1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTÖS SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
KTÖS SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

KTÖS SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

KTÖS, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı hakkında, Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi

A+A-Kıbrıs Türk Öretmenler Sendikası (KTÖS), Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yasaya aykırı olarak Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmenlerin dışında farklı alanlardan mezun olanlara geçici görev verdiğini belirterek, Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, konuyla ilgili olarak Başsavcı Aşkan İlgen’e gönderdiği ve basına da dağıttığı yazıda, “ana ve ilkokullarda hastalık ve hamilelik izinli, sendikal izinli, yurtdışı izinli, yurtdışı görevi ve emeklilik nedeni ile boşalan kadrolara Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Öğretmenler Yasası’nın 10 ve 10A maddeleri gereği geçici öğretmen ataması yapmasını öngördüğünü” belirtti.

Yasa gereği ilgili alandan mezun bulunmaması halinde farklı alanlarda ihtisas sahibi olanlara olanak verilmekle beraber bu yıl Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu 79 öğretmenin Kamu Hizmeti Komisyonu’nun açtığı ilkokul ve anaokul özel ders öğretmenliği münhaline başvurduğunu anımsatan Elcil, “Bu başvuru sonunda 42 öğretmen adayı kadroya alınmış, geriye kalan 37 öğretmen açıkta kalmış olmasına rağmen Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yasaya aykırı olarak bu öğretmenlerin dışında farklı alanlardan mezun olanlara geçici görev vermiş ve vermektedir” dedi.

Yazısının sonunda Başsavcılığı göreve davet eden Elcil şunları kaydetti:

“Herkes yasalar önünde eşittir. Siyasi çıkarlar uğruna yasaları açıkça çiğneyerek öğretmenlik gibi özel bir çalışma alanına partizanlıkla atama yapılması kabul edilemez. Yasaların partizan çıkarlar uğruna çiğnenmesine göz yumulmaması gerçeğinden hareketle sizleri göreve davet ederim.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler