1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS’TEN UBP'YE HODRİ MEYDAN
KTOEÖS’TEN UBPYE HODRİ MEYDAN

KTOEÖS’TEN UBP'YE HODRİ MEYDAN

UBP hükümetinin, şubat tatili öncesi Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’nın uyguladığı “karne vermeme” eylemi nedeniyle, orta eğitimde görevli tüm öğretmenlerin bu ayki maaşlarından 500 ile 700TL arasında kesinti yapı

A+A-

UBP hükümetinin, şubat tatili öncesi Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’nın uyguladığı “karne vermeme” eylemi nedeniyle, orta eğitimde görevli tüm öğretmenlerin bu ayki maaşlarından 500 ile 700TL arasında kesinti yapılmasına sendika cevap verdi.

 

KTOEÖS’ün konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

KTOEÖS’TEN UBP'YE HODRİ MEYDAN

 

 

         Öğretmen okullarımıza ilahiyat alanı sokulmasın diye mücadele etmiştir. Çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, herkese eşit, parasız kamusal eğitim için mücadele etmiştir. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı öğretmeni taktir edeceğine  baskı, tehditle korkutmaya,  hakaret mektupları ile aşağılamaya çalışmıştır. Kendisine mektupları geri iade eden öğretmene daha da ileri giderek baskıyı arttıracağını düşündüğü, yasadışı maaş kesintisi yapma yoluna gitmiştir.

 

          Bu ülke insanı yasaları babasının malı gibi kullanan, hukuğu lastik gibi kendine çeken ve sadece kendi için kullanan hiç bu kadar keyfi bir hükümet görmedi. Kendi ülkesini, kamusal zenginliklerini koltuklarını korumak uğruna peşkeş çeken, ihanet eden başka bir hükümet görmedi. Aldığı talimatları sıradan kukla gibi aynen uygulayan ve ülkeyi uçurduğunu sanan böyle bir zavallı hükümetle karşılaşmadı. Bu hükümetin eğitim bakanı devlet okullarını, kamusal eğitimi terk etmiş, eğitimin sigortası öğretmene savaş açmıştır. Fetullah Gülen’in müridi, Servantesi’in DON KİŞOT’u gibi hareket etmektedir.

 

           Eğitim Bakanı AKP tarafından bazı ayrıcalıklara kavuşturularak yaratılan rejimin bekçisi yapılmıştır. AKP’nin en önemli projelerinin eğitimde olduğundan, Kıbrısta’da eğitim bakanlığı önemli bir misyonerlik merkezi olarak görülmüştür. Eğitim Bakanlığının yasadışılık yapmasına ve bunu  alışkanlık haline getirmesi teşvik edilerek,  göz yumulmuştur. Sn. Bakan her gün AKP’li bir Bakanla buluşturularak iyice işlenmiştir.  Elçiliğin Eğitim Müşavirliği ile gizli toplantılarda öğretmen sendikalarına karşı kışkırtılmıştır. Çünkü öğretmen sendikaları yeni liberal politikalara ruhlarını satmış AKP ve onların işbirlikçisi UBP Hükümetinin önünde hep engel olarak görülmüştür. İMF ve Dünya Bankası tarafından da öğretmen sendikaları hep hedef yapılmıştır. Esas amaç toplumun en önemli baş kaleleri olan öğretmen sendikalarının teslim alınması olması nedeniyle bu sendikalar temel hedef yapılmıştır.  Kurulmak istenen devlet yapısı ülkesine sahip çıkan ilerici, aydın öğretmenlerin örgütü KTOEÖS ortadan kaldırılmak istenmektedir. Eğitim Bakanı bunun için rol almıştır.Öğretmenler arasında zafiyet arayarak, işbirlikçiler bularak KTOEÖS’ü parçalayacağını ve rejimin parlak ve şirin çocuğu olacağını zannetmektedir.

 

Öğretmenin örgütlü mücadelesi yıllardır bölünmeye çalışılmış, başarılamamıştır. Çelik bilyeye benzeyen KTOEÖS’ü her ağzına alanın dişleri dökülmüştür. Yine aynısı olacaktır. HODRİ MEYDAN.    

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler