1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS'TEN UBP'YE KARŞI DİRENÇ ÇAĞRISI
KTOEÖSTEN UBPYE KARŞI DİRENÇ ÇAĞRISI

KTOEÖS'TEN UBP'YE KARŞI DİRENÇ ÇAĞRISI

KTOEÖS, UBP Hükümeti’nin icraatlarını eleştirdi, toplumsal direnç çağrısı yaptı; “Halkini “çağdaş köle” yapmak isteyen UBP Hükümetine dersi verilmelidir”

A+A-

 

 

KTOEÖS, UBP Hükümeti’nin icraatlarını eleştirdi, toplumsal direnç çağrısı yaptı; “Halkini “çağdaş köle” yapmak isteyen UBP Hükümetine dersi verilmelidir”   

 

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

         “Ekonomik kriz bahane edilerek adım adım sosyal devlet tasfiye edilmeye, orta sınıf yok edilmeye devam edilmektedir.

 

         Krizden en çok etkilenenler küçük esnaf, işsizler, maaşlı sabit gelirliler, küçük üreticiler ve yoksul halkımızdır. Oysa kriz bahanesi ile alınan tüm tedbirler bu kesimlere yük bindirmek üzerine kurulmuştur. Burada bir art niyet, bir politik rant hesabı vardır.

 

         Krizden çıkış politikaları olarak toplumun önüne çare diye konulan özelleştirme, asgari ücretin dondurulması, maaşların düşürülmesi, eşel mobilin kaldırılması, kamu mallarının peşkeş çekilmesi, eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetlerin piyasa malına çevrilmesi, sosyal güvencelerin, iş-maaş garantilerinin bitirilmesi, emek piyasasının rantı artırılırken emeğin değerini düşürecek şekilde kaçakların teşvik edilerek vatandaş yapılması, yeni bir devlet şeklinin kriz bahanesi ile yaratılması anlamına gelmektedir.

 

         Bu politika ile küçük işletmeler kapatılarak birkaç şirketin önü açılacak şekilde her hizmete talip olan tekelcilik teşvik edilmekte, finans sektörü bankacılıkta toplanmakta ve en önemlisi en çok korunmaya ihtiyaç duyan halkın orta ve alt sınıfları emeğinden başka satacak hiç bir şeyi kalmayacak şekilde parasız, mülksüz duruma getirilmek istenmektedir.

 

         Sağlığın, eğitimin bile yüksek paralar ödenerek satın alınabilecek bir meta durumuna getirilmesi ile emeğinden başka satacak birşeyi olmayan insanları “Çağdaş Köleler” durumuna sokacaktır.

 

         Hastanelerin, okulların paralı hale getirilmesi, halkımıza “Köle Olun” ahlaksız teklifini yapmak anlamına gelmektedir. Dünya Bankası, İMF tabanlı bu politikaları halkımıza dayatan AKP ve kuklası UBP hükümeti, halkının çıkarları yerine birkaç yeşil sermayedarın hükümeti durumuna gelmiştir. Hastane hizmetlerinin de paralı hale getirilmesi, 3-5 yeşil sermayedara hizmettir. Parası olmayanlar sağlık hizmetlerini ödemeyecek açıklamaları ise tam bir aymazlıktır.

 

         KKTC halkı yafta ile satılığa çıkarılmadan önce bu politikaları dayatan ve uygulayanlara toplumsal bir dirençle karşılık vermelidir. Uyuma, uyuşukluk devresi çabuk atlatılmalı, halkı satılığa çıkaranlara halk defteri dürülmeden önce mutlaka hesap sormalıdır. Bu süreç mutlaka durdurulmalıdır.”  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler