1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTHY'YE TÜRKİYE'DE İFLAS KARARI
KTHYYE TÜRKİYEDE İFLAS KARARI

KTHY'YE TÜRKİYE'DE İFLAS KARARI

Kıbrıs Türk hava Yolları (KTHY)’nın Türkiye’deki eski bir çalışanı tarafından İstanbul’da açılan iflas davası geçtiğimiz gün sonuçlandı. İstanbul’daki mahkeme tarafından KTHY’nin iflasına karar verilmesiyle birlikte, KTHYR

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk hava Yolları (KTHY)’nın Türkiye’deki eski bir çalışanı tarafından İstanbul’da açılan iflas davası geçtiğimiz gün sonuçlandı. İstanbul’daki mahkeme tarafından KTHY’nin iflasına karar verilmesiyle birlikte, KTHY’nin Türkiye’deki çalışanlarına şirketten alamadıkları maaş ve ikramiyelerin bir kısmını alma yolu açılmış oldu. 

KTHY eski çalışanlarının avukatlığını yapan Şaziye Deniz Coşkun, YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada, yaklaşık bir hafta 10 gün sonra KTHY’nin iflasının Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanarak resmiyet kazanacağını söyledi.

Coşkun, KTHY’nin uçuş lisansı alabilmesi için zamanında çalışanların adına kullanılmak üzere Sivil Havacılık Kurumuna teminat verdiğini, iflas kararının ardından bu teminatlara haciz konduğunu, böylece Türkiye’de bulunan eski KTHY çalışanlarının hak edişlerinin bir kısmını alabileceklerini söyledi.

Kıbrıs’taki eski KTHY çalışanlarının hak edişlerinin ne durumda olduğunun belli olmadığını söyleyen Coşkun, KTHY’nin Türkiye’de iflasının Kıbrıs’taki eski personel için pek anlam ifade etmediğini söyledi.

Coşkun, İflas kararının ardından KTHY’nin Türkiye’de bulunan gayrimenkullerinin satışa çıkıp çıkmayacağı sorusuna ise konunun farklı bir konu olduğunu, bunun için farklı bir hukuki yol izlenmesi gerektiğini anlattı.

 

KIBRIS’TAKİ ÇALIŞANLARIN ALACAKLARI

 

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, KTHY’nin Kıbrıs’ta bulunan çalışanlarının maaş ve ikramiye alacakları konusunda Türkiye Sivil Havacılık Kurumu tarafından bloke edilmiş paradan iki ay içerisinde ödemelerin yapılacağını söyledi.

Atakan, geçtiğimiz sene bu konuda açılmış bir dava olduğunu, dolayısıyla emsal mevcut olduğu için yeni bir davaya gerek kalmadığını belirtti

 

 

 

 

Bu haber toplam 843 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler