1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK ANKARA'DA
KÜÇÜK ANKARADA

KÜÇÜK ANKARA'DA

Başbakan İrsen Küçük Ankara’daki temaslarına başladı. Başbakan İrsen Küçük, saat 9:30 da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük Ankara’daki temaslarına başladı.

Başbakan İrsen Küçük, saat 9:30 da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Küçük Çiçek görüşmesinde, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı da hazır bulundu.

CEMİL ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan İrsen Küçük’ü Türkiye’de görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek “Türkiye Kıbrıs İlişkileri kardeşlik ilişkisidir sık sık bir araya gelmekte fayda var” diye konuştu.

Çiçek, adada biran önce kalıcı barış sağlanmasının, hem Türkiye’nin hem KKTC’nin arzusu olduğunu belirterek, kalıcı bir barışa ulaşılması için KKTC’nin elinden geleni yaptığını, çözüm istemeyen Rum tarafının işi yokuşa sürdüğünü belirterek, “Dünyanın bunu görmesi lazımdır” dedi.

Çiçek Türkiye olarak KKTC’nin her yıl ileriye gitmesini her alanda ilerlemesini ve kendi ayakları üzerinde durmasını arzu ettiklerini söyledi.

Çiçek “Kıbrıs bizim milli davamızdır hükümetler değişse de desteklerimiz değişmez” dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Dönem başkanlığında Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin donma noktasına geleceğini belirten TBBM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs’ta adil bir barışın siyasi eşitlik temelinde olacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Halkı’nın eski günlere dönülmesini istemediğine inandığını ifade eden Çiçek, “Buna bizim de gönlümüz razı olmaz” dedi.

Çiçek barış suyu projesinin önemli bir proje olduğunu iyi gittiğini ve hayata geçirilmesi için de kaynak sıkıntısı olmadığını sözlerine ekledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de TBMM de bulunmanın kendileri için büyük onur olduğunu belirterek Çiçek’e yeni görevinde başarılar diledi.

Başbakan Küçük, Çiçek’in Kıbrıs konusundaki yaklaşımlarını her zaman bildiğini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük, KKTC’nin ekonomik ve siyasi yönden her zaman Türkiye’nin ve TBMM’nin desteğini aldığını söyledi. Kıbrıs’taki müzakerelerin bekledikleri düzeyde ilerlemediğini söyleyen Küçük, Türkiye ve Türk tarafının çözüm için ortaya koyduğu iyi niyet ve girişimlerin karşılığını Rum tarafından alamadığını kaydederek “Bizim kadar samimiyseler Kıbrıs’ta çözüme ulaşmamak mümkün değil” dedi.

Başbakan Küçük barış suyu projesinin çok olumlu seyrettiğini planlandığı gibi devam ettiğini belirterek olası varılacak çözümle barış suyunu Rumlarla paylaşmak arzusunda olduklarını yineledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 881 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler