1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTO ÇALIŞMA SONUÇLARI AÇIKLANDI
KTTO ÇALIŞMA SONUÇLARI AÇIKLANDI

KTTO ÇALIŞMA SONUÇLARI AÇIKLANDI

“İşgücü Piyasası İhtiyaçları Tespiti İçin Sektör Çalışması” sonuçları açıklandı: Sosyal becerilerde eksiklikler var Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)’nın “Vetlam Projesi” çerçevesinde yaptırdığı “İşgücü Piyasası

A+A-

 

 

“İşgücü Piyasası İhtiyaçları Tespiti İçin Sektör Çalışması” sonuçları açıklandı:

 

Sosyal becerilerde eksiklikler var

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)’nın “Vetlam Projesi” çerçevesinde yaptırdığı “İşgücü  Piyasası İhtiyaçları Tespiti İçin Sektör Çalışması”nda sektörlerdeki iş gücünde beceri, iletişim ve ikna becerileri gibi sosyal becerilerde eksikliklerin olduğu tespit edildi. Araştırama sonucunda “İşgücü piyasasının yapısal analizini yapınız; lise ve üniversite öğrencilerinin kalitesini yükseltmek için önlemler alınız;  mesleki teknik öğrenciler için staj programları geliştiriniz; satış ve pazarlama eğitimleri düzenleyiniz” önerileri ortaya konuldu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) “Vetlam Projesi” çerçevesinde “İşgücü Piyasası İhtiyaçları Tespiti İçin Sektör Çalışması” araştırmasının sonuçları bugün açıklandı.

KTTO Mustafa Çağatay Konferans Salonu’nda öğleden sonra düzenlenen etkinlikte önce Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Direktörü Kemal Baykallı konuştu. Ardından ise araştırmanın sonuçları Vetlam Proje Ekip Lideri Sten Tandrup ve Kariyer Danışmanlığı Hayat Boyu Öğrenme Uzmanı Erling Hare tarafından açıklandı.

 

SORUNU SİSTEM ÇÖZECEK

Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Direktörü Kemal Baykallı yaptığı konuşmada, oda olarak uzun zamandır iş yaşamının en büyük ihtiyacı olan nitelikli işgücü konusunda çalışmalar yapmakta olduklarını söyledi. Üç yıldır yaptıkları çalışmaları “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlilik Raporlarıyla” yetkililer ve toplumla paylaştıklarını anımsatan Baykallı, 2009-2010 yılında nitelikli iş gücü ihtiyacının 3’üncü sırada olmasına karşın 2010 ve 2011 yılını kapsayan çalışmalarında ikinci sıraya yükseldiğine işaret etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitimin yüksek olduğunu, sorunun eğitimli insan gücünden değil, nitelikli işgücü eksikliğinden kaynaklandığına dikkati çeken Baykallı, “Bu sorunu çözecek olanın sistem olduğunu ve süreç içerisinde çözmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Kemal Baykallı’nın ardından Vetlam Proje Ekip Lideri Sten Tandrup ve Kariyer Danışmanlığı Hayat Boyu Öğrenme Uzmanı Erling Hare tarafından açıklandı.

Araştırmanın sonuç bölümünde elde edilen veriler şöyle sıralandı:

“Elektrikli ev aletleri alanında faaliyet gösteren işletmelerin %87’sinin istihdam sorunları var; adaylar yeterlilik, beceri veya deneyime sahip değiller; İ;ş başvurusu yok veya çok az; adaylarda motivasyon ve isteklilik yok; mevcut çalışanların %63’ünün becerileri konusunda problemleri var.

Mağaza çalışanları: Satış becerileri, iletişim ve ikna becerileri gibi sosyal becerilerde eksiklikler var.

Elektrik/ elektronik teknisyenleri: Teknik bilgi ve tecrübe eksikliği…

Satış ve pazarlama elemanı çalıştıran işletmelerin %76’sının istihdam sorunu var; adaylar yeterlilik, beceri veya deneyime sahip değiller; çalışanların %80’inin becerileri konusunda problemleri var.

En fazla bahsedilen meslekler: Sıcak satış elemanları; müşteri temsilcileri; mağaza satış elemanları.

Sorunlar: Yabancı dil ve sosyal beceriler.”

 

ÖNERİLER NE?

Araştırmanın sonucunda yer alan önerilerde ise şunlar sıralandı:

“İşgücü piyasasının yapısal analizini yapınız; lise ve üniversite öğrencilerinin kalitesini yükseltmek için önlemler alınız; mesleki teknik öğrenciler için staj programları geliştiriniz; satış ve pazarlama eğitimleri düzenleyiniz; KTTO’nun rolünün yeniden tanımlayınız / teyit ediniz; Kamu İstihdam Servislerini ve İş Bulma Merkezi’nin hizmetlerinin değerlendirmesini yapınız.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler