1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS HÜKÜMET İLE AKP’Yİ ELEŞTİRDİ
KTOEÖS HÜKÜMET İLE AKP’Yİ ELEŞTİRDİ

KTOEÖS HÜKÜMET İLE AKP’Yİ ELEŞTİRDİ

Gökçebel, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek için siyasal, ekonomik, sosyal kültürel, nüfus politikaları ve demografik yapının değiştirildiğini iddia dile getirildi.

A+A-Nüfustan fazla vatandaş yapıldı

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), UBP Hükümeti ile Türkiye’deki AKP hükümetini eleştirdi.
KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek için siyasal, ekonomik, sosyal kültürel, nüfus politikaları ve demografik yapının değiştirildiğini iddia dile getirildi.
Vatanadaşlık dağıtılarak nüfustan fazla vatandaş yapıldığını ileri süren Gökçebel, şöyle devam etti:
“Bugün sorulması gerekli olan soru: bu ülkeyi yurt olarak kabul eden Kıbrıslı Türkler kimlerdir? Kıbrıs Türk Toplumu kimdir? Kaçak ve her türlü yoldan ülkemize giriş yapanlar, aldıkları KKTC kimliği ile meşru vatandaşlık hakları taşımakta mıdır? Bu ülkeye kimlikle girmeye devam eden veya ülkeye hiç gelmediği halde vatandaş yapılan herkes vatandaş olma hakkına sahip midir? Bu hakkı eline geçirenlerin oluşturduğu demokrasi Kıbrıs Türk Toplumunu temsil eden bir demokrasi midir? Oluşturulan vesayet demokrasisinde seçilmiş görünen ve halkın isteğini değil, aldığı talimatları uygulayan yöneticiler Kıbrıs Türk Halkının temsilcisi midir? sorularıdır.”

“KABUL EDİLEMEZ”

Gökçebel ayrıca iddialarını ve sendikasının tutumunu şöyle aktardı:
“Oluşturulan siyasal projeler ve bu politikalarla Kıbrıs Türk toplumunun yok edilmesi süreci kabul edilemezdir. Son olarak başlatılan Külliye ve ilahiyat projesi yok etmenin son kültürleme halkasıdır. Talep var denilerek, 23 Haziranda göstermelik sınavlarla gayrı meşru ilahiyat kolejline öğrenci alınması kabul edilemezdir. Sünni cemaat örgütlenmesi, yağma, asimilasyon ve Kıbrıs Türk Toplumunu yok etmeye yönelik tüm siyasal projeleri KTOEÖS olarak reddediyoruz. Kıbrıs Türk Toplumunu ayrıştıran, dönüştürmeye çalışan, dışlayan ve yok edecek anlayışı kabul etmiyoruz. Kıbrıs Türk Toplumunun kimliğini ve haklarını garanti altına alacak siyasi bir talebi dosyalamak ve mücadeleyi uluslar arası arenaya taşımak kararındayız. Bunun için tüm sendika, avukat, gönüllü, parti, örgütle en geniş işbirliğini yaparak konuyu AHİM’e götürme karalılığındayız. Ada üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türk Toplumuna esaret gömleği giydirilmesine müsaade etmeyeceğiz. İçte ve dışta her türlü mücadeleyi yapmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu direnmeye çağırıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler