlar’ diyor. Çünkü kendisinin düşüncelerine ters düşülmüştür” dedi.

Açıklamasında net olarak TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın açıklamalarının mevcut seçeneklerden olduğunu söylediğini anlatan Başbakan Küçük, “Ancak Çakıcı’nın bunu algılaması zordur. Mantığı da buna elvermez” ifadelerini kullandı.

Çakıcı’ya hangi toplumu temsil ettiğini sormak gerektiğini belirten Başbakan Küçük, “Verdiği demeçlerle utanç verici olan politikacı sayın Çakıcı mı yoksa ben miyim? Bunun yargılanması lazım” dedi.

TDP KURULTAYI

Başbakan Küçük şöyle devam etti:

“Sayın Çakıcı, benim de bulunduğum bir önceki parti kurultayında, Güney’den gelen on kadar parti temsilcilerini de görerek onlara hitap edercesine, Kıbrıs konusundaki görüşlerinde seçimlerde müşterek listeden bahsetme cesaretini göstermiştir. Ben bu kurultayda kendimi zor tuttum. Ayrılma eğilimindeydim, ama zorla kendimi tuttum saygısızlık olmasın da konuşmasını tamamlasın diye.

Aynı Çakıcı, baktık ki çapraz oyun da kahramanlığını yapıyor. Çapraz oya Kıbrıs Tük toplumunun en az yüzde 70 - 80’i karşıdır. Ortada atmaya çalıştığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi politikacılarıyla birlikte tek listede seçimlere katılma konusuna sanırım kendi partisi dışında hiçbir parti olumlu bakmaz.

Sayın Çakıcı, geçen hafta Meclis’te yaptığı konuşmalarında Türkiye’yi tefecilikle de suçladı. Bu tip eğilimleri olan politikacıya ben soruyorum. Acaba hangi toplumu temsil eder. Türkiye’yi tefecilikle suçluyorsun, çapraz oyu savunuyorsun ortak listeden bahsediyorsun. ‘Sen KKTC’de mi yaşıyorsun yoksa başka bir yerde mi?’ diye kendisine sormak lazım. Çakıcı’nın bu tavrını benimsemediğimi söylemek isterim.”

 

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler