1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTO: TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ
KTTO: TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ

KTTO: TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a mektup gönderdi

A+A-


Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, AB Parlamentosu’na Başkan seçilmesi sebebiyle Martin Schulz’a gönderdiği tebrik mektubunda, Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve Kıbrıslı Türklerle Temas Grubu konularında Oda görüşlerini aktardı.

“DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ TANINMAYI İÇERMİYOR”

Çerkez, mektubunda 2004 sonrası dönemde AB tarafından Kıbrıslı Türkler için hazırlanan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün, Kıbrıslı Türklerin ekonomik kalkınmasına doğrudan katkı sağlayacak bir araç olduğunu, ancak Kıbrıslı Rumların siyasi tanınma içeriyor gerekçesiyle tüzüğü engellemeye devam ettiğini kaydetti.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün tanınmayla ilgili herhangi bir konu içermediğini, yalnızca Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin AB’ye girişini düzenleyen bir düzenleme olduğunu vurgulayan Çerkez, Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi sonrası, Doğrudan Ticaret Tüzüğünün geçirilmesi için AB Konseyinde oybirliği gerekmediği gerekçesiyle taslağın Parlamento’ya aktarıldığına dikkat çekti.

Çerkez ayrıca Tüzüğün Parlamento’da Başkanlık Divanı’nda beklemeye devam etmesinin Kıbrıslı Rumların ısrarlı engellemeleri yüzünden olduğunu vurguladı.

“TEMAS GRUBU LAĞVEDİLMELİ”

Kıbrıslı Türklerin AB parlamentosunda temsil edilmediğini da hatırlatan Çerkez, bu açığı kapatmak iddiasıyla oluşturulan “Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Grubu’nun” zaman zaman Kuzey’e geçmekte dahi tereddüt yaşadığını ve adaya gelişlerinde Kuzey’de kalmadıklarını belirtti.

Çerkez, Kıbrıslı Türklerle temas konusunda en olumsuz ve katı tutumu sergileyen Fransız Parlamenter Françoise Grossetete’in bu grubun başkanlığına seçilmesinin hayal kırıklı yarattığını ve artık bu grubun lağvedilmesi gerektiğini vurguladı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler