1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK ARADAN ÇEKİLDİ
KÜÇÜK ARADAN ÇEKİLDİ

KÜÇÜK ARADAN ÇEKİLDİ

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili açıklama yaptı. Küçük açıklamasında, LTB’deki sorunlarla ilgili çare üretecek tek otoritenin Belediye yönetiminden sorumlu olan Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleri olduğunu açık

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili açıklama yaptı. Küçük açıklamasında, LTB’deki sorunlarla ilgili çare üretecek tek otoritenin Belediye yönetiminden sorumlu olan Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleri olduğunu açıkladı. Küçük’ün açıklamasının tam metni şöyle;

 

         Hükümetimiz, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin mali sorunlarının aşılmasına ve bu amaçla Belediyenin borçlarının yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak amacıyla, konuyu geçen hafta Bakanlar Kurulu’nda değerlendirmiş ve Belediye Meclisi’nin alacağı yapılandırma kararının, Belediye Meclisi’nin görev süresini aşması nedeniyle yasal olarak ihtiyaç duyulacak Bakanlar Kurulu Kararını üretme yönünde irade beyan etmiştir.

         Nitekim, Belediyedeki grevin öncelikle kaldırılması, halkın ve çalışanların daha fazla mağduriyet yaşamaması adına, her iki tarafla da görüşülmüş, grevde olan sendika yönetiminin görüş ve beklentileri alınmıştır. Yaptığım bu görüşmeler kamuoyunda farklı yönlere çekilmiş olsa da, konuya müdahil olmam sadece mağduriyetin giderilmesine yönelik olmuş ve her aşamada Belediye Başkanı ile birlikte hareket edilmiştir. Diğer bir deyişle, yetki kullanmam veya Belediye yönetimine müdahale etmem söz konusu olmamıştır.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Soykurt‘un Lefkoşa Belediyesi’nde görevlendirilmesi ise, Başbakanlık ve Lefkoşa Türk Belediyesi arasında koordinasyon sağlanması, belediyenin mali yapısı hakkında bilgi alınması, belediyenin borçlarının yapılandırılması ve hükümet tarafından belediyenin mali sorunlarının aşılması yollarının bulunmasına yardımcı olmaktan ileriye gitmemiştir.

Ancak, Belediye Meclisi’nin yapılandırma ile ilgili kararı üretebilmesi yönünde  yapılması gereken toplantılar nisap sorunu yaşadığından öneriler hayata geçirilememiştir. Lefkoşa Halkının ve çalışanların mağdur olmaması adına sorunun çözümüne ilişkin yapılan önerilerin Belediye Meclisince zamanında hayata geçirilememesi bu noktada sürdürülen yapıcı gayret ve çabaların sonuçsuz kalmasına neden olmuştur.   

         Gelinen bu aşamada Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sorunlara gerekli kararları alarak çare üretecek tek otoritenin Belediye yönetiminden sorumlu olan Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleri olduğunu hatırlatır, Hükümetimizin, halkımızın ve LTB çalışanlarının mağdur olmaması için gelişmelerin takipçisi olacağını belirtirim.      

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler