1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTÖS GREVE GİDİYOR
KTÖS GREVE GİDİYOR

KTÖS GREVE GİDİYOR

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Pazartesi günü örgütlü bulunduğu tüm okullarda greve gidiyor. Sendika, grevi, 08.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirecek. “UBP hükümetinin, sürgün tüzüğü hazırlayarak öğretmenleri terbiye etmeye yöneld

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Pazartesi günü örgütlü bulunduğu tüm okullarda greve gidiyor. Sendika, grevi, 08.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirecek.

 “UBP hükümetinin, sürgün tüzüğü hazırlayarak öğretmenleri terbiye etmeye yöneldiğini” savunan Sendika, buna karşı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önünde eylem de yapacak. KTÖS’ün eylemi çerçevesinde, öğretmenler, 08.30’dan itibaren Bakanlık önünde olacak.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun çok ciddi bir saldırı altında olduğunu; bir yandan ekonomik önlem adı altındaki dayatmalarla toplumun fakirleştirilip göçe zorlandığını; diğer yandan bu gidişe “dur” demek için mücadele eden örgüt ve kurumların baskı altına alınmaya çalışıldığını savundu.

 “Öğretmen sorunları ile toplum sorunları iç içedir anlayışı ile toplumsal varoluş mücadelesi yürüten sendikamız da susturulmaya çalışılmaktadır” diyen Elcil, bunun için TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himaye ve desteğinde ayrı bir sendika kurma çalışılmasının yürütüldüğünü; eğitimdeki eksikliklerin giderilmesi için eylem yapan öğretmen sendikalarına yönelik yıpratma faaliyetlerinin sürdürüldüğünü iddia etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, öğretmenin çalışma koşulları ile ilgili yalan beyanların Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst tarafından basına verildiğini ileri sürerek, “AKP hükümetinden sendikaları terbiye etme talimatı alan işbirlikçi UBP hükümeti bir yandan da ‘sürgün tüzüğü’ hazırlayarak öğretmenleri terbiye etmeye yönelmiştir” iddiasında bulundu. Dürüst’ün, 12 Aralık 2011 tarihinde acilen Yüksek Danışma Kurulu’nu toplayarak, dayatma yapmaya çalıştığını ileri süren Elcil, Dürüst’e gereken yanıtın verileceğini kaydetti.

Elcil, değiştirilmek istenen tüzüğün, 1971 yılından bu yana demokratik anlamda öğretmenin kazanımlarından en önemlisi olduğunu ifade ederek, “Yıllar önce siyasilerin iki dudağı arasında öğretmene atama yapan ve parti devlet bütünleşmesi için uğraş verenler tekrardan hortlamış görünmektedirler” dedi ve UBP hükümetine geçit vermeme kararlılığında olduklarını dile getirdi.

Elcil, “sürgün tüzüğünün nün geçirilmesine yönelik girişimin yapılacağı 12 Aralık Pazartesi günü 08:00-11:00 saatleri arasında greve gidip saat 08.30 itibarı ile Eğitim Bakanlığı önünde olacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2473 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler