1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kuaşi kardeşler öldürüldü
Kuaşi kardeşler öldürüldü

Kuaşi kardeşler öldürüldü

Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Cezayirli kardeşlere polis operasyon yaptı

A+A-

Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Cezayirli kardeşlere polis operasyon yaptı. Fransa'ya 3 gündür kabus yaşatan Şerif ve Said Kuaşi öldürüldü. Kuaşi kardeşlerin ellerinde tuttuğu aldığı kadın rehine de kurtarıldı. Ayrıca, Kuaşi, kardeşlerin operasyondan önce Fransız medyasına konuştukları ortaya çıktı.
Fransız yayın organı Radyo Monte Carlo, Kuaşi kardeşler ile operasyondan önce telefonla görüşme yaptığını duyurdu.
Radyo Monte Carlo, Kuaşi kardeşlerle yapılan telefon görüşmesinde, iki kardeş, sivilleri öldürmediklerini ifade etmişler. Bunu üzerine radyo görevlisi, "Charlie'de öldürdüğünüz çalışanlar ne olacak" diye sorunca, Kuaşi kardeşler karikatüristleri suçlu oldukları için öldürdüklerini söylemiş.

Gün boyu neler yaşandı?
Fransız polisi gün boyunca Kuaşi kardeşlerle rehine pazarlığı yaptı. Charlie Hebdo saldırısı zanlılarını ikna edemeyen polis, akşam saatlerinde operasyon başlattı.  Charlie Hebdo saldırısı zanlıları Kauşi kardeşler operasyonda öldürüldü. Kadın rehine kurtarıldı.

Nasıl öldürüldüler?
Cezayir kökenli Kuaşi kardeşlerin nasıl silahlarıyla matbaadan dışarı çıkmaya çalıştıkları sırada öldürüldükleri ifade edildi.  

Eş zamanlı operasyon
Fransız güvenlik güçleri gün boyunca Kuaşi kardeşler ve Paris'te market baskınını gerçekleştiren saldırganlarla pazarlık yaptı. Müzakereler sonuçsuz kalınca eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.
Dammartin-en- Goele kasabasında, saldırganların sığındığı matbaada önce büyük bir patlama duyuldu. Ardından binadan dumanlar yükseldi ve silah sesleri duyuldu.
Polis helikopterleri de, binanın üzerinde ve bölgede güvenlik uçuşları yaptı. 
12 kişiyi katlettiği şüphesiyle aranan Cezayirli Kuaşi kardeşler bu binada kuşatıldıktan sonra polis operasyon yaptı.
12 kişiyi katlettiği şüphesiyle aranan Cezayirli Kuaşi kardeşler bu binada kuşatıldıktan sonra polis operasyon yaptı.

Önce gasp sonra rehine
Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en- Goele kasabasında Cezayirli Kuaşi kardeşleri sabah saatlerinde önce bir kadının otomobilini gasp etmişti. Gasp olayı sonrası bir matbaaya giren şüpheliler, işyerindeki bir çalışanı rehin almıştı.


"Teslim olmayacağız" demişlerdi
Sabah saatlerinden beri polisle bağlantı kuran Kuaşi kardeşler teslim olmayacaklarını açıklamıştı. Fransız bir yetkili, Kuaşi kardeşlerin teslim olmayacağını ve şehit olmak istedikleri bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı.

"Sivil öldürmüyoruz, git"
Dammartin-en- Goele kasabasındaki matbaaya giden bir pazarlamacı ise,  saldırganları özel harekat sandığını ve yanlarına giderek ellerini sıktığını iddia etmişti. Fransız radyosuna konuşan pazarlamacı: "Ellerimi sıkan saldırganlar, sivil öldürmüyoruz, git dediler." şeklinde konuşmuştu.
Fransa'da 88 bin polis ve askerle aranan Kuaşi kardeşler son olarak Dammartin-en- Goele kasabasında görülmüştü.  Fransa'da 88 bin polis ve askerle aranan Kuaşi kardeşler son olarak Dammartin-en- Goele kasabasında görülmüştü.

Polis Twitter'dan uyardı
Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yapan Fransız polisi, kasabadaki güvenlik çemberine uyulmasını talep etmişti. Polis, "Paylaşımlarda bulunarak, işimizi zorlaştırmayın" yönünde açıklama yapmıştı. 

Kasabaya giriş çıkış yasak
Dammartin-en- Goele kasabasına giriş ve çıkışlar da yasaklanmıştı. Polis kasabada yaşayanların evlerinden dışarı çıkmasına izin vermemişti. 

Havalimanına uçaklar inemiyor
Operasyon Paris'teki Charles-de Gualle Havalimanı'na 40 kilometre mesafede gerçekleşti. Operasyon sona erene kadar Charles-de-Gualle Havalimanı'na uçakların inmesine izin verilmedi.

"Savaşımız İslam'a değil"
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande operasyonla ilgili açıklama yaptı. Güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardıklarını belirten Hollande, "Benzer saldırılar olabilir" uyarısında bulundu.
Fransa Başbakanı Manuel Valls ise gün içinde yaptığı açıklamada, "Savaşımız İslam'la değil terörizmle" dedi. (ajanslar)

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler