1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTO’DAN FÜLE’YE MEKTUP
KTTO’DAN FÜLE’YE MEKTUP

KTTO’DAN FÜLE’YE MEKTUP

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs’ta soğuk savaşı bitirip, yeni bir diplomasi anlayışına geçmenin zamanının geldiğini belirtti.

A+A-

 

 

“Temel hedef çözüm”

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs’ta soğuk savaşı bitirip, yeni bir diplomasi anlayışına geçmenin zamanının geldiğini belirtti.

Çerkez, Avrupa’daki soğuk savaşı ortak çıkarlara dönüştürme temeli üzerine oluşturulan AB’nin bu yaklaşımı Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların yararına olacak şekilde hayata geçirme sorumluluğu taşıdığını söyledi. Günay Çerkez, Ticaret Odası’nı dün ziyaret eden Avrupa Komisyonu Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikası Komiseri Stefan Fule’ye vediği “Time to end the Cold War in Cyprus.  Time for a new diplomacy” başlıklı mektubu bugün basına açıkladı. Mektupta, “Çözüm ve AB” vizyonuna desteğini yineleyen Çerkez, asıl hedeflerinin Kıbrıs’ta adil ve sürdürülebilir bir çözüme katkı koymak olduğunu söyledi. Avrupa Konseyi’nin Nisan 2004’te aldığı bir kararla “Kıbrıslı Türklerin çözüm ve AB üyeliği için kararlılığını” kanıtladığına hükmettiğine işaret eden Çerkez, “Konsey bu kararında kapsamlı bir çözüme ulaşıp tüm ilişkiler normalleşinceye kadar Kıbrıslı Türklerin onyıllarca süren izolasyonunun sona erdirilip, Avrupa ailesinin bir parçası olması gerektiği sonucuna varmıştır” dedi.

Çerkez, AB’nin son 8 yıldır verdiği bu sözün gereğini yerine getirememesinin Kıbrıs Türklerini büyük oranda demoralize ettiğini ve AB’ye olan desteğini yüzde 35’lere kadar düştüğünü söyledi.

 

“İZOLOSYANLAR SONA ERDİRİLMELİ”

Günay Çerkez, “AB’nin bütün hak ve fırsatlarından yaralanan Kıbrıslı umların samimi bir şekilde çözüm istemesini gerektirecek teşvik edici bir unsur yok gibi gözükmektedir. Bu esnada AB’nin Kıbrıslı Türk vatandaşları izolasyonlar altında ezilmeye devam etmektedir” dedi.

Güney Kıbrıs’ın yaklaşan AB Başkanlığı’nın, AB-Kıbrıs-Türkiye ilişkilerinde yeni bir çerçeve getireceğini kaydeden Çerkez, potansiyel krizleri önlemek adına, bu kritik dönemin yeni açılımlar ve fırsatlarla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Çerkez mektupta ayrıca AB Kurumlarında Kıbrıslı Türklerin temsil edilmesi ve izolasyonu sonlandırma konularında Avrupa Komisyonu’nun desteğini istedi ve önerilerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 516 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler