1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTTO Yeni Yıl mesajı yayımladı…
KTTO Yeni Yıl mesajı yayımladı…

KTTO Yeni Yıl mesajı yayımladı…

Toros: “KTTO Yeşil Hat Tüzüğü için lobi çalışmalarını sürdürecek”

A+A-

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, yeni yıl mesajı yayınlayarak, KTTO’nun önümüzdeki yıl Yeşil Hat Tüzüğü kapsamının genişletilerek, ticari araçların ve işlenmiş gıda ürünlerinin Güney Kıbrıs'a geçişi için lobi çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.

Toros mesajında Kuzey Kıbrıs ekonomisinin geçen yıl Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi sıralamasında “hiçbir kurumsal gelişimini tamamlayamamış” ülkelerin hemen yanında 118. sırada yer aldığını belirtti ve “Bu ürettiğimizden daha fazla tükettiğimiz ve kazandığımızdan daha fazlasını harcadığımız gerçeği, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi yaratma çabalarımızın ne kadar önemli olduğunun en önemli kanıtıdır” dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Kıbrıs sorununun çözümü ve dış dünyada Kıbrıs Türk Toplumu’nun çıkarlarının korunması için çaba sarf ederken, diğer yandan sürdürülebilir bir ekonomik yapı oluşturulması için gerekli politikalara yön verdiğini kaydeden Toros açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu uğraşlar birbirlerinin alternatifi değil, birbirini tamamlayan faaliyetlerdir. Bizler Kıbrıs’ta kalıcı bir çözümün olabilmesi için Kıbrıslı Rum muhataplarımız başta olmak üzere, Kıbrıs sorunundaki tüm paydaşlarla yapıcı, gerçeklere dayanan ve güvenilir bir diyalog kurmanın önemine inanıyoruz. Bununla birlikte kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir Kıbrıs Türk ekonomisinin, gelecek kuşakların barış ve refah içinde yaşayabilmesinin yanı sıra, Ada'da varılacak bir anlaşmada çıkarlarımızın sürdürülebilir olabilmesi için şart olduğuna inanıyoruz. Ekonomik aklı öne çıkarmayan hiçbir siyasetin toplumu refah ve istikrara götüremeyeceği çok açıktır. Dolayısıyla çözüm süreci hangi yönde ilerlerse ilerlesin, Kıbrıs Türk ekonomisinin sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması şarttır.”

Toros açıklamasında KTTO’nun bu bağlamda hem bürokraside hem de özel sektörde verimliliği artıracak önlemlerin alınması, yatırım koşullarının iyileştirilmesi, hayatın her alanında adaletin egemen kılınması, yargı süreçlerinin hızlandırılması, AB uyum süreci yasalarının hayata geçirilmesi ve tüm kesimler arasında güven ve dayanışma odaklı bir diyalog ortamının oluşması için çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

“Başta Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere yurt dışındaki örgütler, ticaret odaları ve yabancı paydaşlarla olan görüşmelere ağırlık vererek ihracatımızın artması için yeni pazar arayışlarını sürdüreceğiz” diyen Toros şunları kaydetti:

“Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarının sahip olduğu ortak zenginlikler ve kültürel değerlerin oluşturduğu potansiyel sinerjinin, çözüm için önemli bir motivasyon teşkil ettiği mesajını vermeye devam edeceğiz. Türkiye’den gelecek suyun, doğal kaynaklarımızın ve hellim gibi tüm yerli ürünlerin, ortak çıkarlar için kullanılması çalışmalarımız sürecektir. Toplumlararası güvenin oluşmasını sağlayacak işbirliği projeleri geliştirmeyi sürdüreceğiz. Mobil telefon operatörlerinin adanın her yerinde dolaşım hizmeti verebilmesinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

KTTO’nun önümüzdeki yıl Yeşil Hat Tüzüğü kapsamının genişletilerek, ticari araçların ve işlenmiş gıda ürünlerinin Güney Kıbrıs'a geçişi için lobi çalışmalarına devam edeceğini ifade eden Toros, mesajını şöyle bitirdi:

“2015 yılında çözüm sürecinin ilerleme kaydetmesi; Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türk Toplumuna yönelik müktesebat hazırlıklarının hızlandırılması; ekonomik ve yasal reformların kararlı bir şekilde uygulanması için, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Bu hedefler doğrultusunda, hükümet, sivil toplum örgütleri ve tüm halkımızla işbirliği içinde olma kararlığımızı bir kez daha yinelerken Yeni yılın hepimize barış, refah ve istikrar getirmesini diler, saygılar sunarım.”

(tak)

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler