1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTTB SUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
KTTB SUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

KTTB SUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği su ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği içilebilir sağlıklı su olarak tanımlanan Gönyeli Belediyesi’nin vediği suyun laboratuvar olarak da sağlıklı su olduğunu kanıtlamak için Gönyeli’nin 4 ayrı bölgesinden (Kuzey, Güney, Doğu ve Batı) test amaçlı usulüne uygun olarak su örnekleri aldı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan KKTB, 4 bölgede de yüksek düzeyde E-Coli mikrobu saptandığını iddia etti. Basın açıklamasının tam metni şöyle:

 “8 Ağustos tarihinde Gönyeli Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı ortak projesi olan içilebilir sağlıklı su projesi kapsamında Gönyeli halkı bu suyu kulanmaya başlamıştır. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği içilebilir sağlıklı su olarak tanımlanan suyun laboratuvar olarak da sağlıklı su olduğunu kanıtlamak için Gönyeli’nin 4 ayrı bölgesinden ( Kuzey, Güney, Doğu ve Batı) test amaçlı usulüne uygun olarak su alınmıştır. Çıkan laboratuvar sonuçlarında 4 bölgede de yüksek  düzeyde E-Coli mikrobu saptanmıştır. E-Coli mikrobu suyun kanalizasyon ve/veya lağam suyu ile bulaştığının en önemli göstergesidir. Ayrıca insanların yıkandıktan sonra kaşıntı şikayetini tanımlamaları bu içme suyunda kimyasal analizin de mutlaka yapılması gerekliliğini göstermiştir. Tabipler Birliği de kimyasal analiz için Türkiye’ye örnek gönderecektir. Bu nedenle ikinci bir açıklamamıza kadar şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması, kullanılacaksa çok iyi kaynatılıp kullanılması gerekmektedir.

Gönyeli belediye yetkililerini, sorumlu ve yetkili olan resmi laboratuvar sorumlularına konuyla ilgili derhal kirliliğin gereğini yapmalarını talep ediyoruz.

Devletin vatandaşlara temiz su sağlama zorunluluğu vardır. Bu en önemli anayasal haklardan biridir.”

 

 

Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler