1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜÇÜK: 2. EKONOMİK PAKET İÇİN YARDIM ALACAĞIZ
KÜÇÜK: 2. EKONOMİK PAKET İÇİN YARDIM ALACAĞIZ

KÜÇÜK: 2. EKONOMİK PAKET İÇİN YARDIM ALACAĞIZ

Küçük, 2013 - 2015 ikinci üç yıllık ekonomik programının bir komite tarafından ekonomi kuruluşları ile birlikte hazırlanacağını bildirdi

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, 2013 - 2015 ikinci üç yıllık ekonomik programının KKTC’de Başbakanlık Ekonomi Müsteşarı başkanlığındaki bir komite tarafından ekonomi kuruluşları ile birlikte hazırlanacağını bildirdi.

“Ekonomik programı özel sektörle birlikte hazırlamak arzusundayız” diyen Başbakan Küçük, program hazırlanırken Türkiye ile ilişkiler çerçevesinde Ankara’dan da uzman görüşü alınacağını kaydetti.

ÖNEMLİ YASALAR

Sağlam ve emin adımlarla kalkınma hedeflerine süratle yürümekte olduklarını belirten Başbakan İrsen Küçük, hükümet çalışmalarının yanında Meclis’te de halkın ihtiyacı olan yasaları çıkararak toplumun önünü açmaya çalıştıklarını söyledi.

Meclis’te yasaları çıkarmak için sabahlara kadar çalışmakta olduklarına işaret eden Küçük, Muhaceret, Sosyal Sigorta, Askerlik ve halk arasında “faiz yasası” olarak bilinen önemli yasalar çıkardıklarını anlattı.

Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın da Meclis’in gündeminde olduğunu belirten İrsen Küçük, bunların ekonominin önünü açan ve işadamlarının daha verimli çalışmasını sağlayan yasalar olduğunu söyledi.

İHALELER

KKTC’de genelde aile şirketleri bulunduğunu ve bunların büyümekte olduğunu belirten Başbakan Küçük, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin iki Kıbrıslı Türk işadamına ihale ile verilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

“Bu bize kıvanç ve umut verdi” diyen Başbakan Küçük, büyük ihalelere Kıbrıslı Türk işadamlarının birlikte veya TC’li işadamları ile katılmalarını beklediklerini söyledi.

“Önümüzde Ercan ihalesi var” diyen Küçük, bu ihaleye belirli miktarda KKTC’li işadamlarının katılması hükmünü de koyacaklarını ifade etti.

EKONOMİK PROGRAM

Ekonomi ve ticaret hayatını düzenleyen 3 yıllık Ekonomik Program’ın 2010’da başladığını ve bu yılsonunda sonuçlanacağını hatırlatan İrsen Küçük, ikinci 3 yıllık programın ise 2013 – 2015 arasındaki dönemi kapsayacağını ve bunun hazırlanması için çalışmalara başlandığını kaydetti.

Ekonomik program, yatırım ve tedbirleri özel sektörle birlikte hazırlamak istediklerini belirten Küçük, Başbakanlık Ekonomi Müsteşarı başkanlığında oluşturulacak bir komitenin çalışmalarına başlayacağını ve bu komiteye ekonomi kuruluşlarından da temsilci alınacağını söyledi.

Küçük, programın TC ile ilişkiler çerçevesinde Ankara’dan da uzman görüşleri alınacağını kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, “Ülkenin kalkınmasını, daha hızlı gelişmesini istiyorsak çalışmaları birlikte yürütmeliyiz” dedi.

Başbakan Küçük, özel sektörle her zaman işbirliğine hazır olduklarını ve önde uzanan parlak yıllar görmekte olduğunu, Anavatan Türkiye’nin katkılarını gördükçe bu duygusunun da artmakta olduğunu söyledi.

SU PROJESİ

TC’den KKTC’ye su getirilmesi projesinin 2014’de sonuçlanacağını belirten İrsen Küçük, ülkeye 75 milyon metreküp su geleceğini, bunun KKTC’ye siyasi katkı yanında ekonomik güç de sağlayacağını vurguladı.

Ülke ekonomisinin gelişmesinde turizmin öncü sektör olduğunu, 20 bin yatak kapasitesinin 40 bine çıkarılmak istendiğini anlatan Küçük, gelecek su ile ihtiyaç duyulan üretimin sağlanacağını ifade etti.

Üretimin olmadığı yerde ürünlerin daha pahalı olacağını, fiyatlarda istikrarı sağlamak için gelecek su için tarımsal planlamaya gidilmesinin şart olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, ülkede 90 bin sulama arazisi bulunduğunu, gelecek suyun yarısının içme ve kullanmada kullanılacağı düşünülürse, diğer yarısı ile de 40 bin dönüm yeni sulama arazisi sağlanarak tarımsal alana katılabileceğini ifade etti.

Küçük, elektrik ihtiyacının da su ile 25 megawat artacağını ve her yıl ihtiyaçta yüzde 5 artış olduğunu da hesaba katmak gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler