1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK 2011'İ DEĞERLENDİRDİ
KÜÇÜK 2011İ DEĞERLENDİRDİ

KÜÇÜK 2011'İ DEĞERLENDİRDİ

Başbakan İrsen Küçük, bugün düzenlediği basın toplantısıyla geride bırakmaya hazırlandığımız 2011 yılını değerlendirdi. Küçük, hükümetin 2011 yılına dahil hedeflerine ulaştığını, ekonomik büyüme trendini yakaladığını, turizm ve eğitim sektörlerind

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, bugün düzenlediği basın toplantısıyla geride bırakmaya hazırlandığımız 2011 yılını değerlendirdi.

 

Küçük, hükümetin 2011 yılına dahil hedeflerine ulaştığını, ekonomik büyüme trendini yakaladığını, turizm ve eğitim sektörlerindeki göstergelerin de iyileştiğini söyledi.

 

Başbakan Küçük, kapatılan Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın eski çalışanlarından en acil ihtiyaçlı olan 60’ının 4 Ocak’tan itibaren çeşitli devlet dairelerinde işbaşı yapacağını; 1 Ocak 2012’den itibaren de yeniden eşel mobil uygulamasının başlayacağını açıkladı.

 

Başbakan Küçük, parlamentoların çalışmasının engellenmemesi gerektiğini ifade ederek meclisteki muhalefet partilerinin eylemlerini eleştirdi.

 

Başbakan Küçük, UBP’nin her zaman seçime hazır olduğunu ancak 2012’de erken seçim öngörmediğini, seçimlerin normal zamanı olan 2014’te yapılacağını söyledi

 

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin 2011 yılı için planladıkları çalışma programının başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Hükümetimiz doğru yoldadır. Çünkü hedefimiz halkımızın beklentilerinin kesiştiği aydınlıktır. Uçurtmalar rüzgar gücüyle değil, rüzgara karşı koydukları için uçarlar” dedi.

 

2012’nin çok daha güzel geçeceğini belirten Başbakan Küçük, 2011’deki ithalat ve ihracat rakamlarında, turizm gelirlerindeki artış ile yüksek öğrenimdeki öğrenci sayısının yükselmesinin ülke için reform, değişim ve atılım sayılabilecek çabaların, 2012’nin çok daha güzel olacağının habercisi diye niteledi.

 

74 YASA, 115 TÜZÜK

2011 yılında Bakanlar Kurulu’nun 74 yasa tasarısını meclise sevk ettiğini; 115 tüzük, 56 kararname ve 2 nizamnameyi onaylayıp uygulamaya koyduğunu ifade eden Başbakan İrsen Küçük, 2011’i çok daha olumlu sonuçlarla geride bırakacaklarını söyledi.

 

ASKERLİK YASASI

Askerlik Yasası’nda gündemde olan değişikliklerle yurtdışında yaşayan gençlerin ülkelerine dönmelerine imkan verileceğini; askerlikten muaflığın da 49 yaş olarak belirlenirken bedelli askerlik şartlarının da gençler lehine iyileştirileceğini bildiren Başbakan Küçük, bu yasayla ülke lehine hem sosyal hem de ekonomik iyileştirmelerin yaşanacağını kaydetti.

 

E-DEVLET…VERGİ…

Başbakan İrsen Küçük, vergi adaletinin sağlanması ve tartışmalara son verilmesi için e- devlet projesinde Vergi Dairesi için yeni bina projesinin sürdüğünü, KOBİ’lerin geliştirilmesi projesinde 1122 KOBİ’ye 36.5 milyon TL’lik düşük ve sıfır faizli kredi kullandırıldığını; imalat sektörü için de 3 milyon liralık hibe sağlandığını bildirdi.

 

ERCAN’DAKİ PROJELER

Ülkeye yakışan, uluslararası standartlara uygun, üç yılda devreye konulması planlanan, iki katlı yeni pistli, iki kat otoparkı olan yeni havaalanı projesinin de hayat bulacağını açıklayan Başbakan Küçük, görüşün sıfır olduğu zamanlarda uçaklara otomatik iniş sağlayan sistemin de önümüzdeki aylarda Ercan’da devreye gireceğini bildirdi.

 

115 YENİ TRAFİK POLİSİ

 

Başbakan İrsen Küçük, trafik kazalarıyla mücadelede yapılanlara da değinerek, yollarda iyileştirme ve ışıklandırma çalışmalarıyla daha kaliteli yollar hedeflediklerini açıkladı. Küçük, ocak ayında yabancı dil bilen 115 yeni polis istihdamı için yetki verdiklerini; bu polislerin de anayollarda 24 saat trafik kontrolü yapacağını kaydetti.

 

TAPUDA OTOMASYON

Tapuda otomasyon projesinin yeni yılda devreye konulacağını bildiren Başbakan Küçük, böylece şikayete yol açan gecikmelerin önleneceğini belirtti.

 

33 yerleşim biriminde 1072 gence, altyapıları da devlete ait olmak üzere arsa dağıtıldığını; uygulamanın aynı anlayışla süreceğini ifade eden Başbakan Küçük, sağlıkta yapılanlarla artık tedavi için yurt dışına gidişe gerek kalmadığını; aksine yurt dışından hasta geldiğini kaydetti. Bu yıl tıbbi cihaz, araç-gereç ve hizmetlerin yenilenmesi ve geliştirilmesi için 2.5 trilyon lira harcandığını açıklayan Başbakan İrsen Küçük, bu nedenle Türkiye hükümetine teşekkür etti.

 

KIBRIS SORUNU

Basın toplantısında dış politika ve Kıbrıs müzakerelerine de değinen Başbakan Küçük, şöyle konuştu:

 

“Hükümetimizin dış politikasının ana hedefi yarım asra yakın bir süredir devam eden kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarıya ulaşıp ulaşmamasından bağımsız olarak, halkımızın ve devletimizin güven, huzur ve refah ortamında uluslararası camiada hak ettiği yeri almasını sağlamaktır.

 

YÜZDE 4.3 BÜYÜME

Küçük, Türkiye Cumhuriyeti’nin uyguladığı para politikası tedbirleri ve aldıkları mali ve ekonomik önemler sonucu bütçe açıklarının büyük oranda kapatıldığını belirterek, “Bu gelişmelerle ekonomimizde 2011 yılındaki büyüme beklentimiz %4.3 seviyesindedir. Bu tespitler başta anavatan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve tüm ekonomik çevrelerce de memnuniyetle saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Başbakan İrsen Küçük, 1 Ocak 2012 itibarıyla eşel mobil uygulamasına yeniden başlanacağını, hayat pahalılığının çalışanların maaşlarına yansıtılacağını da hatırlatarak, son yıllarda kaynak yetersizliği nedeniyle Ocak ayına sarkıtılan 13. maaş ödemelerine bugün başlandığını da belirtti.

 

 

Başbakan Küçük daha sonra soruları yanıtladı.

 

Başbakan İrsen Küçük, eski KTHY çalışanlarından en ihtiyaçlı olduğu saptanan 60’ının Pazartesi günü çağrılacağını ve Çarşamba günü de işbaşı yapacağını açıkladı.

 

Geri kalanların özelleştirme yasası kapsamında, geçici madde uyarınca işe alınacağını daha önce de söylediğini belirten Başbakan Küçük, devlete yeni istihdam edileceklerin geçmişe göre biraz daha düşük baremle başlamasına yönelik de bir yasanın yürürlüğe girdiğini hatırlattı ve KTHY eski çalışanlarının mağdur olmaması için Özelleştirme Yasası’nın geçici maddesi uyarınca çalışma yıllarının dikkate alınacağını anlattı.

 

“ZORBALIK DEĞİL, GÖRÜŞÜNÜ DUYURMALI”

 

Başbakan Küçük, Meclis’te yaşanan olaylarla ilgili soruya karşılık, muhalefetin bazı yasalara tepki koyabileceğini; aritmetiği fazla olan partinin görüşlerinin daha fazla itibar gördüğünü, ama zorbalık yapmak, pazu gücüyle parlamento çalışmalarını engellemek değil, herkesin görüşünü halka duyurması gerektiğini ifade etti.

 

 “2012’DE ERKEN SEÇİM YOK AMA UBP SEÇİME HER ZAMAN HAZIR”

 

2012’de erken seçim söz konusu olup olmadığı sorusuna karşılık Başbakan Küçük, “Yok, biz 2014’ten bahsediyoruz. Erken seçim yok. 2014’te kısmetse normal seçim yapacağız. Hazırlığımız odur. UBP bir erken seçimden korkmaz, çekinmez, her zaman seçime en hazır partidir, ama halk bize 5 yıllık bir yetki vermiştir, biz bu 5 yılımızı kullanmak isteriz. Erken seçim UBP’nin programında yoktur, seçim yılımız 2014’tür” ifadelerini kullandı.

 

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’te yaşanan olaylarla ilgili TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın Meclis Başkanı ve kendisinin “çete kurduğu” yönündeki ifadesinin hatırlatılması üzerine, “Bir çete vardı orda, üçlü bir çete gördüm” dedi.

 

“POLEMİĞE GİRMEK İSTEMEM”

Yıllarını politikaya vermiş bir kişi olarak polemiğe girmek istemediğini vurgulayan Başbakan Küçük, “Ama parlamentoyu çalıştırmamız lazım. Bir şeye katılmazsak görüşümüzü söyler, halka duyururuz. Kaldı ki tüm partilerin elinde basın organları da var. Günlük gazetelerimiz, tüm televizyonlarda okunuyor. Katılmasak da görüşleri halka duyurmalıyız ama sonuçta parlamento da, hükümet de çalışacak” diye konuştu.

 

Başbakan İrsen Küçük, muhalefetin tasvip etmediği bazı yasaların halkın beklentisi olduğunu kaydetti.

 

PETROL ARAMA… 40 TIRLIK KONVOYLA GEREKLİ ARAÇLAR GELECEK

 

Küçük, bir başka soru üzerine Gazimağusa’da karada petrol aramalarının 2012’de başlayacağını; 2 aylık hazırlık döneminin sürdüğünü; 40 TIR’lık konvoyla gerekli araçların adaya geleceğini ve petrol aramalarının başlayacağını söyledi.

 

Su getirme projesinin de günü gününe devam ettiği belirten Başbakan Küçük, programın planlandığı gibi sürdüğünü ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler