1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS YERİNE BASINI SEÇTİ
KTOEÖS YERİNE BASINI SEÇTİ

KTOEÖS YERİNE BASINI SEÇTİ

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) “karne eylemi” ile ilgili basın açıklaması gönderdi. Açıklamasında diyalogun önemine vurgu yapan Küçük, basın yoluyla öğretmenlere eylemlerini sonlandırmak

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) “karne eylemi” ile ilgili basın açıklaması gönderdi. Açıklamasında diyalogun önemine vurgu yapan Küçük, basın yoluyla öğretmenlere eylemlerini sonlandırmak için çağrıda bulundu.  

 

Başbakan Küçük’ün açıklamasının tam metni şöyle;

 

"Ülkemizde son günlerde sendikal faaliyetler çeşitli eylem şekilleri altında gerçekleştirilmekte ve yapılan eylemlerde halkımız ve çocuklarımız haksız bir şekilde cezalandırılarak, huzursuz edilmektedir.

KTOEÖS’ün karne vermeme olarak adlandırdığı eyleminde hedef seçilen çocuklarımız, dört gözle karne almayı ve tatile çıkmayı beklerken böylesi bir eylemle cezalandırılarak mağdur edilmektedir. 

Sorunların başarı ile üstesinden gelmenin temel şartı, diyalogdur.

Toplumlarda aileden başlayarak sivil toplum örgütleri, sendikalar, siyasi partilere kadar uzanan çizgide diyalog, birlikte yaşamanın, üretip paylaşmanın barışın, tüm güzelliklerin tartışmasız ön koşuludur. Sosyal diyalogun olmadığı yerde, anlayış ve güven eksikliği doğar ki çatışma ve sosyal hastalıklar zemin bulur. Herkesin, her kesimin ortak paydası refah ve mutluluksa bunun zemini ülkenin bütünüyle o noktalara taşınması olmalıdır.

Gelinen bu noktada hepimize düşen görev, bu eylemin nedenlerini haklı-haksız, doğru-yanlış değerlendirmesini bir kenara bırakarak,  olayda hiç payı olmayan, yarınlarımız, gözbebeklerimiz çocuklarımıza fatura ödettirilmeyecek eylem modellerini vicdan sahibi bireyler olarak benimsemektir. Bir eğitim dönemi sonucunda hak ettikleri ve bu çalışmalarını gösterecek olan karnelerini alamamanın yaratacağı burukluk ve mutsuzluğunun üzerine kurulacak “sendikal eylem başarısı” kimleri mutlu edecektir? Çocuklarımızın bu mutsuzluğunun üstüne bina edilecek bir başarı, hangi sendikal hareketi ileriye taşıyacaktır. Çocuklarımızın koz olarak kullanılma yöntemini pedagoji bilimini temell alan öğretmenlerimiz nasıl kabullenebilirler.Bu noktaların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

   Hükümetimiz ülkeyi ileriye taşıma sürecinde bu çalışmaları insanımızla, örgütle ulaşmanın yollarını aramakta ısrarlı, sabırlı çabalar ortaya koymaktadır.

 Doğrularımız farklı olabilir, zaman zaman çatışabilir, yarışabiliriz de. Taraf olarak kaybedebiliriz de. Fakat kazananın ülkemiz, milletimiz geleceğimiz olan gençlerimizin  olmasına gayret etmeliyiz. Bu düşüncelere sahip hiç kimsenin çocuklarımızın “ben karne alamama cezasına çarptırılacak hangi suçu işledim?” sorusuna cevap verebilecek bir noktada bulunmadığını düşünmekteyim. İnanıyorum ki,  Kıbrıs Türk Mücadele tarihinden başlayarak kutsal bir görev sayılan öğretmenlik mesleğinin,  ana unsuru olan ölçme- değerlendirmenin eksik kalacağı bir eğitim süreci, bu mesleğe gönül verenleri de rahatsız etmektedir.     

Böylesi bir durumda hem Sendika başkan ve yöneticilerini bu husustaki eylem kararını tekrar gözden geçirmeye,eylem yapma gerekçesi olarak ileri sürdükleri sorunlarını hükümetle diyalog içerisinde çözmeye ve “not vermeme ve karne vermeme” eylemini sonlandırmaya davet ederim. 

Saygıyla kamuoyuna duyurulur."           

 

                                                                          

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1243 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler