1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTOEÖS, CTP'DEN DESTEK ALDI
KTOEÖS, CTPDEN DESTEK ALDI

KTOEÖS, CTP'DEN DESTEK ALDI

Eylemlerine destek amacıyla siyasi partilere ziyaret başlatan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yönetimi, bu çerçevede CTP - BG’yi ziyaret etti. Ziyarette konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, CTP - BG ’nin Meclis’t

A+A-

 

 

Eylemlerine destek amacıyla siyasi partilere ziyaret başlatan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yönetimi, bu çerçevede CTP - BG’yi ziyaret etti.

Ziyarette konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, CTP - BG ’nin Meclis’te yer alan bir parti olarak toplumsal konulara ve sorunlara duyarsız kalmayacaklarına inandıklarını belirterek, Haspolat’taki Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılmasından dolayı 2.5 ay grev yaptıklarını ve gerekçelerinin kamuoyu tarafından ancak eylem kararından sonra anlaşıldığını anlattı.

“Kamuoyunun, külliye ve arazi tahsisinin ardından gerçekleri gördüğünü” savunan Gökçebel, Kıbrıs Türk halkına sosyal, ekonomik ve ardından kültürel “dayatmalar” yapıldığını, ancak bu yapılmak istenenlerin yasalara aykırı olduğunu ifade etti.

Gökçebel, Kıbrıs Türk halkının bünyesine uymayan davranışlara duyarlılık gösterdiklerini ve buna devam edeceklerini kaydederek, “UBP’nin iradesiz tavırlar sergileyen, toplumdan, Kıbrıs Türk halkından ve beklentilerinden kopuk bir hükümet olduğunu” savundu.

Hükümetin istila ve yağma görüntüsü sergilediğini de ileri süren Gökçebel, hükümetin tepkilerine duyarsız kaldığını, yaptıkları görüşmelerde konunun Bakanlar Kurulu’na götürüleceğiyle ilgili söz aldıklarını, ancak şu ana kadar bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Gökçebel, hükümetin ne amaçla bu şekilde davrandığını bilemediklerini ancak 16 Şubat’ta okulların açılmasıyla ortaya çıkacak kaos ve sorunların geri dönülemez bir noktaya gireceğini ve bunun sorumlusunun da hükümet olacağını belirtti.

YORGANCIOĞLU

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da konuşmasında, parti olarak bireylerin inanç özgürlüğüne inandıklarını, ancak devletin tek tip insan yetiştirir gibi inanç konusunda zorunluluklar getirmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

Bu yönde bir ihtiyaç varsa devletin bunu eğitim içinde tercihli bir sistem yaratarak giderebileceğini söyleyen Yorgancıoğlu, ancak son dönemde Haspolat’ta yaşananların ve ardından gündeme gelen kolejin bu sistemin dışında adımlar olduğunu dile getirdi.

Yorgancıoğlu, yapılmaya çalışanların yasaya aykırı olması iddialarının ve verilen araziye başka talipler olduğunun ortaya çıkmasının toplumun rahatsızlık duyan kesimlerini çoğalttığını, bu nedenle bugün Meclis Genel Kurulu’na konuyla ilgili araştırma önergesi verdiklerini belirtti.

Halkın çoğunluğunun oyuyla iktidar olan UBP’nin dirayet sahibi olmadığını savunan Yorgancıoğlu, atılan adımların halkın geleceğini riske atacak şekilde olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, herkesin amacının; geleceği yeniden yaratmak olduğunu ancak bunun ortak paydada buluşulmadan gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

KKTC’nin her alanda ayakta durabilecek bir yapıya kavuşması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk toplumunun en zayıf noktasının kendine yetememek olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının en önemli sorununun Kıbrıs sorunu olduğunu ancak son zamanlarda bu konunun iç konular sebebiyle gölgede kaldığını ifade ederek, “Kıbrıs sorunu çözülürse yaşanan sorunların büyük bölümünün de ortadan kalkacağına inanıyoruz” dedi.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının, herkesin inanışına saygılı olduğunu ve kendi inanış şeklinden de şikayeti olmadığını vurgulayarak, “üsten gelen emirlerle yeni anlayışlar edinmeyi kabullenmeyeceğini” söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 925 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler