1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTO SCHULZ'A MEKTUP GÖNDERDİ: KUZEYE GEÇMELİYDİNİZ
KTTO SCHULZA MEKTUP GÖNDERDİ: KUZEYE GEÇMELİYDİNİZ

KTTO SCHULZ'A MEKTUP GÖNDERDİ: KUZEYE GEÇMELİYDİNİZ

KTTO, adayı ziyaret edip Kuzey’e geçmeyen AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a mektup gönderdi

A+A-

 

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, geçtiğimiz hafta adayı ziyaret ettiği halde, Kuzeye geçmeyen AB Parlamentosu’nun yeni seçilen Başkanı Martin Schulz’a gönderdiği bir mektupla tepki gösterdi.

 

AB TOPRAĞI VE AB VATANDAŞLARI

 

KTTO Başkanı Günay Çerkez imzası ile gönderilen mektupta, Kıbrıs’la ilgili müzakereler ve Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanı olmasıyla ilgili yeni gelişmeler ışığında doğru resmi görebilmesi için AB’nin her iki tarafı da dinlemesi gerektiği vurgulandı. Bizzat Avrupa Birliği’nin kendisinin, adanın tamamını AB toprağı, Kıbrıslı Türkleri de AB vatandaşı olarak gördüğünü söylediği, ama AB vatandaşlarına en yakın olması gereken kurumun böylesi bir tavır içinde olmasının hayal kırıklığı yarattığı belirtildi.

 

ASIL DİNLENMESİ GEREKENLER KIBRISLI TÜRKLER

 

Kıbrıslı Rumların AB’nin bütün hak ve olanaklarından fazlasıyla yararlandığı, seslerini duyurma konusunda her türlü imkana sahip olduğunun vurgulandığı mektupta, asıl sesine kulak verilmesi gereken tarafın Kıbrıslı Türkler olduğu, oysa AB Parlamentosu’nun bu tavrıyla tam tersi bir yönde davrandığı anlatıldı. 2004 sonrası dönemde verilen sözlerin tutulmadığının hatırlatıldığı mektupta, sembolik de olsa bir ziyaretin Kıbrıslı Türklere Avrupa Birliği hakkında olmlu düşünmeleri için bir fırsat yaratacağını oysa bu imkanın da kaçırılmış olduğu vurgulandı.

 

GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

 

Oda Başkanı Çerkez, mektubunda, gerek Yeşil Hat Tüzüğü gerekse her iki ekonominin yakınlaşmasına, dolayısıyla çözümün kolaylaştırılmasına katkı sağlayacak olan Doğrudan Ticaret Tüzüğü hakkında görüşlerini aktarmak için Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yüzyüze görüşmeye her zaman hazır olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 636 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler