1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS SİYASİ PARTİLERE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
KTOEÖS SİYASİ PARTİLERE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

KTOEÖS SİYASİ PARTİLERE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Tahir Gökçebel başkanlığındaki Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yöneticileri bugün Demokrat Parti ve Yeni Kıbrıs Partisi’nin ziyaret etti.

A+A-

 

Tahir Gökçebel başkanlığındaki Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yöneticileri bugün Demokrat Parti ve Yeni Kıbrıs Partisi’nin ziyaret etti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, halk desteğini yitirdiğini ifade ederek, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetine, “yasalara aykırı uygulamalarla yeni bir tartışma başlatmak yerine istifa ederek halkın önünü açma” çağrısı yaptı.

Serdar Denktaş, Hükümet’in halktan kopuk hareket ettiğini, grev değil eylem yapan ve yasalara göre para kesintisi yapılamayan eylem nedeniyle para kesme uygulaması yapmasının da, halktan kopuk hareketlerden biri olduğunu savundu.

KANATLI

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Parti Meclisi Üyesi Murat Kanatlı da ziyaret sırasında, KKTC'ye, "Türkiye menşeli cemaatlere dayalı dini eğitim uygulama baskısının devam ettiğini" kaydederek, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ün baskıya karşı direnişine ellerinden geldikçe destek verdiğini, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğini bildirdi.

Kanatlı, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin hükümette olduğu üç dönemi, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi olarak değerlendirdiklerine işaret ederek, çıraklık döneminde demokratik, kalfalık döneminden ustalaşma ve kendi siyasi anlayışlarını topluma dayatma, ustalık dönemlerinde ise gerçek baskıcı yüzlerini ortaya koyduklarını iddia etti.

Murat Kanatlı, Erdoğan ve AKP’nin üçüncü döneminin KKTC'de külliye tartışmasıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kolej’in Türkiye’den Doğa Grubuna devredilmesiyle yaşanmaya başladığını belirterek, Türkiye’de uygulama konulan 4+4+4 eğitim modeliyle dini eğitimin ilkokullara kadar indirildiğini savundu.

Murat Kanatlı, Kuzey Kıbrıs’ta 190 cami almasına karşın bir cemevi bulunmadığını, bunun da devletin bir tek İslam diniyle ilgili olduğu sonucunu yarattığına işaret ederek, Alevilerin de kendi inançlarını eğitim müfredatına alınmasını istediğini kaydetti.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise ziyarette yaptığı konuşmada, hükümetin Deli Dumrul’a benzeterek, hükümet ve onun Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı’nın yasalarda olmayan uygulamaları yasadışı olarak hayata geçirdiğini ifade etti.

Gökçebel, yaşanan olaylar sonrasında Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün kendilerinin bakanı olmadığını savundu.

Gökçebel, Kıbrıs’ta öğretmenin her toplumsal olaya sahip çıktığını, tepki verdiğini anlatarak, ilahiyat alanının açılması konusunda da tepki verdiğini, eylem yaptığını, konunun yeniden gündeme gelmesi halinde aynı kararlılıkla tepki vermeye, eylem yapmaya kararlı olduğunu söyledi.


 

 

 

Bu haber toplam 470 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler