1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTÖS, 'ÇADIR SINIF' UYGULAMASI BAŞLATIYOR
KTÖS, ÇADIR SINIF UYGULAMASI BAŞLATIYOR

KTÖS, 'ÇADIR SINIF' UYGULAMASI BAŞLATIYOR

KTÖS, Çatalköy İlkokulu’ndan başlayarak, altyapı eksikliği bulunan birçok okulda “çadır sınıf” uygulamasını başlatacağını bildirdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okulların açılmasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, birçok okulda öğretmen ve altyapı eksikliklerinin devam ettiğini açıkladı. KTÖS, Çatalköy İlkokulu’ndan başlayarak, altyapı eksikliği bulunan birçok okulda “çadır sınıf” uygulamasını başlatacağını bildirdi.

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

İşbirlikçi UBP hükümeti kurultay nedeni ile sandalye kavgasına devam ederken, okulların açılmasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, öğretmen ve okul altyapısı eksiklikleri nedeni ile eğitimde sorunlar devam etmektedir.

         Sorunları erteleyerek yaratılan çıkmaz, tam bir kaosa dönüşmüştür. Ülkeye yığılan ucuz işgücü ile beraber gelen öğrencileri koyacak sınıf  bulunmadığı için okul yöneticileri ve öğretmenler velilerle karşı karşıya gelmektedir. Güvenlik koşulları ve inşaatlar nedeni ile bu yıl Kıbrıs Türk tarihinde ilk kez açılmayan okullar vardır. Öte yandan plansızlık ve kurultay hesapları nedeni ile öğretmen sınavlarının geç yapılması okulların öğretmensiz kalmasını getirmiştir. Bu gelişmelerin yanında partizanca yapılan hademe atamaları, kurultay hesapları ile bir o kadar daha karmaşık hale gelmiştir. Hademe olarak atanan kişiler Eğitim Bakanlığı’nda sekreter olarak tutulmakta ve okullar hademesiz bırakılmaktadır. Görüleceği üzere tüm bu yanlış uygulamalar  Türkiye’de yaşananlarla tıpa tıp örtüşmektedir. Aynen Türkiye Devlet Bakanı Sn. Beşir Atalay’ın dediği gibi: “Bizde ne varsa sizde de olacak” Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın nüfus azalıyor, gelenler geri gidiyor yalanı ve eğitimde yaşananlar karşısında sessiz kalması mümkün değildir. Nüfus yığılması nedeni ile çocukları koyacak sınıfı olmayan birçok okulumuzdan birtanesi olan Çatalköy İlkokulu’ndan başlamak üzere çocuklarımızın eğitimi için Afrika coğrafyası şartlarında “çadır sınıf” uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşırız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 636 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler