1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTO HÜKÜMETE SESLENDİ
KTTO HÜKÜMETE SESLENDİ

KTTO HÜKÜMETE SESLENDİ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), hükümetin yeni makam araçları alımıyla ilgili kararının şaşkınlık ve hayal kırıklığını yarattığını belirterek, “Ülkedeki bütün kesimlere tasarruf ve özveri çağrılarının yapıldığı, lüksten uzak durulmasının istendiği

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), hükümetin yeni makam araçları alımıyla ilgili kararının şaşkınlık ve hayal kırıklığını yarattığını belirterek, “Ülkedeki bütün kesimlere tasarruf ve özveri çağrılarının yapıldığı, lüksten uzak durulmasının istendiği bir dönemde böylesi bir kararın alınmasını kabul edilemez bulmaktayız” dedi.

Odadan yapılan açıklamada, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın aralık ayında yaptığı ve dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle tasarruf çağrısı yaptığı açıklamaya işaret edilerek, aynı tavsiyeleri Bakanlar Kurulu’na da yapması istendi.

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

“Tavsiyelerinize önce kendiniz uyun”

Hükümetin, “resmi gazetede yayınlanmaması kaydıyla” yeni makam araçları alımı yönündeki  kararını şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla karşılıyoruz. Ülkedeki bütün kesimlere tasarruf ve özveri çağrılarının yapıldığı, lüksten uzak durulması istendiği bir dönemde böylesi bir kararın alınmasını kabul edilemez bulmaktayız. 

TAVSİYE BAKANLARA DA YAPILMALI

 

3 ay önce 26 Aralık 2011 tarihinde KKTC ekonomisini Anadolu ajansına yorumlayan ve dünyadaki ekonomik krize işaret eden Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar ''Temkinli olmamız lazım. Çünkü dünyada bir kriz vardır. Herkesin ayağını yorganına göre uzatması lazım, herkesin lüksten uzak durması lazım” diye açıklama yapmıştı. Sayın Bakandan ricamız, bu tavsiyeyi bakanlar
kuruluna da yapmasıdır.

 

Önce siz örnek olun

Dünyanın birçok ülkesinde ekonomik kriz yüzünden halka örnek olmak için devlet ve hükümet üyeleri maaş almamakta, görevlerine toplu taşıma araçlarıyla veya bisikletle gitmektedir. Bütçe giderlerini yardımlarla kapatmaya çalışan, piyasaya olan mali yükümlülüklerini, emekli maaşlarının ödenmesini zaman zaman aksatan bizim hükümetimiz ise tasarruf için örnek olmak bir yana, yeni makam araçlarıyla adeta çok zengin olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

HÜKÜMET TOPLUM PSİKOLOJİSİNDEN DE ANLAMIYOR

Umarız hükümetimiz ‘bu araçların alımının gerekli olduğu’ ve ‘miktarın o kadar da büyük olmadığı’ yönünde açıklamalar yapmaz çünkü sorunun özünde ülkedeki tüm kesimlerden fedakarlık isteyenlerin bu çağrılarında ne kadar samimi olduğu yatmaktadır. Bu girişim aslında ‘sen fedakarlık yap, ben yapmam’ demenin öz Türkçesidir.

Bu ilk değil

Krizin zirve yaptığı günlerde yeni meclis binası girişimi yapıldığında da benzer bir uyarı yapmıştık. Maalesef hükümetimiz “doğruda değil yanlışta ısrar ederek” söyledikleriyle çelişmektedir. Böylece yalnızca makam araçlarının değil ama zarar verilen toplumsal uzlaşı zemininin bedelini de tüm kesimler ödemektedir.

YARARLI İŞLERDE KULLANIN

Alınan karardan bir an önce vazgeçilmeli, makam araçları için ayrılan 575 bin euro da sağlık gibi, eğitim gibi toplum yararına olabilecek bir altyapıda kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler