1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK AÇIKLADI
KÜÇÜK AÇIKLADI

KÜÇÜK AÇIKLADI

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’den KKTC’ye su getirme çalışmaları kapsamında Geçitköy Göleti’nin baraja dönüştürülmesi projesi için dün Ankara’da ihaleye çıkıldığını açıkladı ve Kıbrıs Rum yönetimine Türkiye’den gelecek suyu p

A+A-

 

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’den KKTC’ye su getirme çalışmaları kapsamında Geçitköy Göleti’nin baraja dönüştürülmesi projesi için dün Ankara’da ihaleye çıkıldığını açıkladı ve Kıbrıs Rum yönetimine Türkiye’den gelecek suyu paylaşmaya hazır olduğu mesajını verdi.

Bugün bir kabulde konuşan Başbakan Küçük, KKTC’nin Güney Kıbrıs’tan daha iyi duruma gelebilmesi için Türkiye’nin projeleri bulunduğunu, bunlardan birinin Mart 2014’te tamamlanması öngörülen Türkiye’den KKTC’ye deniz altından döşenecek borularla su taşıma olduğunu belirten Küçük, “Su projesi basite alınacak bir proje değil” dedi.

Başbakan, 6 ay önce Türkiye’de suyun biriktirileceği barajın yapımına başlandığını, dün ise KKTC’de suyun depolanacağı Geçitköy Göleti’nin baraja dönüştürülmesi için Ankara’da ihaleye çıkıldığını açıkladı.

Küçük, “Bu sudan Güney’in de yararlanması mümkün. Bu adada iki ayrı bölgede dostça yaşamak isteriz. İmkanlarımızı paylaşmak isteriz. Güney’e elektrik enerjisi veriyoruz, yarın su geldiğinde su yardımında bulunabiliriz. Bu proje de büyüyebilir ve Güney Kıbrıs halkına da hitap edecek bir su gelebilir” dedi.

Daha önce İsrail’in Türkiye’den benzer talebi olduğunu, bugün ise Libya’nın benzer bir talebi bulunduğunu kaydeden Küçük, “Rum halkına da bundan yararlanmalarını söylüyoruz. Gelsinler bugün nasıl elektriği birlikte kullanıyorsak yarın suyu da kullanalım. Bu inattan vazgeçsinler. Bu adaya barış gelsin, yan yana çalışalım, ekonomimizi daha da güçlendirelim. Her tür imkandan Kıbrıs Türkü’nün yararlandığı gibi Rum halkının da yaralanmasına her zaman için açığız ve sıcak bakıyoruz” dedi.

KKTC’nin BM’ye üye olmadığını ancak BM’ye üye pek çok ülkeden gerek demokrasi, gerek diğer yönlerde daha da gelişmiş bir ülke olduğunu belirten Küçük, KKTC’nin demokratik kurallar çerçevesinde işleyen bir ülke olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler