1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTÖS'DEN ÖNEMLİ İDDİA
KTÖSDEN ÖNEMLİ İDDİA

KTÖS'DEN ÖNEMLİ İDDİA

KTÖS, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un, Kıbrıs Özel temsilcisi Alexandra Downer ile sendikaların yaptığı görüşme ile ilgili açıklama yaptı. KTÖS ayrıca, UBP hükümetinin Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportunun yasaklanması içi

A+A-

 

 

KTÖS, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un, Kıbrıs Özel temsilcisi Alexandra Downer ile sendikaların yaptığı görüşme ile ilgili açıklama yaptı. KTÖS ayrıca, UBP hükümetinin Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportunun yasaklanması için yasal hazırlık yaptığını iddia etti.

 

 

Konu ile ilgili basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

 

         Kıbrıs sorununun çözümü konusunda devam eden görüşme süreci ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer ile yaptığımız görüş alış verişinden masada karşılıklı bir suçlama sürecinin devam ettiğini ve uzlaşılan konuların da gerisinde olunduğu bilgisini edinmiş bulunmaktayız.

         Kıbrıs Türk tarafı adına masada bulunduğu iddiası ile görüşme yapan Sn. Eroğlu’nun beyanatları bu görüşü doğrular niteliktedir. Geçmişte ambargo, izolasyon yalanları ile toplumu kandıranlar şimdi de “Rumlar çözüm istemiyor” yalanına sarılmışlardır. Daha önce Hristofyas ile ve şimdi de Sn. Downer ile yaptığımız görüşmeler, Kıbrıs Türk tarafının masada “çözüm ister görünüp, çözümsüzlüğe” oynadığını açıkça kanıtlar niteliktedir. Çapraz oylamaya hayır diyen, adaya taşınan nüfus konusunda rakam ortaya koymayan, mülkiyet ve toprak başlıkları ile ilgili ayrılıkçı önerileri masaya taşıyan Sn. Eroğlu çözümsüzlüğe ve ayrılığa oynadığını açıkça ifade etmekten çekinmemektedir. Türkiye’den aldığı talimatlarla ayrılığa oynadığını ifade eden Sn. Eroğlu bu ayrılığın 1 Temmuz itibarı ile gerçekleşmesinin müjdesini vermektedir. 1 Temmuz tarihinde Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenmesini “ayrılığın miladı” olarak gören Türkiye yetkilileri ve Sn. Eroğlu ayrılık tellallığına” başlamışlardır.

         İngiliz patentli politikalarla ayrılığın dayatılmasından en çok etkilenecek olan Kıbrıslı Türkler’dir. Ayrılık tellallığından başı dönen Sn. Eroğlu ayrılık için devletin adının ve anayasanın değişebileceğinden bile bahsedebilmektedir. Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Rumlara teslim eden, Kıbrıslı Türkleri toplum olarak Avrupa Birliği’nin dışında bırakan Türkiye’nin kuklası bir yönetimden farklı bir anlayış beklenmeyeceği açıktır. Bu noktada şu soruyu sormakta yarar görmekteyiz. Türkiye’den gelen talimatlar doğrultusunda Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportunun yasaklanacağı ve bununla ilgili işbirlikçi UBP hükümetinin yasal hazırlık yaptığı doğru mu? Konu ile ilgili hem Sn. Eroğlu’ndan hem de Sn. Küçük’ten açıklama bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2225 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler