1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS'TEN HÜKÜMETE KINAMA
KTOEÖSTEN HÜKÜMETE KINAMA

KTOEÖS'TEN HÜKÜMETE KINAMA

KTOEÖS, Bakanlar Kurulu’nun BES'in Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grevini 60 gün süreyle ertelemesini kınadı.

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Bakanlar Kurulu’nun Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grevini 60 gün süreyle ertelemesini kınadı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

 

AKP’nin dayatma paketlerini aynen uygulayan taşeron UBP hükümeti Kamusal tüm hizmetlerin (belediye, eğitim sağlık v.s) kalitesini düşürmüş, emekçileri ve halkı fakirleştirerek sosyal devlet olgusunu ortadan kaldırmıştır. Dizayn edilen yeni devlette yeşil sermaye birkaç şirkete ülkemizin kurumları, varlıkları peşkeş çekilirken emekçilerin, sendikaların ve halkın üzerine faşizan bir polis devleti yaratılmıştır. Bir yandan halkın % 80’i fakirleştirilip açlık sınırı altına itilirken bir yandan da sendikacılar, aydınlar, emekçiler mahkemelerde süründürülmektedir. Bir yandan emekçilerin eylemleri, direnişleri kırılmak için polis şiddeti kullanılırken diğer yandan yasalar, anayasa çiğnenerek grev yasaklanması dahi her türlü baskı yapılmaktadır.

         Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan yolsuzluk, yağma, hukuksuzluk, baskı ve zulüm 1974’ten sonra Kıbrıs’ın Kuzeyinde oluşturulan rejimin özetidir. Ülkeye nüfus taşınacak ama hastane, doktor, okul, öğretmen eksik olacak, partizanlığa, kumara, fuhuşa, uyuşturucuya her yolsuzluğa göz yumulacak önlem alınmayacak ihtiyaçtan fazla cami, külliye yapılacak Fenerbahçe takımı Kıbrıs Cumhuriyetinin AEL takımı ile maç yapacak AKP-UBP Kıbrıs Cumhuriyetini tanımıyoruz diyecek ama EKONOMİYİ düzeltmek yalanıyla Kıbrıs’ın Kuzeyinde yağma, talan, fakirleştirme, göçe zorlama, asimilasyon projeleri ise takır takır çalışacak.

         3 yıldır asgari ücrete tek kuruş artış yapmayarak yaklaşık 105 bin çalışanı, emekliyi, ailelerini, esnafı ve tüm toplumu kırılma noktasına getirenler bu gün artış veremeyiz derken düğmeye basarak Lefkoşa Türk Belediyesini çalışanlarının maaş ve yatırımlarına uzanmışlardır. LTB’de çalışan emekçilere emekleri, maaşları ödemeyerek, yatırımları yapılmayarak halkın geneline ise artış istemeyin maaş aldığınıza şükredin mesajı verilmek istenmiştir. LTB sorununu çözemeyen ve burayı bir alt yönetim olarak tamamlayan AKP hükümeti ve işbirlikçisi UBP ülkeyi pislik ve çöp içerisinde bırakarak belediye çalışanlarının grevini de yasaklayıp halkçı gibi davranarak sahte kahramanlığa soyulmuşlardır. Aylardır yarattıkları sahte kurultay kavgaları bitmeye yakın yeni oyalama taktikleri geliştirmişlerdir.

         Kuzey Kıbrıs’ı alt yönetim diye tanımlayan, halkından kopmuş, taşeron yönetimlerle demokrasi oyunu oynayan bu rejim deşifre olmuştur. AKP ve ismi değişse de işbirlikçiliğe devam ederek Kıbrıs’ın Kuzeyini dünyadan soyutlayan, yağma ve talanı devam ettiren UBP zihniyetinin Lefkoşa’dan ülkemizden elini çekme zamanı gelmiştir. Halkımız bu senaryonun devam etmesine seyirci kalmayacaktır. BES’in grevini yasaklayan zihniyeti biliyor ve kınıyoruz. BES örneği bütün ülkeyi sarmıştır. Sorumlusu bu siyasi REJİMİ bilinçli ve kasıtlı yaratan ve ayakta tutanlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 416 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler