1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI
KTOEÖS DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI

KTOEÖS DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel,Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diyaloga hazır olduklarını söyledi.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, okulların yeni eğitim dönemine kaos ve sıkıntılarla başlamaması için okulların ölü dönemi olan yaz tatilinin “tatil” olarak geçirilmemesini isteyerek, okulların ve öğretmenlerin verimliliğini artıracak çalışmalar konusunda bakanlıkla işbirliği ve diyaloga hazır olduklarını söyledi.

Sendika yetkilileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Gökçebel, Öğretmenler Yasası’na bağlı olarak çıkarılan Öğretmenlerin Yer Değiştirmeleri Tüzüğü’nü “öğretmeni köleleştirme ve sürgün tüzüğü” olarak niteleyerek, sıralı ve düzen içinde yapılan nakiller yerine öğretmenin kaderinin siyasilerin eline bırakıldığını ifade etti ve bunu asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, geçen eğitim döneminin kaos ve sıkıntılarla geçtiğini, istenmeyen olaylar yaşandığını, gerginlik ve huzursuzluğun olduğunu hatırlatarak, bu yıl bu tip sorunların yaşanmaması için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diyaloga hazır olduklarını söyledi.

Bugün bu toplantıyı bir uyarı niteliğinde yaptıklarını ifade eden Gökçebel, tatil döneminde okulların ve öğretmenlerin verimliliğini artıracak çalışmalar yapılması ve okulların temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini belirterek, bunların uzlaşıyla çözülebileceğini ve eğitime katkı sağlanabileceğini vurguladı.

Gökçebel, diyalog ve uzlaşıların eğitimi ileriye götürebileceğini ifade ederek, yeni yapılan nakil sisteminde endişeleri bulunduğunu, öğretmenlerin kaderinin siyasilerin eline bırakıldığını savundu.

Bu konuda diyalogdan kaçmanın kaos getireceğini de vurgulayan Gökçebel, sendikanın sorunları çözmek için elini uzatmaya hazır olduğunu, ancak dayatmalara karşı da yumruğunu sıkmayı bildiğini kaydetti.

Bakanlığın öğretmenlerin daha verimli olabilmesi için çalışma yapması gerektiğini ifade eden Gökçebel, okulların sağlıklı çalışabilmesi için yapılacak çalışmalarda ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söyledi.

Tahir Gökçebel, mesleğe yeni giren öğretmenlerin maaşlarının düşük olduğuna da değinerek, 1650 TL alan öğretmenin maaşını yollarda harcadığını, trafikte yorulduğunu ve verimliliğini kaybettiğini ifade etti. Güzelyurt bölgesinde oturan ve Karpaz bölgesine giden bir öğretmenin bu maaşla nasıl geçineceğini ve nasıl verimli olabileceğini soran Gökçebel, tüzükte “yıllık geçici görevlendirme” adı altında yapılan öğretmen görevlendirmelerinin süresinin ise belirtilmediğini kaydetti.

Gökçebel, ağustos ayında nakillerin tamamlanmasını talep ettiklerini ve okulların sorunsuz açılmasını istediklerini ifade ederek, sendikanın tüzüğün öğretmenleri daha verimli çalışabileceği bir hale getirmesi için desteğe hazır olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan sendika ile gerekli diyalogu kurmasını isteyen Gökçebel, aksi halde okulların yine kaos ve sorunlarla açılacağını söyledi.

Gökçebel, gerek hukuki gerekse istişare yoluyla sorunları çözme yolunda her adımı atacaklarını belirterek, okulların sorunsuz açılmasını istediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler