1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS DE SBS'YE KARŞI
KTOEÖS DE SBSYE KARŞI

KTOEÖS DE SBS'YE KARŞI

KTOEÖS, Seviye Belirleme Sınavı'nın çocukları aptallaştıran, seçmeci/elemeci sistemin ürünü olduğunu ifade edip SBS’ye karşı çıktı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitimi Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’nin çocukları aptallaştıran, aileleri perişan eden seçmeci/elemeci sistemin ürünü olduğunu ifade edip SBS’ye karşı çıktı.

 

KTOEÖS Eğitim Sekreteri  Ozan Çoli imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

EĞİTİMDE RANT KAPISI SINAVLARIN PARÇASI OLMAYACAĞIZ

 

 

“UBP hükümeti ve onun Eğitim Bakanı iş başına geldiği günden itibaren eğitimde “kalite ve verimlilik” getireceği iddiasında olduğunu söylemektedir. Ancak ne acıdır ki, aradan geçen 3 yılı aşkın sürede eğitimde kaos üzerine kaoslar yaşatılmış, okullarda huzur ve güven ortamı kalmamıştır. Okullarda idareci, öğretmen, sekreter ve hademe olmamasına karşın kendi dünyasında yaşamaya devam eden eğitim bakanı ve arkadaşları şimdi de her şey yolundaymış gibi merkezi sınav adı altında SBS sınavları ile öğrencilerin aldıkları bilgileri ölçeceği yalanını perde olarak kullanarak temsil ettiği özel ders ve dersane patronlarına diyet borcunu ödeyeceği sınavları 28 Ocak’ta yapacağını duyurmuştur.

Eğitimi alınıp, satılan bir meta, öğrenciyi de müşteri olarak gören bu zihniyet okullardaki yaparak-yaşayarak öğrenme etkinliklerini ortadan kaldırarak, okulları sevimsiz birer sınav merkezine dönüştürmeyi başarmıştır.

Okullar arasındaki eğitim-öğretim olanaklarını ve öğretmensiz okulları görmezden gelen bu mantığın yapacağı merkezi değerlendirmeler “objektif” olamayacağı gibi, öğretmenleri ve öğrencileri başarılı-başarısız diye göreceli olarak gruplandırarak eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaktadır.

SBS Sınavları Türkiye’de öğrencileri olumsuz etkilediği gerekçesi ile Mahkeme kararlarıyla kaldırılırken ülkemizde hala daha öğrencilere birçok sınav uygulanmakta, üstelik bu sınavlara din dersi gibi dersler de eklenerek kuran kurslarına ve imam hatip liselerine kapılar açılmaktadır. Ezberci eğitim sistemi değiştirilmeli, seçmeci – elemeci sınavlar yerine ölçme değerlendirme eğitimin ve öğretimin bir boyutu haline getirilerek okul içerisinde, derslerde veya küçük sınavlarla eğitim süreçleri içerisinde değerlendirmeler yapılmalıdır.

Her öğrenciye fırsat eşitliği mutlaka yaratılmalıdır. Okul eğitim süreçlerinin yönlendirmede ağırlığı olmalıdır. Çocuklarımızı aptallaştıran, aileleri perişan eden bu seçmeci / elemeci sınav sistemi mutlaka değiştirilmelidir.

KTOEÖS, tüm bu olumsuzluklar nedeniyle böyle bir sınavın hiçbir şekilde parçası (maşası) olmayacağını tüm kamuoyu ile paylaşır, Eğitim Bakanlığı yetkililerine de eğitimde bugün hatalı atılan adımların, yarın toplumun geleceğinin hatalı olarak şekillenmesine neden olacağı uyarısını yapmaktadır.”

 

 

  

 

 

 

 

Bu haber toplam 863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler