1. HABERLER

  2. SPOR

  3. KTSYD: “Sürece tam destek veriyoruz”
KTSYD: “Sürece tam destek veriyoruz”

KTSYD: “Sürece tam destek veriyoruz”

KTSYD, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun Kıbrıs Futbol Federasyonu’na üyeliğine destek belirtti.

A+A-

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) yaptığı açıklama ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) üyeliğine destek belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kıbrıs Türk futbolunun içinde bulunduğu açmaza Kıbrıs Türk  Futbol Federasyonu’nun çözüm getirmek maksadıyla FIFA nezdinde devam ettirdiği sürece tam destek veriyoruz.

Sıkıntıları her geçen gün artan futbol dünyamızın uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde dünyayla buluşması için FIFA Kuralları ışığında izleyeceği yol açıktır.

Bundan hareketle Hasan Sertoğlu başkanlığındaki KTFF yönetimi, FIFA ve UEFA başkanlarının da bulunduğu Zürih’te, KOP ile imzaladığı geçici anlaşmanın hayata geçirilmesi için somut adımlar atmaktadır.

Kuruluşunda aktif rol aldığımız KOP’taki hak ve sorumluluklarımızı yeniden alma yönünde çıkılan bu yola,  sportif pencereden bakılmalıdır.
Kıbrıs konusundaki görüşmelere emsal teşkil etmeyecek bu düzenlemedeki adımların, futbol camiası kadar, halkın da giderek artan desteğiyle sürdürüleceğini umuyoruz.

Süreci hamasi nutuklarla, temeli olmayan suçlamalarla engellemeye çalışanlar sonuca ulaşamayacaktır. Bu hukuksal gerçekler ortada dururken Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın Futbol Federasyonu ile ilişkilerini askıya alma girişimini yanlış buluyoruz. Koalisyon ortağı ile görüşmeden yapılan bu açıklama aslında devletin spor politikasının ne konumda olduğunu gösteren bir durumdur.

FIFA nezdinde ilerleyen sürecin sporcularımıza hakları olan uluslararası arenada yer bulma şansını getirmesini dileriz”

Hakemler Derneği: “Tam destek”

Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği, KTFF tarafından atılan adımlara “Tam Destek” verdiğini yaptığı açıklama ile belirtti. Açıklama şu şekilde:

“Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği olarak, K.T.F. Federasyonu’muzun başlatmış olduğu yeni sürece “Tam Destek” veriyoruz. Kıbrıs Türk Halkı’nın sportif açıdan dünya ile buluşması  ve seyirci değil, bir aktör, bir taraf olması bizler için son derece önemlidir. Sporun, siyasi arenadan ayrı olması gerekliliği FIFA’nın tüzüğünde bulunmaktadır. Futbol kendi yasal mevzuatı içerisinde; idari mekanizmasını tüzükler ve oyun kuralları çerçevesinde oluşturmuştur. Futbol yerelde disiplin ve tahkim, uluslararası alanda ise uyuşma komisyonları ve spor tahkim mahkemesi ile sorunlarını çözmektedir. Bundan dolayıdır ki Türkiye Devlet Politikası Güney Kıbrıs’ı tanımamasına rağmen sportif  müsabakalarının oynanmasına fırsat vermektedir. Uluslararası ilişkileri düzenlemek için diplomatik müzakereler diplomatlar tarafından yapılırken, futboldaki müzakereler ise ilgili federasyonlar tarafından yapılmaktadır.

Sporun toplumsal birlikteliği artırıp güçlendirdiği inancındayız. Aynı inanç Kıbrıs Türk Halkı’nın yüreklerinde de vardır. Var olan toplum olma bilincimizin çığ gibi daha da büyümesi bu aşamada kaçınılmazdır. Kurumlarımıza sahip çıkılması halkımız için son derece önemlidir. Bunun içinde irade gerekmektedir. Halkımızın sesine kulak veren başkan Sertoğlu ve ekibini yürekli davranışlarından dolayı kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Futbolu’nun içinde bulunduğu çıkmaz, maalesef sürdürülebilir bir yapı değildir. Siyasilerimizin de sürdürülebilir bir yapının oluşmasına katkı koymalarını bekliyoruz. Hiç kimsenin haklarımızın elde edilmesi konusunda durduk yere olanak tanıyacağına da inanmamaktayız. Haklarımızın elde edilmesi için de çalışanları yürekten selamlıyoruz.

İnanıyoruz ki yeni vizyon ve misyon, sportif açıdan ve toplumsal bütünlük içerisinde bizleri güzel günlere taşıyacaktır.”

Bu haber toplam 1241 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler